Poljska kampanja za predsjedničke izbore još nije ni počela, a već je zanimljivija nego hrvatska. Mučko prokazivanje protukandidata Donaldu Trumpu dok se još nije ni uselio u Bijelu kuću, zloupotreba članova obitelji i njihovih poslova za diskreditaciju protivnika, te brojne druge nimalo šarmantne stvari već su snažno prožele natjecanje za sadašnje prijestolje Andrzeja Dude, kojemu istječe ustavom ograničeno pravo na reizbor.
Premda ne djeluju baš presudni, ulozi na poljskim predsjedničkim izborima, koji će se održati u svibnju iduće godine, ne mogu biti veći. Oni će vjerojatno konačno odlučiti o budućnosti poljske desno-populističke stranke Pravo i pravda: ili će je vratiti na put vlasti ili će zauvijek nestati.
Zato je proeuropskome premijeru Donaldu Tusku i njegovoj stranci Građanska platforma iznimno važno za utrku nominirati kandidata koji može glatko dobiti izbore. Dobije li oporbena stranka Pravo i pravda predsjedničku dužnost (još nisu nominirali svoga kandidata), mogli bi nastaviti blokirati Tuskov politički tabor u provedbi velikih reformi pravosudnog sustava ili oko prava žena, a čime bi zapravo destruirali cijelu misiju obnove demokratskih normi u Poljskoj, jednoj od najvažnijih zemalja Europske unije.
Ne zaboravimo, riječ je o zemlji od 40 milijuna stanovnika, s dodatnom 10-milijunskom dijasporom u SAD-u. Uskrsnuće tvrdog populističkog desničarstva u Poljskoj, ne treba dvojiti, bio bi jak signal za jačanje takvih procesa i u drugim europskim zemljama.
Zbog svega je Građanska platforma danas odlučila održati predizbore kako bi se opredijelila između dva podjednako dobra kandidata. Riječ je o gradonačelniku Varšave Rafalu Trzaskowskom i ministru vanjskih poslova Poljske Radoslawu (Radeku) Sikorskom. Trzaskowski je u dva mandata gradonačelnik poljskoga glavnog grada i vrlo je tijesno izgubio izbore prije četiri godine od Andrzeja Dude, te ga ankete i sad pozicioniraju vrlo visoko. Radek Sikorski je, pak, vrlo iskusan diplomat s brojnim međunarodnim vezama. Studirao je na Oxfordu s bivšim engleskim premijerom Borisom Johnsonom i kao fotoreporter izvještavao o ratu u Afganistanu. Bio je svojedobno i savjetnik velikog medijskog mogula Ruperta Murdocha, te je radio i u poljskom ministarstvu obrane.
Uz svoje iskustvo u vanjskoj i obrambenoj politici, Sikorski se smatra puno sposobnijim suprotstaviti se budućem američkom predsjedniku Donaldu Trumpu i njegovu mogućem nagodbenjaštvu s Putinom na račun istočnih Europljana. No njegovi neprijatelji upozoravaju da je SAD, s Trumpom ili bez njega, glavni poljski vanjskopolitički saveznik i opskrbljivač oružjem. Čak bi i najmanje trzavice u odnosima s Trumpom, tvrde, mogle biti katastrofalne za naciju koja je prva linija NATO-a prema Rusiji.
Dodatno problematična za Sikorskog u izgradnji budućeg odnosa s Trumpom jest činjenica da mu je supruga poznata i Pulitzerovom nagradom ovjenčana novinarka Anne Applebaum, prilično okorjela kritičarka novoizabranog američkog predsjednika. Svojedobno je Trumpa uspoređivala s Hitlerom, Staljinom i Mussolinijem te je teško zamisliti da bi nakon protokolarnih večera lako vodila "small talks" s domaćinom u Bijeloj kući. Neki od konzervativnih protivnika Sikorskog već su poduzeli korake da na ženin račun zatruju njegove odnose s Trumpom. Dominik Tarczynski, europarlamentarac iz nacionalističke oporbene stranke Pravo i pravda, čak se i javno pohvalio da je prijavio grijehe supruge Sikorskog Trumpu, kao pokvareni štreber opačine svojih razrednih kolega gospođi učiteljici.
"Mogu otkriti da je osoblje Donalda Trumpa primilo sve potrebne materijale s negativnim izjavama gđe Sikorski o budućem američkom predsjedniku", izjavio je u poljskim medijima ovaj desničarski bijednik. Dodao je i kako je Donald Trump apsolutno svjestan onoga što je supruga Radoslawa Sikorskog napisala o njemu, kao i što su poljski političari, uključujući premijera Donalda Tuska, rekli o njemu.
Bilo bi sasvim logično očekivati da će ovakve epohalne primjere cinkarenja i istočnoeuropskog udvorništva američkom autoritarnom lašcu koji se sprema nanovo useliti u Bijelu kuću slijediti i drugi kriptonacisti diljem Europe. Uključujući i naše krajeve, i Hitlere iz naših sokaka.
Referirajući se na poljske desničarske bijednike i njihovo cinkanje Trumpu, Anne Applebaum im je poručila da je odavno prošlo vrijeme kad su žene tretirane kao produžeci svojih muževa.
"Nemam nikakvu ulogu u ovoj kampanji, niti s poslom svog supruga. A s obzirom na to da je [izabrani potpredsjednik] JD Vance Donalda Trumpa svojedobno također nazivao ‘Hitlerom‘, bila bih vrlo iznenađena da bi itko ozbiljan posvetio vrijeme toj ciničnoj ulizivačkoj priči", kazala je supruga Radoslawa Sikorskog za Politico.
Iako je Trump u svom prvom mandatu imao izljeve naklonosti prema Poljskoj zbog bliskih veza s ideološki srodnom tadašnjom vladom Prava i pravde, malo je vjerojatno da će ova zemlja u predstojećim godinama biti njegov vanjskopolitički prioritet. Osim toga, njegovi brojni prvi suradnici, od potpredsjednika JD Vancea do Roberta Kennedyja JR-a, nazivali su ga otvoreno Hitlerom i fašistom, što nije nimalo naštetilo njihovoj naknadnoj sposobnosti da s njime danas unosno posluju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....