
U Rijadu su završeni pregovori između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije o mogućnostima okončanja rata u Ukrajini. Sastanak, koji je trajao četiri i pol sata, održan je bez prisustva ukrajinskih i europskih predstavnika, što je izazvalo snažne reakcije u Kijevu i Bruxellesu.
Diplomatska napetost
Pregovori su održani u osjetljivom političkom trenutku, neposredno nakon razgovora bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa i ruskog lidera Vladimira Putina, koji je uzdrmao jedinstvo Zapada u odnosu prema Moskvi. Ukrajinski predsjednik odmah je poručio da Kijev neće priznati nijedan dogovor koji bude postignut bez njegovog sudjelovanja.
U američkoj delegaciji sudjelovali su državni tajnik Marco Rubio, savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz te Trumpov prijatelj i izaslanik za Bliski istok Steve Witkoff. S ruske strane, pregovore su vodili ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i Putinov vanjskopolitički savjetnik Jurij Ušakov. Sastanak su ugostili saudijski šef diplomacije princ Fajsal bin Farhan al-Saud i savjetnik za nacionalnu sigurnost Musaed bin Mohammed al-Aiban.
Putin spreman sjesti sa Zelenskim?
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da bi današnji razgovori mogli donijeti više jasnoće o mogućem sastanku Trumpa i Putina, iako još nema konkretnog datuma. Peskov je također naglasio da Rusija ne namjerava diktirati Ukrajini pristup Europskoj uniji te da bi Putin bio spreman razgovarati sa Zelenskim “ako bude potrebno”. Međutim, dodao je da ostaje pitanje legitimnosti ukrajinskog predsjednika kao pregovaračkog partnera.
U međuvremenu, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen sastala se s američkim izaslanikom za Ukrajinu Keithom Kelloggom. Istaknula je da EU želi blisko surađivati sa SAD-om na zaustavljanju krvoprolića i osiguravanju pravednog i trajnog mira. Također je predstavila europske planove za jačanje obrambene industrije i dodatna ulaganja u vojnu pomoć Ukrajini.
Što je dogovoreno?
Unatoč višesatnim pregovorima, konkretnih rješenja nije bilo. Glasnogovornica američkog State Departmenta Tammy Bruce potvrdila je da su SAD i Rusija dogovorile formiranje posebnih timova koji će nastaviti raditi na mogućem okončanju rata.
“Jedan telefonski poziv i jedan sastanak nisu dovoljni za uspostavu trajnog mira. No, danas smo napravili važan korak naprijed”, poručila je Bruce.
Američki državni tajnik Marco Rubio također je komentirao kako su prošli pregovori. Kaže da je njihov cilj bio osigurati mir za Ukrajinu koji je "pošten, trajan, održiv i prihvatljiv za sve uključene strane". Dodaje da je "jedini vođa na svijetu koji to može učiniti predsjednik Trump".
Ističe da je preostalo “još puno posla” i kako je današnji sastanak bio organiziran da se uspostave linije komunikacije nakon dugog razdoblja šutnje između Washingtona i Moskve.
Razlog za veselje u Rusiji
Kako piše Jutarnji list, Moskva je izjavu Marca Rubija, Trumpovog državnog tajnika, o tome kako su se njihove države već sada dogovarale o "suradnji nakon završetka rata" shvatila kao indikaciju da Rusija neće snositi nikakvu odgovornost zbog agresije te da će i dalje ostati velesila.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....