
U ožujku 1972. godine tadašnja Jugoslavija dobro je zapamtila šta znači riječ epidemija. Kliconoša Variole vere bio je učitelj iz Tutina, smjestili su ga u čačansku bolnicu. Nakon toga velike boginje počele su se masovno širiti, a među zaraženima našla se i tek rođena beba.
Naime, sa samo osam mjeseci Zoran Bojović bio je jedan od najtežih bolesnika u čačanskoj bolnici. Iako je tek ugledao svijet, kao jako mali bio je necijepljen i time pogodan za ovu bolest. Danas svoj život duguje doktoru Mijuškoviću, koji mu je "dao" svoj vlastiti imunitet.
Pričali su mu kako je to izgledalo.
"Osip je bio po cijelom tijelu. Tih dana iz Beograda s Vojnomedicinske akademije dolazi u čačansku bolnicu potpukovnik dr. Puniša Mijušković u žarište u Čačku. Pokušavali su da nađu neki lijek, da me spase. Međutim, ništa nije bilo djelotvorno tada. I on je odlučio odraditi transfuziju krvi. Budući da mi nisu mogli ni venu naći, on je sve to napravio direktno iz svoje vene u moju petu. Odradio je transfuziju krvi i poslije, tako kažu, nekoliko dana poslije već se vidjela reakcija i krastice su počele otpadati. Bio sam izliječen. Dobio sam imunitet jer je doktor već bio imun, imao je svoj imunitet na variolu jer je prebolio bolest. Tako da pored mojih bioloških roditelja, on mi dođe kao neki drugi otac", kazao je Zoran za agenciju RINA.
Humanost doktora Mijuškovića Zorana prati čitav život. Poučen njegovom gestom, izvukao je veliku pouku.
"Shvatio sam veliku humanost dr. Mijuškovića koji je meni spasio život, tako da sam i ja počeo dobrovoljno davati krv. Možda sam i ja nekom spasio život mojom krvlju. Shvatio sam koliko je život vrijedan i koliko treba pomoći nekome kada su teški trenuci", zaključio je Zoran.
Zoranova majka Biljana tih dana prošla je pakao, strahujući za život svog djeteta. Najveća radost za Zoranova oca Petra bilo je saznanje da mu se sin oporavlja.
"Zoran je ležao u krevetiću, samo vidiš da je živ, niti pomiče ručice, nožice kao dijete od osam mjeseci, da skače po krevetu. I kad mu je doktor dao krv, rekao mi je navečer: nemoj da zaspeš, napajaj ga što više. Imali smo tu sokove, cijedili su nam prirodne. Ja sam pred zoru zaspala, kad sam se probudila on se okrenuo u krevetiću. Ja sam se uplašila, zovnem doktora. Doktor dotrči, kaže dobro je, sad je sve u redu. I tako mu je polako počeo oporavak...", kaže Zoranova majka.
Prije točno pedeset jednu godinu od Variole vere nije obolio samo osmomjesečni Zoran Bojović već i mnogi Čačani. Milka Đurašić, 23-godišnja medicinska sestra, kao i mnogi njezini kolege borila se da spasi svaki ljudski život. U znak zahvalnosti što je na poslu ostavila svoj život i najljepše godine, Čačani su joj podigli spomenik.