Više od stotinu radnika imotske tvornice “Trimot” d.d. u stečaju okupilo se u ponedjeljak u svojoj tvornici, možda i posljednji put, kako bi čuli od svojih stečajnih povjerenika Ozrena Matijaševića i Joze Marića što im je činiti u situaciji u kojoj su se našli, a nakon otvaranja drugog po redu stečaja u toj tvrtki.
- Cilj sastanka bio je da se ubrzaju postupci oko izračuna potraživanja radnika vezanih i od stečajne upraviteljice, ali i područnoga mirovinskog ureda, kako bi se nakon toga moglo Agenciji za isplatu radničkih potraživanja, u slučaju stečaja, isplatiti tri stečajne plaće i ostala primanja koja im po zakonu pripadaju. Sada je važno da se radnici prijave u Zavod za zapošljavanje, a sam tijek stečaja odredit će sudbinu “Trimota”.
- Mi pak smatramo, a takav je i stav radnika, da stečajna upraviteljica ponudi pogone “Trimota”, iznajmi ih nekom privatniku za nastavak proizvodnje, s tim da tu posao nađu neke od radnica. Osobno mislim da bi država kao većinski vlasnik mogla pokrenuti rad u “Trimotu”, jer tko kaže da Hrvatska vojska ili Hrvatska policija ne bi mogli dobivati tekstilne proizvode iz “Trimota”. Kada su radnici “Trimota” svojim znanjem i tehnologijom mogli zadovoljiti standarde NATO-a, zašto ne bi i naše - bio je odlučan Ozren Matijašević, koji se pred okupljenim novinarima obrušio i na rezultate prvog stečaja.
- Nerazumljivo je kako “Trimot” iz prvog stečaja, koji je trajao punih pet godina i koji je bio jedan od najdužih u povijesti privatizacije u Hrvatskoj, nije izišao na pozitivnoj nuli, već sa 40 milijuna kuna duga. Dakako da su se na to gomilale kamate, pa je i sadašnje stanje refleks toga neuspjelog stečaja.
Inače, radnice “Trimota” još uvijek su ogorčene uvođenjem stečaja i najavljuju javni prosvjed ispred zgrade Vlade Republike Hrvatske na Markovu trgu u Zagrebu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....