Kip, ne samo domovine, leta 202*, a referiram se na glasovitu Matoševu satiru sličnog imena i njegov kajkavski doživljaj riječi “kip” – slika, može se sažeti u tri riječi. Odabir nije nasumičan, bazira se na jesenskim ekonomskim prognozama Europske komisije, objavljenim 15. studenoga, te izjavama kineskog direktora svemira Xi Jinpinga tijekom summita APEC-a u Peruu prošlog tjedna.
Neizvjesnost.
EK: Povećani su nesigurnost i negativni rizici za izglede.
Xi: Današnji svijet je turbulentan, izmučen sukobima. Starim problemima dodaju se novi. Čovječanstvo je suočeno s izazovima bez presedana.
Inflacija.
EK: Dezinflacijski proces koji je počeo krajem 2022. nastavlja se unatoč blagom porastu inflacije u listopadu, ponajviše zbog cijena energije. Cjenovni pritisci u području usluga i dalje su visoki, ali se predviđa da će se od početka 2025. ublažiti zbog usporavanja rasta plaća i očekivanog povećanja produktivnosti te negativnog učinka baznog razdoblja. Time se priprema teren za pad inflacije krajem 2025. u europodručju, a 2026. u EU-u.
Kina nije suočena s inflacijom, to ti je, komunisti su uvijek kontra cilog svita, njih je sve do prije koji tjedan mučio pad cijena, dezinflacija.
Geopolitika. U svom najgorem obliku.
EK: Na naše buduće izglede negativno utječu strukturni izazovi i geopolitička nesigurnost … Dugotrajni agresivni rat Rusije protiv Ukrajine i intenziviranje sukoba na Bliskom istoku povećavaju geopolitičke rizike i opasnost za europsku energetsku sigurnost. Daljnje jačanje protekcionističkih mjera trgovinskih partnera (čitaj Trump) moglo bi poremetiti globalnu trgovinu, što bi negativno utjecalo na izrazito otvoreno gospodarstvo EU-a. Na domaćem planu, zbog političke nesigurnosti i strukturnih izazova u proizvodnom sektoru, moglo bi se nastaviti slabljenje konkurentnosti, što bi opteretilo rast i tržište rada.
Xi: Nadmetanje velikih sila ne bi trebalo biti temeljna logika vremena. (temeljna logika vremena = kip vremena).
Dijagnoza je više-manje istovjetna, a i projekcija rješenja. “S obzirom na današnju geopolitičku nesigurnost i brojne rizike, ne smijemo se opustiti. Moramo rješavati dugotrajne strukturne izazove, povećati produktivnost i pobrinuti se da ekonomija EU-a ostane globalno konkurentna”, rekao je izvršni potpredsjednik Komisije Valdis Dombrovskis. “Da bi se povećao potencijalni rast i prebrodili sve veći geopolitički rizici, bit će najvažnije ojačati konkurentnost ulaganjima i strukturnim reformama”, rekao je Paolo Gentiloni, povjerenik za ekonomiju. Xi kaže da samo solidarnost i suradnja mogu pomoći čovječanstvu da nadiđe trenutne teškoće.
Zar se u potpunosti slažemo s Kinom? Ne, Xijev “kip” gubi na vrijednosti kad se navedu četiri teme o kojima nitko ne smije raspravljati i u njih se uplitati: Tajvan, demokracija i ljudska prava, kineski put i sustav te kinesko pravo na razvoj. Razvidnim postaje da je s jedne strane naša Unija utvrđenih vrijednosti koje, pod utjecajem Kine, sve brojniji žele uništiti, a vodi ih mađarski premijer Viktor Orbán, a s druge Beijing/Peking koji budući svijet vidi kroz optiku kineskih interesa u koje se nitko ne smije uplitati.
Xi: “Bilateralne veze mogle bi naići na preokrete i zaokrete ili čak nazadovanje ako jedna strana drugu smatra protivnikom ili neprijateljem”. EU postaje neprijatelj kad odluči nametnuti carine na kineske električne automobile koji dobivaju obilne državne subvencije. Kakva solidarnost i suradnja!
Pravi odgovor naše Unije na kip leta 202* realan je pogled na svijet, oslanjanje na razboritost i um i pripravnost na nepoznanice kao što su Xi i Donald Trump.