Snažan potres magnitude 7,1 pogodio je u utorak poslijepodne po lokalnom vremenu južni japanski otok Kyushu, pri čemu je u gradu Kumamotu zabilježena snažna trešnja te je izdano upozorenje na tsunami. Nakon snažnog udara ljudi su ostali zarobljeni u jednom trgovačkom centru na jugu Japana, javlja BBC, prenosi Jutarnji list.
Japanska meteorološka agencija (JMA) izdala je upozorenje za obližnji zaljev Ariake na zapadnoj obali Kumamota, koji se nalazi oko 860 kilometara jugozapadno od Tokija.
Epicentar potresa bilo je na dubini od deset kilometara ispod morske površine. Prognoziran je tsunami visine do jednog metra, pa je stanovništvo obalnih područja pozvano na oprez i udaljavanje od obale, dok je Američki centar za upozoravanje na tsunami objavio da ne postoji rizik od valova izvan lokalnog područja.
Na društvenim mrežama šire se snimke napuklih vijadukata te odrona zemlje, a razrušeni su i zidovi dvorca Kumamoto.
Japanska premijerka Sanae Takaichi potvrdila je da ima ozlijeđenih osoba te da je vlada odmah osnovala krizni stožer za prikupljanje informacija, procjenu štete i koordinaciju eventualnih akcija spašavanja.
Prema podacima tamošnje Agencije za upravljanje požarima i katastrofama, na ključnoj infrastrukturi i javnim objektima zasad nisu zabilježena veća oštećenja, no terenske procjene i dalje traju.
Iz Regulatorne agencije za nuklearnu energiju izvijestili su da na tri obližnje nuklearne elektrane nisu zabilježene nikakve nepravilnosti.
Protuprovalne i sigurnosne mjere odmah su aktivirane: promet brzih vlakova Shinkansen i lokalnih linija na Kyushu privremeno je obustavljen, dok je Zračna luka Kumamoto zatvorena bez prognoze o ponovnom otvaranju.
Japansko ministarstvo obrane poslalo je i izviđačke zrakoplove kako bi iz zraka procijenili razmjer štete.
Područje Kumamota već je 2016. godine pogodio razoran potres u kojem je poginulo više od 50 ljudi, oko 1800 ih je ozlijeđeno, dok su deseci tisuća domova bili oštećeni ili uništeni.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....