Ona je samo jedna od devet žena u zastupničkom klubu Alternative za Njemačku (AfD) u Bundestagu. Ostatak čini čak 69 muškaraca. Kvota od 11,5 posto žena ni u jednom drugom klubu zastupnika nije tako niska – ona se u aktualnom sazivu njemačkog parlamenta kreće od 25,4 posto kod demokršćana (CDU/CSU), pa do 59,3 posto kod Zelenih. Ali, njezino ime valja zapamtiti – Alice Weidel.
Politički gledano, Weidel je, međutim, unutar muški dominantnog AfD-a "teška kategorija": s Tinom Chrupallom dijeli dužnost predsjedavajuće, kako u stranci, tako i u zastupničkom klubu u Bundestagu, ukazat će Deutsche Welle na ambicioznu političarku u usponu.
Ta je desna stranka, upravo sa spomenutim duetom na čelu, na posljednjim parlamentarnim izborima 2021. osvojila 10,3 posto glasova. To je bio blagi pad u odnosu na 2017. godinu (12,6 posto). Ali, od tada je stranka nastavila rasti. Na nedavnim izborima u nekoliko njemačkih pokrajina, AfD je ostvario osjetno bolje rezultate: u Hesenu 18,4 posto, a u Tiringiji čak 32,8 posto!
Ankete na razini čitave Njemačke pokazuju da bi i do 20 posto građana glasalo za AfD, stranku koju je Savezni ured za zaštitu ustavnog poretka podveo pod kategoriju "sumnjivi slučaj desnog ekstremizma". Ne bez razloga...
Uspjeh na svim političkim razinama AfD je ponukao da za iduće parlamentarne izbore, koji će se održati u rujnu 2025., istakne upravo 45-godišnju Alice kao kandidatkinju za mjesto kancelarke! Jasno, sve to treba iduće godine potvrditi i kongres ove stranke.
Ipak, Deutsche Welle tvrdi kako su izgledi da ova ekonomistica to i postane - gotovo nikakvi. Jer, tvrde njemački analitičari, i kad bi AfD na tim izborima postao najjača politička stranka, nijedna druga opcija ne bi bila spremna ući s njom u koaliciju. Pa bi tako i AfD ostao bez prigode da kancelar(ka) dođe iz njegove kvote.
Alice Weidel, dakle, može samo sanjati da će ostvariti ono što je nekada uspjela žena koja joj je uzor: Margaret Thatcher, "Divim se njezinoj biografiji, plivanju protiv struje, i onda kad je to bilo nezgodno", rekla je u jednom intervjuu šefica AfD-a o bivšoj dugogodišnjoj britanskoj premijerki, koja je na toj dužnosti bila od 1979. do 1990. godine. Nadimak Margaret Thatcher je bio "čelična lady", zato što je, usprkos svim otporima, ostala vjerna svom radikalnom ekonomsko-liberalnom opredjeljenju. Njen kredo je bio: niski porezi, manje državnih subvencija, privatizacije. To je smjer koji je u skladu i sa uvjerenjima Alice Weidel, inače, bivše poduzetničke konzultantice. "Thatcher je preuzela Veliku Britaniju kad je ta zemlja ekonomski bila na dnu. I uspjela ju je izvući“, rekla je Weidel.
Kad se Weidel 2013. učlanila u taman osnovanu Alternativu za Njemačku, to je tada bila euroskeptična i nacionalno-liberalna stranka. To se, prema mišljenju Alice Weidel, nije promijenilo sve do danas. "Nastojimo reformirati EU“, izjavila je ona u kolovozu za list "Welt“. Ukoliko propadne reforma EU, onda svakoj zemlji treba dati mogućnost da referendumom odluči o ostanku u Uniji, smatra Weidel.
U istom tom intervjuu, ona je odbacila optužbe o skretanju stranke udesno. Stala je čak i u obranu njenog stranačkog kolege Björn Höckea, koji važi za predstavnika ekstremističkog krila. Prvi čovjek pokrajinskog odbora AfD-a u Tiringiji, više puta je bio osuđen jer je javno koristio nacionalsocijalističke parole iz Hitlerovog doba. Weidel, međutim, tvrdi: "Taj vrlo provokativni dio je kod njega u padu. On odrađuje odličan posao u Tiringiji. Smatram da su sudski procesi protiv njega smiješni"...
Vodeća političarka AfD-a tako govori o čovjeku koji se sudskom odlukom smije nazvati fašistom. Štoviše, i njegova vlastita stranka ga je još 2017. godine optužila za "bliskost s nacionalsocijalizmom“ i kanila ga je, uz odobrenje Weidel, isključiti iz svojih redova. Do toga ipak nije došlo.
Weidel i sama javno priznaje da voli provocirati. Izbjeglice i tražitelje azila u Njemačkoj je 2018., tijekom jedne debate u Bundestagu, nazvala "alimentiranim muškarcima s noževima“, a muslimansku djecu je opisala kao "zamotane djevojčice“.
"Polarizacija je stilsko sredstvo kako bi se pokrenule debate", pravdala je svoje riječi nekoliko dana kasnije. Objasnila je da je izrazom "zamotane djevojčice" zapravo htjela ukazati na to da Njemačka ima problem s konzervativnim islamom koji, prema njenom mišljenju, nije u skladu s Ustavom Njemačke.
No, Alice bi se zbog svog privatnog života možda i sama mogla suočiti s predrasudama unutar vlastite stranke!
Naime, njezina životna partnerica je žena koja potječe sa Šri Lanke. Imaju i dvoje usvojene djece. A to je dosta daleko od idealne slike njemačke obitelji kakvu propagira AfD. U stranačkom programu jedna od glavnih stavki je održavanje tradicionalne njemačke obitelji: "U obitelji se za svoju decu u dugotrajnoj odgovornosti brinu majka i otac."
Moguća kandidatkinja za kancelarku AfD-a s prebivalištima u Njemačkoj i Švicarskoj ni na koji način nije utjelotvorenje klasičnog svjetonazora njene stranke. No, kako zaključuje Deutsche Welle, to za nju i nije veliki problem, jer kako je to već izjavila 2017. godine: "Može biti da su pojedinci tu i tamo ogorčeni, ali toga ima i u drugim strankama"...