StoryEditorOCM
DalmacijaPROSVJED

Trimot: Gdje je 30 milijuna kuna državne pomoći?

Piše PSD.
13. rujna 2011. - 13:13
Tridesetak radnika imotskog “Trimota”, po najavi od prošlog tjedna, ponovno se u ponedjeljak okupilo u krugu svoje već godinu dana zatvorene tvornice.

Uz transparent “Gdje je nestalo 30 milijuna državne pomoći” radnici su izrazili ogorčenje neučinkovitošću države kao većinskog vlasnika, zbog njihovih sada već neisplaćenih osam plaća. Radnicima su ovaj put podršku dali čelnici HUS-a Ozren Matijašević i Jozo Marić.

- Ovo je više nedopustivo, ovakav odnos većinskog vlasnika. Tražimo sada da se radnicima isplati već osam zaostalih plaća te da konačno policija i njezin odjel za privredni kriminal iziđu s rezultatima provjere financijskog poslovanja “Trimota”.

Mi smo još u studenom prošle godine poslali taj zahtjev, a do danas ništa nismo dobili.

Također, nakon isplate plaća i najavljenog otvaranja stečaja, tražit ćemo da on bude s preustrojem, jer smo duboko uvjereni da “Trimot” može nastaviti s radom, proizvoditi i prodavati svoje proizvode, te da se ne dogodi nonsens u Hrvatskoj privatizaciji iz prošlog stečaja. Umjesto da se iz njega iziđe bez kune duga, nakon njega se pokazalo dugovanje.

Novi prosvjed ako država ne isplati zaostale plaće

Tražimo od Nadzornog odbora da odmah uvede 24-satnu zaštitarsku službu u “Trimotu”, a i same radnice će osiguravati da se ne otuđuje imovina. Radnice također traže da se vidi gdje ide novac od prodaje artikala “Trimota” u tri prodajna mjesta, jedno u Sinju i dva u Imotskom.

Otkud pravo prodavati nešto što mora biti pod strogom kontrolom. I konačno, danas smo na inicijativu radnica članova sindikata, umjesto dosadašnje naše povjerenice Vinke Šamije, imenovali za voditeljicu sindikata Miru Lekić, dok će radnica Anka Vuković biti spona radnika i budućega stečajnog upravitelja - izjavio je okupljenim novinarima predsjednik HUS-a Ozren Matijašević.

Radnice također traže da se uskladi plaća uposlenima u Upravi tvrtke, posebno užem vodstvu, s njihovim primanjima, po zakonu, tako da im plaća ne može biti viša od dvije njihove minimalne plaće.

Nakon konzultacija sa čelnicima sindikata, radnici “Trimota” su već po uhodanom običaju pet minuta šetale po pješačkom prijelazu kod nove pošte u Imotskom, gdje su istaknule da će se slični prosvjedi nastaviti i sljedeći tjedan ako im država ne isplati zaostale plaće.

braco ćosić

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
05. siječanj 2025 00:26