StoryEditorOCM
DalmacijaNEĆE NA DRAŽBU

Kaštelanski poduzetnici: Cijena ‘Adriachema’ još je previsoka

Piše PSD.
13. studenog 2012. - 12:53
Aktivnosti oko osnivanja zajedničkog poduzeća kaštelanskih obrtnika, poduzetnika te gradskog poduzeća “Zeleno i modro” radi kupnje imovine “Adriachema” u stečaju, nastavljaju se, ali se tvrtka sa svojom ponudom neće pojaviti ni na drugome dražbenom ročištu zakazanom za 20. studeni ove godine na Trgovačkom sudu u Splitu.

Rekao nam je to Ivan Gotovac, predsjednik kaštelanskog Udruženja obrtnika, izravno uključen u ovu akciju i sa svojim poduzećem. Procjena je, kaže Gotovac, da cijena od 108,8 milijuna kuna (preračunato 14,4 milijuna eura), premda 20 posto niža od one na prvom ročištu, nije dovoljno niska za isticanje ponude.

U međuvremenu se javljaju zainteresirani, sada ih je više od 30, među kojima ima i onih iz Solina i Splita. Što je još važnije, javile su se i banke zainteresirane da prate kaštelanske gospodarstvenike u realizaciji njihove ideje o prostoru Adriachema u Kaštel Sućurcu kao obrtničkoj zoni.

Nova tvrtka, novi model...

Budući da vremena za organiziranje imaju više nego dovoljno, poduzetnici će tek donijeti odluku hoće li se aktivirati u postojećem poduzeću “Kaštelanski poduzetnici” d.o.o., osnovanom prije nekoliko godina kada su bezuspješno pokušali kupiti “Adriachem”, ili će osnovati potpuno novu tvrtku. Isto tako, donijet će odluku hoće li se organizirati po tada zamišljenom modelu ili iznaći neko drugo rješenje, kazao nam je Nikša Dragičević, vlasnik i direktor NIRD-a, također uključen u akciju.

Prema tadašnjem modelu, kaže Dragičević, poduzetnici bi financirali izravno 30 posto vrijednosti (kupoprodajne cijene “Adriachema”), dok bi 70 posto namaknuli kreditnim zaduženjem kod banke. Udio u gotovinskom plaćanju ovih 30 posto ostvario bi se recipročno udjelu u suvlasništvu tvrtke.

Suvlasništvo (dioničarstvo) bi se pak temeljilo na udjelu u vlasništvu prostora “Adriachema”. Kredit bi vraćali plaćanjem najma za onih 70 posto prostora kupljenog kreditom, koji bi im nakon otplate ostao u vlasništvu.

JADRANKA MATIĆ

Cijena nema donju granicu

Za razliku od dražbe u ovršnom postupku, u kojemu prodajna cijena ne smije ići ispod jedne trećine procijenjene vrijednosti nekretnine, na dražbi u postupku stečaja donja cijena nema granicu. Stečajni sudac, dakle, određuje cijenu, svaki put nižu i ima rok od 18 mjeseci od trenutka otvaranja stečaja u kojemu imovina poduzeća treba biti prodana.

Niža cijena naravno znači mogućnost većeg broja zainteresiranih kupaca, ali u tom slučaju i mogućnost nadmetanja, pa nekretnine idu onome tko ponudi više.


Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. prosinac 2024 10:14