StoryEditorOCM
Svijetboris havel

Naš stručnjak otkriva uzroke eskalacije najnovije krize na Bliskom istoku: ‘Hamas je ovo zacrtao još prije 35 godina‘

Piše vijesti sd
9. listopada 2023. - 11:52

Izraelske snage krenule su u čišćenje juga zemlje od "islamističkih terorista". Istodobno masovnim zračnim udarima razaraju civilne i vojne ciljeve u pojasu Gaze gdje živi većinsko palestinsko stanovništvo. Hamas uzvraća novim raketnim napadima na Izraelske gradove. Za sada nema nekog pomaka osim da iz sata u sat raste broj žrtava s jedne i druge strane.

Izraelci u ovom trenutku imaju 170 tisuća vojnika dok Hamas broji tri puta manje uz naravno i manju vojnu opremu i dalekometne projektile.

- Ovo je nešto nezapamćeno što se dogodilo i gotovo bez presedana u bližoj povijesti, rekao je prof. dr. sc. Boris Havel s Fakulteta političkih znanosti za HRT.

Ipak, ističe dva presedana. Prvi da je ovo bio iznenadni napad na državu, sličan kao 1973. kada je također Izrael dočekao napad nespreman. Druga stvar koja podsjeća na prošlost, ističe Havel, su slike progona i zlostavljanja civila, djece i žena, zato što su Židovi.

- Ubijaju, otimaju, zlostavljaju...to je nešto što se nije vidjelo od kraha nacizma i kraja holokausta. Grozne jezive snimke iz Izraela, ističe stručnjak za Bliski istok. Izrael je objavio rat prvi put 1973. godine.

- Izrael je skinuo rukavice i učinit će sve da vrati ljude koji su u Gazi. Ono što je trauma na duši Izraelca su oni koji su oteti. Nitko ne zna što se s tim ljudima zbiva, rekao je.

image

Izraelski vojnici na tenku u blizini granice s Libanonom

Jalaa Marey/Afp

Nema dvojbe, kazao je Havel, da Hamas otmicu tih ljudi percipira kao golem uspjeh na kojem će pokušati postići političke i vojne bodove. Izraelska vojska nastavlja borbe na jugu zemlje oko Gaze

Veliki dio Izraelaca, kao i Europljana, percipira sukob kao teritorijalni. Fatah sukob percipira kao religijski što znači da se u takvom ratu strane vide isključivo kao crno-bijele i u takvom sukobu, naglašava Havel, nema mjesta za dogovor.

Hamas je palestinska podružnica muslimanskog bratstva osnovana krajem ‘80-ih godina u Pojasu Gaze, najradikalnije i najpametnije džihadističke islamističke organizacije u svijetu.

Godine 1988. Hamas je objavio svoju Povelju. U Hamasovoj povelji je artikuliran Hamasov način ratovanja prema Izraelu.

- U njoj piše da je rat za oslobođenje Palestine vjerski rat koji se može riješiti samo džihadom i koji se ne može riješiti pregovorima, objasnio je Havel za HRT.

Izrael se iz Pojasa Gaze povukao 2005. godine.

image

Gaza nakon odmazde izraelske vojske

Mahmud Hams/Afp

- U Izraelu je zavladalo golemo oduševljenje jer dolazi vrijeme mira. Meni je profesor rekao ovo neće izaći na dobro, Hamas povlačenje neće shvatiti kao poruku mira, prisjeća se Havel koji je u to vrijeme živio i studirao u Izraelu.

2006. godine proglašeni su demokratski izbori u Gazi na kojima je na platformi džihadizma pobijedio Hamas. Izgubio je Al Fatah, koji je u to vrijeme bio odveć odmjeren jer je previše naglašavao nacionalistički aspekt palestinske borbe, a ne vjerski.

- Možemo pretpostaviti da danas većina stanovnika Gaze da ne podržava Hamas jer otad nije bilo izbora, kazao je Hamas.

Eskalacija nasilja zbivala se cijelo vrijeme otad.

- Iz godine u godinu Hamas ima naprednije dalekometno oružje. Danas mogu iz Gaze raketama i projektilima pogoditi bilo koji dio Izraela. Postavlja se pitanje otkud im oružje jer oni u Gazi sami nisu sposobni proizvesti ili kreirati takve projektile, rekao je Havel.

Pretpostavlja da će izraelska vojska odgovoriti oštro.

Zabrinjavajuće je, naglašava Havel, što se u pojedinim dijelovima Europe slavi ubijanje židovskih civila u Izraelu.

- To zgrožava svakog normalnoga i trebamo se zapitati tko su ti koji slave ubojstva djece?, rekao je za HRT.

image

Solidarnost sa izraelskim žrtvama na okupljanju u Sydneyu, u Australiji

David Gray/Afp
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. svibanj 2024 17:09