StoryEditorOCM
Svijetrazlog za brigu

Uznemirujuća vijest s Grenlanda, pukotine na ledenoj ploči nastaju brže nego dosad: ‘Postaju sve veće i dublje‘

Piše hina
3. veljače 2025. - 12:42
Drugo najveće ledeno tijelo na svijetu, grenlandska ledena ploča, puca brže nego što je pucala ranije, upozorili su znanstvenici (ilustracija)Afp

Drugo najveće ledeno tijelo na svijetu, grenlandska ledena ploča, puca brže nego što je pucala ranije, upozorili su znanstvenici.

Koristeći trodimenzionalne karte njegove površine, istraživači su otkrili da su između 2016. i 2021. godine pukotine u ploči, na rubovima koji su u pokretu, postale značajno šire i dublje.

Studija, objavljena u časopisu Nature Geoscience, koristit će se za poboljšanje modela o budućem ponašanju grenlandske ledene ploče.

Gubitak leda na Grenlandu doveo je do porasta razine mora od oko 14 milimetara od 1992. godine, procijenili su znanstvenici.

Kad bi se cijeli grenlandski ledeni pokrivač otopio, razina mora mogla bi porasti za sedam metara, rekli su.

image

Kad bi se cijeli grenlandski ledeni pokrivač otopio, razina mora mogla bi porasti za sedam metara, tvrde znanstvenici (ilustracija)

Afp

Vodeći autor studije, dr. Tom Chudley s Odsjeka za geografiju Sveučilišta Durham, rekao je da "u svijetu koji se zagrijava, možemo očekivati stvaranje više pukotina.

"To je zato što se ledenjaci kao odgovor na toplije temperature oceana ubrzavaju i zato što pukotine, ispunjene otopljenom vodom, potom mogu izazvati pukotine dublje u ledu. Međutim, dosad nismo imali podatke koji bi pokazali gdje i koliko brzo se to događa na cijeloj grenlandskoj ledenoj ploči. Prvi put možemo vidjeti značajna povećanja veličine i dubine pukotina na ledenjacima koji plove brzo na rubovima grenlandske ledene ploče, u vremenskom rasponu od pet godina i manje. S ovim skupom podataka možemo vidjeti ne samo da se polja pukotina protežu u ledenu ploču, kao što je prethodno primijećeno, već da promjenama dominiraju postojeća polja pukotina koja postaju sve veća i dublja", objašnjava Chudley.

image

Gubitak leda na Grenlandu doveo je do porasta razine mora od oko 14 milimetara od 1992. godine, procijenili su znanstvenici (ilustracija)

Afp
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. ožujak 2025 03:48