StoryEditorOCM
ForumZADARSKA UTRKA NE MOŽE BEZ RELAXICA

Vesele smo, prepoznatljive i ne damo se!

Piše Wings for life
6. svibnja 2018. - 14:20
udruga_relax1-061211

 

Rekreativno sportsko društvo Relax ne propušta biti dio Wings for Life World Run utrke, a simpatične Zadranke i ove će godine 6. svibnja svojom pjesmom, osmijehom i pozitivnom energijom uljepšati zadarski trkački spektakl...

Ako na dan Wings for Life World Run utrke naiđete na vesele Zadranke, uvijek spremne na druženje, pjesmu i rekreaciju, znajte da se radi o 'relaksicama', sportskoj družini kakvu bi svaki grad u Hrvatskoj poželio. Gotovo dvije stotine aktivnih žena dio su ovog sportsko-rekreativnog društva koje se danas već može pohvaliti dugom tradicijom promocije zdravog života.

"Dok su nas ovdje bombardirali za vrijeme rata mi smo odlazile na ta vježbanja koja su nas čini se i spašavala onda kad je bilo najgore. Zatim je nas dvadesetak 1994. godine osnovalo udrugu Relax i ubrzo smo postale dio Hrvatskog saveza športske rekreacije 'Sport za sve', a broj članica stalno je rastao," prisjetila se predsjednica Katja Pijaca koja će 2019. proslaviti 25 godina na čelu 'relaksica'.

Cijeli projekt potpuno je nekomercijalan i uz samo stotinu kuna godišnje članarine svatko može doći i sudjelovati u redovitim korektivnim vježbama, a tu su i nordijsko trčanje kao i boćanje kao dodatne aktivnosti.

"Trebalo je dosta vremena da dokažem ženama da sportska rekreacija nije gubljenje vremena, nego potreba svake žene i da dvaput tjedno ta dva sata mora izdvojiti za sebe. Pokušavamo sportsku rekreaciju i naš način života promovirati, iako je nekima čudan. Neki misle da žena mora biti uz muža, domaćica, ali sve se stigne kad se hoće. Svima smo poznate, kad čuju 'relaksice' svi znaju tko smo i što smo i ne damo se," dodaje Pijaca i naglašava glavne probleme zbog kojih je nužno voditi aktivan život:

"Sve više ljudi sjedi, sve više ljudi je za kompjuterima i sve više ljudi se ne druže. Postali smo pomalo asocijalni, a i problem je kretanja, imamo jako puno bolesti krvožilnog sistema, ima i depresije, problema s kralježnicom, pretilosti. Mi djelujemo preventivno, jer kasnije je sve puno teže. No, nije bitno samo odvježbati i otići. Mi smo kao jedna velika obitelj, pomažemo jedna drugoj, a družimo se i nakon vježbanja."

Biti 'relaksica' znači veseliti se životu, biti druželjubiva, upoznavati nove ljude. Svaki mjesec udruga sudjeluje u raznim događanjima, putuje redovito po Hrvatskoj i Europi, a u svibnju ne propušta Wings for Life World Run kojeg je prepoznala već na prvom izdanju.

"Na utrku dođemo dva sata prije, pa se fotografiramo i zapjevamo jer smo vesele žene. Dalmatinske pjesme su uvijek na repertoaru. Mi se zafrkavamo, nas moraju primijetiti, a dobijemo i pljesak, jer ljudi ne mogu vjerovati da se još uvijek upuštamo u to. Tamo vlada šarenilo svih generacija, a iako smo mi u rekreativnoj zoni na startu, znamo nekad ostaviti i mlade iza sebe," otkriva predsjednica koja je ponosna što će sedamdesetak njezinih kolegica svih dobi trčati i na petom izdanju zadarskog trkačkog spektakla, a prije par godina udruga je imala i najstariju natjecateljicu u cijelom svijetu, tada 84-godišnju Nevenku Benini, što potvrđuje da nikad nije kasno za zdrav i aktivan život.

"Wings for Life World Run svatko treba doživjeti. Taj šušur, tu hrpu ljudi i pozitivnu energiju. Tamo moraš biti pozitivan, jer ne može biti drugačije. Ako ne možemo trčati, onda hodamo za one koji ne mogu. Svi smo u toj utrci ujedinjeni," zaključuje gospođa Katja

30. travanj 2024 14:43