Kad je Hamas napao Izrael 7. listopada prošle godine, svijet je bio zgrožen.
Tri mjeseca poslije, svijet je zgrožen onim što radi Izrael. Uzvraćanje Hamasu bilo je razumljivo i javnost je to prihvatila s odobravanjem, no u nekom trenutku postalo je jasno da se Izrael upušta u “prekomjernu paljbu” kojoj nije cilj samo Hamas, nego cijeli palestinski narod na području Gaze.
O tome govori puno toga: od tromjesečnog strašnog stradanja tamošnjih civila, pa do neuvijenih izjava izraelskih dužnosnika, kao što je ona Itamara Ben-Gvira. Izraelski ministar nacionalne sigurnosti pozvao je, naime, ovoga tjedna na povratak židovskih doseljenika u Gazu i na “poticanje” palestinskog stanovništva na iseljavanje. Prije njega sličan je poziv uputio ministar financija, desničaerski ekstremist Bezalel Smotrich, doseljenik na Zapadnu obalu, u naselje koje se prema međunarodnom pravu smatra ilegalnim.
“Promicanje rješenja koje potiče iseljavanje stanovnika Gaze je neophodno. To je ispravno, pravedno, moralno i humano rješenje”, izjavio je Ben-Gvir na sastanku svoje stranke, a kasnije i u objavi na društvenim mrežama, dodajući da apelira “na premijera i ministra vanjskih poslova”, jer “ovo je prilika za razvoj projekta čiji je cilj poticanje iseljavanja stanovnika Gaze u druge zemlje diljem svijeta”, a njihov odlazak “otvorio bi put za ponovnu uspostavu židovskih naselja na palestinskom području”.
Odnosilo se to na svojevremenu odluku izraelskog premijera Ariela Sharona o povlačenju Izraela 2005. iz Pojasa Gaze, odnosno na evakuaciju vojnika i oko osam tisuća židovskih naseljenika iz Pojasa Gaze, okupiranog 1967.
Nakon Ben-Gvirovih i Smotrichevih izjava uslijedila je reakcija američkog State Departmenta prema kojoj su “ovi komentari zapaljivi i neodgovorni”, te da je “izraelska vlada, uključujući premijera Benjamina Netanyahua, više puta rekla da ove izjave ne odražavaju stajalište izraelske vlade”. A Gaza je “palestinska zemlja i ostat će palestinska zemlja”, rekao je glasnogovornik State Departmenta.
Na poziv visokih izraelskih dužnosnika da Palestinci napuste Pojas Gaze reagirao je i Volker Türk, visoki povjerenik UN-a za ljudska prava, rekavši da je “jako zabrinut zbog izjava visokih izraelskih dužnosnika o planovima za transfer civila iz Pojasa Gaze u treće zemlje”, da “međunarodno pravo zabranjuje prisilan transfer zaštićenih ljudi unutar okupiranog teritorija ili njihovo protjerivanje iz tog teritorija”, da je “85 posto stanovnika Gaze već interno raseljeno”, i da oni “imaju pravo vratiti se svojim kućama”.