StoryEditorOCM
Svijetnapad na istok

Tajni dokumenti potvrdili: Putin se priprema za širenje rata na drugom kraju svijeta. Ovo su mete, na udaru i civili

Piše T. Š./JL
2. siječnja 2025. - 14:51

Ruska vojska pripremila je detaljne popise ciljeva za potencijalni rat s Japanom i Južnom Korejom koji uključuje nuklearne elektrane i drugu civilnu infrastrukturu, prema tajnim dosjeima iz 2013.-2014. u koje je imao uvid Financial Times.

Planovi za napade, sažeti u procurjelim ruskim vojnim dokumentima, odnose se na 160 lokacija kao što su ceste, mostovi i tvornice, odabranih kao mete za zaustavljanje "pregrupiranja snaga u područjima operativne namjene", prenosi Jutarnji list.

Akutna zabrinutost Moskve za njezino istočno krilo istaknuta je u dokumentima u koje su FT-u uvid dali zapadni izvori. Ruski vojni planeri strahuju da bi istočne granice zemlje bile izložene u bilo kakvom ratu s NATO-om i ranjive na napade američkih sredstava i regionalnih saveznika.

Dokumenti su izvučeni iz predmemorije 29 tajnih ruskih vojnih dosjea, uglavnom usmjerenih na obuku časnika za potencijalni sukob na istočnoj granici zemlje od 2008. do 2014. i još uvijek se smatraju relevantnima za rusku strategiju. FT je ranije prošle godine izvijestio o tome kako dokumenti sadrže ranije nepoznate pojedinosti o operativnim principima za korištenje nuklearnog oružja i nacrte scenarija za ratne igre kineske invazije i za napade duboko u Europi.

‘europsko i azijsko ratište neraskidivo povezani‘

Azija je postala središnja strategija ruskog čelnika Vladimira Putina za provođenje sveobuhvatne invazije na Ukrajinu i njegov širi pristup protiv NATO-a. Uz povećano gospodarsko oslanjanje na Kinu, Moskva je regrutirala 12.000 vojnika iz Sjeverne Koreje da se bore uz ruske snage protiv Ukrajine, dok je zauzvrat ekonomski i vojno ojačala Pjongjang. Nakon što je u studenom ispalio eksperimentalni balistički projektil Oreškin na Ukrajinu, Putin je rekao da je "regionalni sukob u Ukrajini poprimio elemente globalne prirode".

William Alberque, bivši dužnosnik NATO-a za kontrolu naoružanja, danas suradnik u think tanku Stimson Center, kaže da su, zajedno uzevši, procurjeli dokumenti i nedavno sjevernokorejsko raspoređivanje snaga dokazali jednom zauvijek da su europsko i azijsko ratište izravno i neraskidivo povezani. "Azija ne može mirovati u sukobu u Europi, niti Europa može sjediti prekriženih ruku ako u Aziji izbije rat", rekao je on.

image

Izvješće sažima misiju para teških bombardera Tu-95, poslanih da testiraju protuzračnu obranu Japana i Južne Koreje 24. veljače 2014.

Natalia Kolesnikova/Afp

Popis ciljeva vezanih za Japan i Južnu Koreju sadržan je u prezentaciji koja je trebala objasniti mogućnosti nenuklearne krstareće rakete Kh-101. Stručnjaci koji su ga pregledali za FT rekli su kako sadržaj sugerira da je kružio 2013. ili 2014. Dokument je označen oznakama Combined Arms Academy, koledža za obuku viših časnika.

SAD ima raspoređene značajne snage u Južnoj Koreji i Japanu. Od početka sveobuhvatne invazije na Ukrajinu u veljači 2022. godine, obje su se zemlje pridružile koaliciji za kontrolu izvoza koju prevodi Washington, kako bi izvršile pritisak na ratni stroj Kremlja. Alberque navodi da dokumenti pokazuju na koji je način Rusija shvaćala prijetnju od zapadnih saveznika u Aziji, za koje Kremlj strahuje da će ih obuzdati ili omogućiti napad predvođen SAD-om na ruske vojne snage u regiji, uključujući raketne brigade. "U situaciji u kojoj bi Rusija namjeravala iznenada napasti Estoniju, morali bi također napasti američke snage i pomoćnike u Japanu i Koreji", rekao je.

Na popisu tuneli, elektrane, rafinerije goriva...

Prve 82 lokacije na ruskom popisu meta su vojne prirode, kao što su središnji i regionalni zapovjedni stožeri japanskih i južnokorejskih oružanih snaga, radarske instalacije, zračne baze i pomorske instalacije. Ostalo su lokacije civilne infrastrukture, uključujući cestovne i željezničke tunele u Japanu, poput tunela Kanmon koji povezuje otoke Honshu i Kyushu. Energetska infrastruktura također je prioritet - na popisu je 13 elektrana, poput nuklearnih kompleksa u Tokaiju, kao i rafinerije goriva.

U Južnoj Koreji glavne civilne mete su mostovi, ali popis uključuje i industrijske lokacije kao što su čeličana Pohang i kemijske tvornice u Busanu. Velik dio prezentacije odnosi se na to kako bi se hipotetski napad mogao odvijati korištenjem baražne vatre nenuklearnim Kh-101 projektilima. Odabrani primjer je Okushiritou, japanska radarska baza na brdovitom pučinskom otoku. Jedna ilustracija, koja tematizira takav napad, sadrži animirani gif velike eksplozije.

Ilustrativni materijali otkrivaju koliko je Rusija pažljivo birala popis meta. Napomena vezana uz dva južnokorejska zapovjedno-kontrolna bunkera uključuje procjene snaga potrebnih za probijanje njihove obrane. Popisi također bilježe druge pojedinosti kao što su veličina i potencijalni učinak objekata. Fotografije zgrada u Okushiritouu, snimljene unutar japanske radarske baze, također su uključene u ilustrativne fotografije, zajedno s preciznim mjerenjima ciljanih zgrada i objekata.

image

Na ruskom popisu meta je i južnokorejska čeličana Pohang

Afp

Michito Tsuruoka, izvanredni profesor na Sveučilištu Keio i bivši istraživač u japanskom ministarstvu obrane, kaže da bi sukob s Rusijom bio poseban izazov za Tokio ako bi bio rezultat toga što Rusija širi sukob iz Europe - tzv. horizontalna eskalacija.

"U sukobu sa Sjevernom Korejom ili Kinom, Japan bi dobio rana upozorenja. Možda ćemo imati vremena pripremiti se i pokušati nešto poduzeti. Ali kada je riječ o horizontalnoj eskalaciji iz Europe, to bi bilo kraće vrijeme upozorenja za Tokio i Japan bi imao manje mogućnosti da sam spriječi konflikt", kaže Tsuruoka.

Iako su japanska vojska, a posebno zračne snage, već dugo zabrinuti zbog Rusije, Tsuruoka ističe da "obični Japanci Rusiju često ne vide kao sigurnosnu prijetnju". Rusija i Japan nikada nisu potpisali službeni mirovni sporazum za okončanje Drugog svjetskog rata zbog spora oko Kurilskog otočja. Sovjetska vojska je na kraju rata 1945. zauzela Kurile i protjerala japanske stanovnike s otoka, na kojima danas živi oko 20.000 Rusa.

projektil manje precizan od očekivanja

Fumio Kishida, bivši japanski premijer, izjavio je u siječnju prošle godine da je njegova vlada "u potpunosti predana" pregovorima o tom pitanju, a Dmitrij Medvedev, bivši predsjednik Rusije, napisao je na X u odgovoru: "Nije nas briga za ‘osjećaje Japanaca‘ ... To nisu ‘sporni teritoriji‘ nego Rusija".

Ruski planovi pokazuju povjerenje u vlastite raketne sustave, za koje se u međuvremenu pokazalo da je pretjerano. Hipotetska misija protiv Okushiritoua uključivala je korištenje 12 Kh-101 lansiranih iz jednog teškog bombardera Tu-160. U dokumentu se vjerojatnost uništenja cilja procjenjuje na 85 posto.

Međutim, Fabian Hoffmann, doktorand na Sveučilištu u Oslu, rekao je da se tijekom sveobuhvatne invazije na Ukrajinu Kh-101 pokazao manje nevidljivim nego što se očekivalo i da se mučio da se probije u područja slojevite protuzračne obrane. "Kh-101 ima vanjski motor, što je zajednička karakteristika sovjetskih i ruskih krstarećih projektila. Međutim, ovaj izbor dizajna značajno povećava radarski potpis projektila", istaknuo je Hoffmann. Također je primijetio da se projektil pokazao manje preciznim nego što se očekivalo. "Za raketne sustave s ograničenom snagom koji se oslanjaju na maksimalnu preciznost za uništavanje svojih ciljeva, ovo je očit problem", rekao je.

image

Svoje nekadašnje Kurilske otoke Japanci mogu vidjeti samo iz aviona (ulustracija)

Afp

Druga prezentacija o Japanu i Južnoj Koreji nudi rijedak uvid u naviku Rusije da redovito ispituju protuzračnu obranu svojih susjeda. Izvješće sažima misiju para teških bombardera Tu-95, poslanih da testiraju protuzračnu obranu Japana i Južne Koreje 24. veljače 2014. Operacija se poklopila s ruskom aneksijom Krima i zajedničkom američko-korejskom vojnom vježbom Foal Eagle 2014.

Ruski bombarderi, prema dosjeu, napustili su bazu zapovjedništva dalekometnog zrakoplovstva u Ukrainki na ruskom Dalekom istoku na kružni let od 17 sati oko Južne Koreje i Japana kako bi zabilježili odgovore. Napominje se da je bilo 18 presretanja u kojima je sudjelovalo 39 zrakoplova. Najduži susret bio je 70-minutna pratnja para japanskih F4 Phantoma koji, prema riječima ruskih pilota, "nisu bili naoružani". Samo sedam presretanja su izvršili borbeni zrakoplovi koji su nosili projektile zrak-zrak.

Ruta se gotovo identično podudara s onom kojom su dva Tu-142 pomorska patrolna zrakoplova ranije ove godine oplovila Japan tijekom strateških vježbi na Pacifiku u rujnu, uključujući let iznad spornog područja u blizini Kurila, kako je prenio Financial Times, prenosi Jutarnji list.

image

Putinove otvorene prijetnje samo su vrh sante leda ruskih ratnih planova

Afp
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. siječanj 2025 11:00