StoryEditorOCM
ForumBIJESNI NA "BOYSE"

Djed pretučenog: ‘Ti huligani godinama teroriziraju Vukovar. Ne stane li se ovom na kraj, dogodit će se novi Zavadlav!‘

Piše Piše Jutarnji List
8. siječnja 2024. - 20:45

Frakture lubanja, teški potresi mozga, polomljena i napuknuta rebra, ozljede čeljusti, modrice po tijelu... bilanca je huliganskog napada skupine vukovarskih Bad Blue Boysa na šestoricu tinejdžera u dobi od 15 i 16 godina koji se dogodio u subotu navečer, a koji će svoj epilog imati u kaznenim prijavama, kao i privatnim tužbama protiv napadača te prosvjedom koji za subotu najavljuju članovi obitelji nastradalih momaka, a u čemu, kažu, imaju podršku brojnih svojih sugrađana - piše Jutarnji list.

Bilo je u Vukovaru proteklih godina niz huliganskih ispada i tučnjava, a uglavnom su to bili međunacionalni, odnosno sukobi između Hrvata i Srba, odnosno pripadnika navijačkih skupina. No napad BBB-ovaca na maloljetnike koji s navijačkim skupinama nemaju nikakve veze i koji su k tome, kako smo doznali, Hrvati, među kojima i unuci vukovarskih branitelja i Vukovaraca ubijenih na Ovčari, i koji ni s čim nisu provocirali sukob, izazvao je dosad neviđeni revolt i ogorčenje, a kod obitelji nastradalih i više od toga.

Već privođeni

- Zakleo sam se da će ovo biti zadnje nasilje u Vukovaru, neovisno o tome radilo se o hrvatskom ili srpskom djetetu. To su djeca od 15 godina, sve sami odlikaši, krasni momci. Ovome se mora stati na kraj, da se ne dogodi neki novi Zavadlav. Netko će od roditelja, djedova... uzeti zakon u svoje ruke. Mislio sam da će mi se srce raspuknuti kad sam ga vidio u bolnici - rekao nam je vidno potreseni Ivica Franić zvani Srna, poznati vukovarski branitelj, čiji je unuk jedan od pretučenih maloljetnika koji je završio u KBC-u Osijek s dvojicom prijatelja, braćom blizancima, koji su pretrpjeli najteže ozljede s frakturama lubanje, polomljenim rebrima. Njegov unuk ima tešku ozljedu u predjelu lica, ispod oka.

- To su učinili huligani koji ovaj grad teroriziraju već šest, sedam godina. Ovoga što je udario mog unuka već su četiri puta privodili zbog nanošenja teških tjelesnih ozljeda i sad će ga opet pustiti. Hoće ga pustiti meni u ruke? Onda će biti prolupali branitelj. Nadam se da će i centrala Bad Blue Boysa reagirati na ove huligane. Bolje da to naprave oni, policija i pravosuđe, nego da ljudi sami uzimaju zakon u svoje ruke. Moju je kćer nazvao neki odvjetnik, da bi se ovi nešto nagodili. Nema nagodbe, idu tužbe - poručio je Franić. Majka drugog dječaka, koji je završio na kućnoj njezi s ozljedama u predjelu čeljusti i zubi, kaže nam da je cijelu noć imala noćne more.

- Nisam mogla normalno zaspati, a kad sam ipak zaspala, sanjala sam kako ih ovi huligani bacaju u Vuku, jer su i to spomenuli dok su ih tukli, čak su spominjali i noževe - kaže nam ova žena koja je 1991. godine ostala bez oca kojeg su četnici ubili na Ovčari.

image

Ivica Franić

Vlado Kos/Cropix

Vratili se iz Grčke

- Moj otac je dao život za ovaj grad, ali nije ga dao da bi se u ovom gradu mlatila djeca i ubijala naša mladost. Vjerujem da među BBB-ovcima ima časnih ljudi koji nikad ne bi taknuli djecu, ali ovo su najobičniji klošari, među kojima su bili i neki koji su se nedavno vratili iz zatvora u Grčkoj. Kakve su to osobe koje s 25 godina idu okolo i tuku djecu? Sad su se vratili da ovdje prave nerede, a slušali smo o njima kako su to ‘naša djeca‘. To su najobičniji huligani - ljutita je ova vukovarska majka, koja ne krije ljutnju ni prema političarima.

- Gdje su sad? Šute kao zaliveni. Da su Hrvati premlatili Srbe ili Srbi Hrvate, već bi se svi oglasili, a sad kad su Bad Blue Boysi pretukli hrvatsku djecu, nitko se ne javlja. Gdje je sad naš gradonačelnik - rekla je žena, koja ističe da unatoč osobnoj ratnoj tragediji nikad djecu nije učila da ikoga mrze.

- Naša djeca se druže sa svima koji su normalni, bez obzira na nacionalnost, i tako treba biti. Malo prije me zvala njihova profesorica hrvatskog iz srednje škole, žena je pogođena, ne može vjerovati da je njih netko pretukao - rekla je ova majka. Prozvani gradonačelnik i predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava oglasio se u ponedjeljak. Izrazio je žaljenje zbog incidenta i iskazao podršku obiteljima.

- Ovakve incidente ne želimo nigdje u Hrvatskoj, pa tako niti u Vukovaru. Obiteljima izražavam podršku, uz nadu da će ozlijeđeni dečki imati što manje i fizičkih i psihičkih trauma, ali dajem potporu i organima represije da pronađu i kazne odgovorne za ovaj napad. Imamo informaciju da je riječ o pripadnicima Udruge Bad Blue Boys - rekao je Penava i dodao da je nužno promijeniti zakonski okvir kako bi se ovakve pojave još strože kažnjavale.

Iz PU vukovarsko-srijemske priopćili su da su dosad priveli jednog 23-godišnjaka koji je uz kaznenu prijavu za kazneno djelo sudjelovanje u tučnjavi predan pritvorskom nadzorniku. Za ostalim napadačima se traga. Inače, iz KBC-a Osijek u ponedjeljak je otpušten unuk Ivice Franića, koji nam je rekao kako imaju informacije da se "iz Zagreba vršio pritisak na osječku bolnicu da se ta djeca puste iz bolnice, da se ozljede ne karakteriziraju kao teške tjelesne ozljede, a jedan dečko ima frakturu lubanje, dva napuknuta rebra, jednom je otišlo u abdomen, teški potres mozga...".

Ozlijeđena braća još su u bolnici. Obitelji najavljuju prosvjed za subotu - piše Jutarnji list.

27. travanj 2024 09:08