
Melodramu "Ženici" autora Ilije Zovka predstavit će akademski glumci Ivan Baranović i Pere Eranović premijerom u solinskom Domu kulture "Zvonimir" 24. i 25. travnja, u produkciji splitske Kazališne družine "Ritam igre".
– Ilija Zovko, glumac, dramski pisac i utemeljitelj amaterskih dramskih družina "Zagora" i "Klub 19", uvijek je iznova otkrivao male ljude, društvene marginalce, nevažne pojedince i njihove iznimno važne sudbine.
Po tom ključu rađena je i drama "Ženici" smještena u ambijent Dalmatinske zagore, ali se može preslikati bilo gdje u Dalmaciju. Riječ je o nesvjesnom nasljeđu koje se godinama prenosi s predaka na potomke i koje će uvijek biti dio naše kulturne baštine – objasnio nam je Baranović, dodajući kako su likovi Jure i Ive iznimno čvrsti, jaki karakteri.
Jure je ponosan, prkosan, istinoljubiv i zbog toga i nastrada od političkih struktura u njihovu mjestu te je prisiljen na odlazak u inozemstvo trbuhom za kruhom.
Ivo je Jurina suprotnost, njegov otac je bio politički vlastodržac u malom mjestu te je Jure morao bježati u inozemstvo kako bi se profesionalno ostvario i materijalno osigurao.
Ivi je životni put bio puno lakši, materijalno je osiguran i pripada vladajućoj kasti. Premda je Zovkova predstava pisana na prelasku iz komunističkog u demokratski sustav, Baranović i Eranović "preveli" su je u naše doba, koje je isto tako slično po povlaštenim pripadnicima vladajućih stranaka i onima koji to nisu.
– Dva dijametralno suprotna lika su se našla u krajnje apsurdnoj situaciji koja rađa izniman komični potencijal. Kreću na put, a na zabačenoj cesti dogodi im se prometna nesreća, prisiljeni su na druženje i imaju puno toga za raščistiti.
Vapaj za novim nezavisnim družinama
Stoga "Ženike" možemo promatrati i kao melodramu o toleranciji i pokušaju nalaženja zajedničkog jezika, za diplomaciju u bezizlaznim situacijama – otkrivaju Eranović i Baranović, predviđajući predstavi zbog univerzalnosti dugi kazališni vijek, a za početak, predstavit će je u kulturnim centrima u Solinu, Imotskom, Omišu i Kaštelima.
– Intencija je vratiti Iliju Zovka na kazališne daske, a razlog optimizma leži u živosti Zovkova pisanja te u temama koje su iskonski vezane uz sudbinu malog čovjeka – zaključuju Pere i Ivan koji su odradili dramaturgiju, režiju, scenografiju i kostimografiju predstave, oblikovatelji svjetla i tona su Miho i Dado Dolina, a plakat je izradio mladi splitski dizajner Bruno Dubravec.
Kazališnu družinu "Ritam igre" osnovali su prije tri godine diplomci glume Umjetničke akademije u Splitu, a umjetnički voditelj je magistar glume i farmacije, samostalni umjetnik Ivan Baranović.
– Kroz nekoliko generacija iz UMAS-a je izišlo četrdesetak diplomiranih glumaca, a većina od njih nema priliku niti za stalno zaposlenje u institucionalnim kazalištima niti imaju priliku konstantnim igranjem usavršavati na akademiji naučen glumački zanat.
Zbog toga Split i Splitsko-dalmatinska županija vape za novim nezavisnim kazališnim družinama koje bi trebale pokrenuti val kulture i umjetnosti.
Primjena glume
Na tom valu kreativnog optimizma i kazališnog entuzijazma pokrenuta je naša nezavisna umjetnička organizacija koja se tijekom djelovanja povezala i surađuje s nizom drugih kulturnih ustanova.
Smatramo kako umjetnost mora biti za ljude i s ljudima te ne zaziremo od interdisciplinarne suradnje kako bi se približili našoj publici te je tim načinom razvijali. Gluma može imati svoju primjenu i na području terapije i samoosvještavanja, zdravlja, baštinskog turizma...
Sve su to područja koja imamo namjeru razvijati i biti otvoreni za suradnju te otvoreni za rad s ljudima različitih svjetonazora – ističe Ivan Baranović, dodajući kako s družinom trenutno surađuje desetak glumica i glumaca, a na repertoaru zasad imaju tri predstave: "Roko i Cicibela", "Zavodnici" i "Ženici".