StoryEditorOCM

TISUĆE BLOKOVA PRIJETI OMIŠU Počela sanacija odrona (FOTOGALERIJA)

Piše PSD.
25. siječnja 2012. - 12:44

Zbog učestalih odrona koji se događaju u Omišu gradske vlasti uz potporu države odlučile su sanirati (osigurati) brdo Stomoricu uz pomoć sajli koje će postaviti alpinist Ivica Matković.

Radnici tvrtke "Grom" razbijaju i polako vade veliku kamenu gromadu koja se survala kroz krov kuće i pala u dnevni boravak Joze Jerčića.

Tisuće kamenih blokova svaki se čas može srušiti na Omiš

Ako vrijeme dopusti, Ivica Matković danas bi trebao provjeriti u kakvom su stanju stijene na omiškoj Babnjači. Iskusni splitski alpinist već je u nekoliko navrata za Grad obavljao sanaciju prijetećih kamenih gromada, a ovo će mu biti prvi put da će se na isti posao dati i sa zapadne strane rijeke Cetine.

Razlog je, naravno, najnoviji odron iznad Puta Vrila koji je, nakon što se stijena teška tri tone skotrljala u dnevni boravak Joze Jerčića, samo pukom srećom prošao bez ljudskih žrtava. Strah je, međutim, ostao, a da ga u budućnosti ne bude, trebao bi se pobrinuti upravo Matković.

Red je, veli nam, da se i na Babnjači procijeni stanje. Da se obave mjerenja, napravi specifikacija, pa potom krene u akciju postavljanja čeličnih sajli, njihova lijepljenja i vezivanja. Matković u svojim javnim istupima ne bira riječi. Dodvoravanje nije njegov stil. Stoga mu treba vjerovati kad kaže da Omiš nikada ne bi izabrao za svoje prebivalište.

− Već dvadeset godina upozoravam na opasnost kojom je Omiš okružen, a o tome se počne glasno govoriti tek kad se od planine odlomi veća stijena. Iskreno, da u Splitu imam štalu, pa da mi netko u zamjenu ponudi vilu s bazenom u Omišu, ne bih pristao!

Ugroženo 2000 ljudi

− Dok se stijene ne saniraju, Omiš je nesiguran grad za život, to svakome mora biti jasno − jasan je Matković. A sigurnosti, pri čemu se procjenjuje da je izravno ugroženo oko dvije tisuće stanovnika, neće biti sve dok i posljednji kamen ne bude opasan čeličnom sajlom.

− Na tisuće kamenih blokova, od 100 kilograma pa sve do 20 tona težine, odvojeno je od matične stijene, pitanje je samo dana kada će pasti. Priroda je po tom pitanju neumoljiva, ona čini svoje, pa je napokon vrijeme da i čovjek nešto učini. Kad već nije bio određen pojas u kojemu bi bila zabranjena gradnja, onda treba intervenirati sajlama, koje su stopostotna zaštita od odrona.

Uostalom, tako se radi u čitavome svijetu. Samo što se, primjerice u Švicarskoj, najmanje jednom godišnje obavlja provjera držača, dok kod nas, zbog štednje, to više funkcionira kao nekakav flaster, a to čitav posao stavlja u rang besmislice − zaključuje Matković.

Gradonačelnik Škaričić: A kako ćeš protiv prirode?

Omiški gradonačelnik Ivan Škaričić nije ni pokušao demantirati Matkovićevu izjavu o tisućama kamenih blokova koji prijete Omišu. Tek je ustvrdio kako Grad čini što može da opasnost, ako ništa drugo, barem umanji.

− Stanje je takvo kakvo je, teško se boriti protiv prirode. Odron na Vrilu samo pokazuje da nam nije lako pri odabiru prioriteta za sanaciju jer nikada ne znate odakle će gromade doletjeti.

Na žalost, toliko je potencijalno opasnih žarišta na klisurama kojima je Omiš okružen da je potpuna zaštita gotovo nemoguća − kaže Škaričić, dodajući da je sanacija u idućem razdoblju predviđena iznad kvarta Smokvica, a potom će sve ovisiti o priljevu novca iz državne blagajne.

vinko vuković

Foto: Duje Klarić / CROPIX

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. prosinac 2024 08:10