SportEURO U21

Hrvatska je izborila četvrtfinale Europskog prvenstva unatoč porazu protiv Engleza: fantastičan top Domagoja Bradarića odveo nas među osam najboljih

Piše R.R.
31. ožujka 2021. - 20:47

Mlada hrvatska nogometna reprezentacija usprkos 1-2 (0-1) porazu od Engleske u Koperu u susretu posljednjeg, 3. kola skupine D izborila je prolazak u četvrtfinale Europskog prvenstva koje se održava u Mađarskoj i Sloveniji.

Hrvatska je bila pred ispadanjem nakon što je Engleska golovima Ezea (12-11m) i Jonesa (74) povela sa 2-0, no Domagoj Bradarić je sjajnim pogotkom sa 25 metara u prvoj minuti sudačke nadoknade smanjio na konačnih 2-1 što je bilo dovoljno za prolazak jer je Portugal u drugoj utakmici ove skupine u Ljubljani svladao Švicarsku sa 3-0 (1-0).

Portugal je tako osvojio prvo mjesto s maksimalnih devet bodova, dok su Hrvatska, Engleska i Švicarska osvojile po tri boda. No, Hrvatska je na kraju imala najbolju razliku pogodaka te zauzela drugo mjesto ispred treće Engleske i četvrte Švicarske.

U odlučujućoj utakmici za prolazak u četvrtfinale izbornik hrvatske mlade reprezentacije Igor Bišćan nije mogao računati na jednog od ključnih igrača zaduženih za kreaciju Lovru Majera, koji je ušao u igru tek u 76. minuti kada je Engleska već vodila sa 2-0, te na standardnog stopera Martina Erlića zbog ozljeda. Bez obzira na taj hendikep Hrvatska je dobro otvorila utakmicu i prvih par minuta preselila igru na polovicu Engleske.

No, to nije dugo trajalo, a Engleska je u razdoblju od 9. do 12. minute stvorila tri opasne situacije pred vratima Hrvatske te stigla do vodstva. Prvo je u 9. minuti Jones udarcem s ruba kaznenog prostora pogodio gredu, u 10. minuti McNeil je utrčao s desnog krila, ali njegov udarac iskosa prohujao je paralelno s gol-linijom, da bi u nastavku akcije Gallagherov udarac blokirao Babec.

Pritisak Engleske se nastavio, pa je u 11. minuti hrvatski kapetan Moro pokušao sačuvati loptu njezinim vraćanjem prema Franjiću u vlastiti kazneni prostor, uslijedio je duel s Nketiahom kojega je njemački sudac Osmers okarakterizirao kao prekršaj hrvatskog stopera za kazneni udarac. Siguran izvođač najstrože kazne bio je Eze.

Uslijedilo je razdoblje ravnopravne igre da bi Hrvatska dva puta zaprijetila izjendačenjem. Prvo je u 31. minuti Moro odlično prošao po lijevoj strani i uputio prizemnu loptu prema Špikiću koji je sa sedam metara prebacio vrata. Šest minuta potom Ivanušec je oteo loptu neopreznim Englezima na 30-ak metara od njihova gola, sjurio se do ruba kaznenog prostora te uputio udarac kojega je Ramsdale odlično obranio.

Samo minutu nakon prilike Ivanušeca Engleska je imala veliku priliku za 2-0. Jones je prevario Šverka, stvorio si priliku za udarac sa sedam metara iskosa s lijeve strane, no srećom je bio neprecizan.

Drugo poluvrijeme proteklo je u boljoj igri Engleske koja je do prve šanse u nastavku stigla zbog neozbiljnosti vratara Kotarskog. Njegovim poigravanjem Engleska je stigla do lopte u poasnoj zoni, no nakon ubačaja Jonesa Tanganga je glavom s pet metara prebacio vrata. U 54. minuti pogriješio je i Babec kojemu je Skipp oteo loptu 30-ak metara ofd hrvatskog gola, uslijedilo je dodavanje za Nketiaha, no šut engleskog napadača završio je u naručju Kotarskog.

Hrvatska je imala i sreće u 63. minuti kada je McNeil iz slobodnog udarca pogodio vratnicu, a sve te neiskorištene prilike Engleske mogle su biti kažnjene u 70. minuti. Nakon engleskog kornera uslijedila je brza protuakcija Hrvatske, Ivanušec je dugo vukao loptu i zatim uposlio Moru čiji je udarac iskosa sa 15-ak metara završio pored gola.

Engleska je do rezultata koji ju ipak vodi u četvrtfinale stigal u 74. minuti. Novoušli Brewster je probio desni bok, ubacio za McNeila koji je lijepo prilirio loptu za Jonesa, uslijedio je precizan udarac sa 15 metara u sam donji desni kut nemoćnog Kotarskog.

Pokušao je Bišćan u samoj završnici ojačati napad ulascima Majera u 76. te Divkovića i Muse u 86. minuti u nastojanju da Hrvatska dođe do pogotka za smanjenje rezultata, što bi odvelo našu reprezentaciju dalje, a na kraju je to donijelo i rezultat. Upravo je Majer uposlio Bradarića koji je u prvoj minuti nadoknade sjajnim udarcem sa 25 metara pogodio sam gornji lijevi kut što niti odlični Ramsdale nije uspio zaustaviti.

Hrvatska će tako u četvrtfinalu 31. svibnja u Mariboru igrati protiv branitelja naslova Španjolske koja je osvojila prvo mjesto u skupini B.

Tijek susreta

90 + 8 - kraj utakmice, Hrvatska je prošla u četvrtfinale gdje će igrati protiv Španjoske 31. svibnja u Mariboru

90 + 7 - Tanganga je potegtnuo izvana nakon silnih odbijanaca, ali je lopta završila preko gola

90 + 4 - duga ubacivanje Engleza, krenuo je Kotarski, ali je izgleda od Wilmota lopta otišla u gol aut

1:2 Bradarić

90 + 1- kakav gol Bradarića, velemajstorski, neobranjivo, spustio je Majer loptu do našeg braniča koji je odapeo s dvadesetak metara, pod gredu daleko od Ramsdalea

90 - igrat će se pet minuta sudačkog dodatka

90 - previše nervoze u završnici, Skipp je sada použutio

89 - umjesto McNeila u igri je S. Sessegnon

87 - zakasnio je Žaper u start i gotovo polomio Cartwella za žuti karton

86 - izašli su Vizinger i Šverko, a u igri su Musa i Divković, ide Bišćan na sve ili ništa

83 - Tanganga je dobio žuti karton zbog odugovlačenja

80 - ulazimo u zadnjih deset minuta, Engleska ima taman vodstvo koje joj je potrebno

75 - izašao je iz igre Bistrović u igru je ušao Lovro Majer

0:2 Jones

74 - i stigla nam je kazna, McNeil je u kaznenom prostoru dobro primirio loptu, ogradio se i odigrao povratno do Jonesa koji previznim udarcem pogađa za povećanje vodstva

71 - dvostruka izmjena kod engleza, izašli su Nkethia i Gallagher, a ušli su Cartwell i Brewster

70 - Bistrović je odnio loptu u skoku i izbacio Ivanušeca naprijed, istrčali su naši brzu kontru, Ivanušec je gurnnuo do Mora koji je na kraju loše pucao, samo da nam se obiju o glavu ovi promašaji

67 - Portugal je poveo 3:0 i sve riješio, Švicarska je definitivno otpala, slijedi nam dramatična završnica

65 - zaprijetio je Bistrović iz slobodnog udarca, Ramsdale je uz malo problema odbio loptu

64 - dvostruka izmjena kod nas, ušli su Čolina i Žaper, a igru su napustili Špikić i Babec

63 - McNeil gađa vratnicu iz slobodnog udarca, živio opasno i imalo puno sreće

60 - Portugalci su poveli 2:0 i sada je skoro jasno da sami odlučujemo o prolazu u četvrtfinale, kao i Englezi

59 - Aarons je dobro došao naprijed, ubacio, ali je Nketiah slabo pucao, Kotarski je siguran

58 - nova dobr akcija Engleza, Gallagher je dobio priliku, odigroa povratno, na sreću tamo nije bilo Engleza

54 - ogromna šansa Engleza, Babec je izgubio loptu, brz pas do Nketiaha koji je ostao sam ispred Kotarskg, lope je pucao, točno u našeg vratara

52 - opet smo se zaigrali, Jonesu je ostalo puno prostora, ali je pogodio Babeca i lopta je opasno prohujala pored gola

49 - Eze je izveo fantastično slobodni udarac, oko zida, ali je Kotarski odlično reagirao i obranio

48 - kako opasno živimo, Kotarski se zaigrao, Nketiah umalo presjekao loptu, moglo je biti jako kritično

47 - pokušao je Jones iznuditi faul, pa je dobio žuti karton znog simuliranja

46 - počelo je drugo poluvrijeme

45 + 3 - kraj prvog poluvremena, još smo u igri za četvrtfinale jer Portugalci vode Švicarce i drugi smo na ljestivci

45 + 3- požutio je Bradarić, u dvoboju s Gallagherom tražio je igranje rukom u kaznenom prostoru, no sudac Osmers je pokazao svoj autoritet

45 + 1 - pokušao je Vizinger nakon ubačaja iz kornera, ali je udarac glavom završio iznad gola

45 - igrat će se tri minute sudačkog dodatka

44 - požutio je Kelly zbog lakta u glavu Bistroviću

42 - umirila se malo utakmica, pao je ritam, iako se čini da su Bišćanovi odabranici aktivniji

39 - Šverko je opet ostao sam na širokom prostoru, Jones je imao priliku, ali je na kraju loše pucao

37 - ukrao je Ivanušec loptu, izborio se za prostor, dobro je pucao, ali je Ramsdale uspio obraniti još jednu veliku priliku

35 - pronašao je mali prostor Ivanušec, pucao je i Ramsdale je uz male probleme uspio zaustaviti tu loptu

33 - pokušao je Eze izboriti kazneni udarac, nije uspio prevariti Šverka, pa se odbio od njega i pao, ali nije uspio ništa dobiti

31 - velika prilika za poravnanje, Moro je odlično prošao po lijevoj strani, ubacio dobru loptu, prizemnu, ali je Špikić sa sedam-osam metara pucao previsoko, iznad gola

28 – prelako nam padaju Englezi u svakom kontaktu su na travnjaku, sudac Osmers to sudi kao faul i izaziva prosvjede naših igrača

24 – igra se uglavnom na sredini terena, nitko ne preuzima puno rizika za sada

19 – pokušavaju Englezi „ubosti“ traže dosta Nketiaha između naših stopera, ali iza njegovih leđa su Eze i Jones spremni na povratnu loptu ili odbijanac

15 – nekako smo u grču nakon primljenog gola, previše pogrešnih dodavanja, izgubila se nit igre

0:1 Eze (12.-11m)

11 - eto nam kazne, Ivanušec je vratio kratko jednu loptu, Franjić je startao na nju, kao i napadač Engleza Nketiah koji se malo i teatralno bacio, ali dovoljno da sudac Osmers pokaže na kazneni udarac, zbog prigovora je požutio Ivanušec. Eze je bio siguran realizator

10 - još jedna pogreška naših, srećom Gallagher nije bio do kraja koncentriran

9 - nevjerojatno opuštanje naših, ostavili su Jonesu puno prostora, odličan udarac je odsjeo na gredi

6 - poveli su Portugalci  protiv Švicarske i puno nam pomažu oko plasmana u četvrtfinale