StoryEditorOCM
SvijetKORAK UNATRAG

CERN ostaje bez 400 ruskih znanstvenika zbog prekida sporazuma. Osjetit će to kapitalan projekt ove institucije

Piše Vijesti SD
29. rujna 2024. - 20:32

Skoro 400 ruskih znanstvenika morat će napustiti Europsku organizaciju za nuklearna istraživanja (CERN) nakon što se krajem studenoga okonča suradnja s Rusijom, priopćio je u nedjelju istraživački laboratorij za fiziku čestica u Ženevi.

CERN je u lipnju 2022. odlučio prekinuti sporazume o suradnji s Rusijom i Bjelorusijom zbog rata u Ukrajini.

Petogodišnji sporazum s Bjelorusijom je istekao 27. lipnja, a s Rusijom istječe 30. studenoga i neće se produljiti, priopćio je Arnaud Marsollier, glasnogovornik CERN-a, piše jutarnji.hr.

CERN će tako ostati bez 400 ruskih znanstvenika koji su radili za taj europski istraživački laboratorij. Marsollier, međutim, dodaje da će se nastaviti suradnja s ruskim znanstvenicima koji rade za neruske institucije.

Oko 90 ruskih znanstvenika se pridružilo drugim istraživačkim institutima.

Odluka o izbacivanju više stotina ruskih znanstvenika neće se odnosti na zaposlenike Zajedničkog instituta za nuklearna istraživanja (JINR), međuvladinog centra u Dubni u Rusiji, oko 110 kilometara sjeverno od Moskve.

image

AFP

Fabrice Coffrini/Afp

JINR se smatra "međunarodnom organizacijom", objasnio je glasnogovornik CERN-a.

Iako neki istraživači smatraju da suradnja s JINR-om održava znanstveni duh i osigurava kontinuitet istraživanja, ukrajinski fizičari i kritičari naglašavaju povezanost JINR-a s ruskom vladom, koja financira više od 80 posto aktivnosti instituta. Ističu da laboratorij ima bliske veze s ruskom vojskom, čime se postavlja pitanje moguće zloupotrebe znanstvenih informacija u vojne svrhe.

Odlazak ruskih znanstvenika ozbiljno će utjecati na projekte CERN-a, uključujući eksperimente na Velikom hadronskom sudaraču (LHC), budući da je Rusija činila 4,5 posto proračuna tih eksperimenata, tj. godišnje je pridonosila 2.3 milijuna švicarskih franaka.

LHC je ubrzivač fizičkih čestica s najvećom snagom u svijetu. LHC leži u tunelu kružnog oblika, obima 27 km, 175 metara pod zemljom ispod francusko-švicarske granice, nedaleko od Ženeve, u Švicarskoj.

image

AFP

Valentin Flauraud/Afp

Iako su mnogi znanstvenici uspjeli pronaći nove pozicije izvan Rusije, gubitak ruske stručnosti će se osjetiti, što priznaju i pojedini članovi zajednice, uključujući one koji se zalažu za nastavak međunarodne znanstvene suradnje.

Moskva se ranije bila obvezala da će uložiti 40 milijuna franaka u modernizaciju ubrzivača čestica, piše jutarnji.hr.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 11:55