Predsjednica Savjeta Regulatornog tijela za elektronske medije u Srbiji, Olivera Zekić, na svom Telegram kanalu objavila je fotografiju na kojoj je u nacističkoj uniformi.
"Napravila sam to iz čiste provokacije", odgovorila je Zekić na pitanje Radija Slobodna Europa (RSE) zašto je za osobnu fotografiju postavila sebe u nacističkoj SS uniformi.
"Kao što znate, volim provocirati. Mogla sam objaviti i neke Koraksove i Petričićeve karikature koje su mnogo gore. To je fotomontaža sa Twittera i ja sam je objavila", izjavila je Zekić za RSE, navodeći imena dvojice poznatih karikaturista iz Srbije.
Dodaje kako se nije bavila time koji je tip uniforme u pitanju. "To je netko drugi napravio prije par godina na Twitteru", objašnjava ona.
Za istaknutu srpsku povjesničarku Branku Prpu isticanje simbola nacističke Njemačke sporno je "po svim linijama", najprije zbog funkcije koju obavlja Olivera Zekić.
"Svi oni koji nose nacističke simbole iz ekshibicionističkih, političkih ili bilo kojih drugih razloga zapravo reafirmiraju te ideje", rekla je Prpa u razgovoru za RSE.
Istaknula je da simboli nacističke Njemačke "nisu simboli sa kojima možete paradirati ni u jednoj europskoj državi".
"Zato što je nacizam sam po sebi najveća trauma europskog kontinenta, zato što je odnio toliki broj života i zato što je kao ideologija poništavala ideju čovjeka i čovječanstva", dodala je Prpa pa zaključila: "Ja zaista mislim da je to apsolutno neprihvatljivo".
Na to bi, smatra, trebala reagirati javnost i državna tijela koja su potvrdila njenu funkciju u REM-u.
Da je ovo "čista provokacija" smatra i profesorica Dubravka Stojanović koja dodaje da je riječ o zapravo afirmaciji nacizma.
"Podsjećanje na nacistički poredak i veličanje na ovaj način, jer ova čitava kompozicija veliča tu uniformu, je nešto što je izuzetno opasno. To ne bi smjeli raditi i zakonom je kažnjivo i za obične građane, a diže se na veoma visoku razinu kada se radi o predsjednici jednog tijela zaduženog upravo za kontrolu medija. To je vrlo jasna poruka medijima. Dakle, ponašat ćemo se kao SS. I u mnogo čemu se zapravo i ponašaju", kaže Stojanović za N1.
Regulatorno tijelo za elektronske medije je neovisna organizacija koja kroz zakonske regulative treba raditi na unapređivanju kvaliteta i raznovrsnosti usluga elektronskih medija, doprinositi očuvanju i zaštiti, razvoju slobode mišljenja i izražavanja.
Regulator je funkcionalno i financijski neovisan od državnih tijela i organizacija, pružatelja medijskih usluga i operatora. Za obavljanje poslova iz svoje nadležnosti Regulator je odgovoran Skupštini Srbije.
Rad REM-a na čelu s Oliverom Zekić bio je na meti kritika međunarodnih institucija.
Prilikom nedavnog usvajanja seta medijskih Zakona Europska komisija (EK) je, između ostalog, priopćila kako očekuje da medijski regulator REM "počne u potpunosti ispunjavati svoj mandat".
To nije prvi put da EK traži da REM postupa neovisno i skladu sa zakonom. Posljednji put se to dogodilo 2022. godine u izvještaju Europske komisije o Srbiji, zbog kršenja zakonskih obaveza.
S druge strane, Olivera Zekić je često ulazila u polemiku sa liderima opozicijskih stranaka koji kritiziraju njen rad. U jednoj takvoj raspravi ispred sjedišta REM-a u Beogradu kritike opozicije ocijenila je kao "čisti fašizam".
Isticanje nacističkih simbola kazneno je djelo u Srbiji.