Kalorije mjere energiju potrebnu vašem tijelu za funkcioniranje. Na Zemlji potrebe za kalorijama ovise o čimbenicima kao što su dob, spol, tjelesna aktivnost i brzina metabolizma. No, u svemiru je to drugačije, piše The India Times. Naime, to je samo jedan od izazova s kojima se astronauti suočavaju svaki pojedini trenutak njihova boravka.
Dok je prosječnoj odrasloj osobi na Zemlji potrebno oko 2000-2500 kalorija dnevno, astronautima je općenito potrebno 2500 do 3800 kalorija dnevno, ovisno o njihovom radnom opterećenju. Astronauti lebde umjesto da hodaju u mikrogravitaciji, a život u svemiru bi se zbog toga mogao činiti lakšim te zbog toga i manje energetski zahtjevnim. No, to nije ni izbliza točno. Naime, njihova tijela rade više kako bi održala osnovne funkcije. Učinci mikrogravitacije remete rad mišića, gustoću kostiju i remete standardni rad kardiovaskularnog sustava.
Dakle, tijelo mora koristiti više energije za prilagodbu. Tu je i kontinuirano korištenje mišića za stabilizaciju tijela, što troši energiju. Inače, mikrogravitacija uzrokuje slabljenje mišića i gubitak gustoće kostiju zbog smanjenog mehaničkog opterećenja. Za suzbijanje ovih učinaka astronauti se bave intenzivnim otporom i aerobnim vježbama oko 2 sata dnevno. To još dodatno povećava potrošnju energije.
Astronauti doživljavaju i metaboličke promjene u svemiru. Studije pokazuju da njihova bazalna metabolička stopa (BMR) - energija potrebna za održavanje vitalnih tjelesnih funkcija - ima tendenciju povećanja. To može biti posljedica promjena u načinu na koji tijelo obrađuje hranjive tvari, kao i stres na organe poput jetre i bubrega.
U svemiru se tekućine pomiču prema gornjem dijelu tijela, utječući na gastrointestinalni sustav. Iako bi astronauti mogli jesti manje zbog promjena u apetitu ili promijenjene percepcije okusa, njihova tijela i dalje trebaju više kalorija za prevladavanje probavne neučinkovitosti u mikrogravitaciji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....