Specijalna policija u Južnoj Koreji upala je i pretresla predsjednički ured u Seulu, nakon neuspješnog pokušaja predsjednika Yoon Suk Yeola da uvede izvanredno stanje prošlog tjedna. Racije su najnoviji događaj u burnom tjednu u južnokorejskoj politici.
Predsjednik Yoon, koji je ostao na dužnosti unatoč glasovanju o opozivu i višestrukim pozivima da odstupi, suočava se s višestrukim istragama pod optužbama za pobunu i izdaju.
U međuvremenu, bivši ministar obrane zemlje Kim Yong-hyun koji je preuzeo odgovornost za proglašenje izvanrednog stanja, pokušao je sinoć izvršiti samoubojstvo dok je bio u pritvoru, rekao je dužnosnik, piše BBC.
Mnogi dužnosnici bliski Yoonu također su podnijeli ostavke nakon kratkotrajnog proglašenja izvanrednog stanja.
Osim u predsjedničkom uredu, južnokorejska policija pretresla je i urede metropolitanske policije Seula i policijske straže Narodne skupštine, a u vrijeme pretresa predsjednik Yoon nije bio u uredu. U predsjednički je ured navodno upalo 18 istražitelja kako bi zaplijenili zapise povezane sa sjednicom vlade održanom u noći u kojoj je proglašeno izvanredno stanje.
Šef Ureda za istraživanje korupcije za visoke dužnosnike (CIO) rekao je da će njegov ured tražiti Yoonovo uhićenje ako se za to ispune uvjeti.
Oporba je najavila da će danas predložiti novi opoziv predsjednika, a o njemu će se glasati u subotu. Yoon se čak i prije proglašenja izvanrednog stanja suočavao s velikim padom popularnosti, prenosi BBC.
Predsjednika sada istražuje i policija, i tužitelji, i službenici za borbu protiv korupcije, a optužen je za izdaju - zločin od kojeg kao predsjednik nema imunitet.
Oporba, koja ima 192 mjesta u parlamentu, treba najmanje osam članova vladajuće stranke koji bi glasali za opoziv, kako bi opoziv uspio, piše BBC.
Yoon je i ranije preživio glasovanje o opozivu, kao i pozive na odstupanje, no stručnjaci smatraju da sada to neće biti slučaj i da će biti opozvan, uhićen, ispitan i na kraju optužen za pobunu. Ipak, situacija je podložna promjeni pa bi on mogao i sam podnijeti ostavku i tako izbjeći opoziv, ali na taj način ipak ne bi izbjegao i optužbe za pobunu.
Nijedan aktualni predsjednik nikada nije uhićen u Južnoj Koreji. No nekoliko ih je procesuirano nakon što su smijenjeni ili podnijeli ostavku.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....