
Više od 10 zemalja već je objavilo da ne preporučuju svojim građanima putovanja u Srbiju zbog društveno-političke krize, rekao je danas direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA), Aleksandar Seničić. Kako je nedavno istaknuo, čak 20 posto stranih turista otkazalo je rezervaciju u Srbiji u posljednjih nekoliko mjeseci. Među kongresnim turistima postotak otkaza još je veći - odustalo ih je 40 posto, rekao je nedavno Seničić. Osim toga, otkazivanje ekskurzija zbog štrajkova i bojkota nastave u školama problem je i za tamošnje ugostitelje i sve koji su vezani uz turizam.
Prema riječima Aleksandra Seničića, razlog masovnog otkazivanja turističkih aranžmana leži u nestabilnoj političkoj situaciji u cijeloj zemlji.
- Postotak otkaza je visok. Zadnje informacije koje imam su preko 28%, negdje oko 30% kada govorimo o redovnim grupama i negdje do 40% kada govorimo o kongresima i nekim događanjima koja su se trebala održati, a koja su međunarodnog karaktera. To je veliki gubitak za turističku industriju.
"S kolegama s kojima sam razgovarao, polako počinjemo da ga uspoređujemo s korona periodom", rekao je Seničić nedavno za RTS.
- Nisu samo društvene mreže preplavljene situacijom u našoj zemlji, nego i velike novinske agencije i televizijske kuće. Svi prate što se događa. Imamo dosta negativnih komentara, a sada imamo više od 10 zemalja koje su objavile da ne preporučuju putovanje u Srbiju zbog društveno-političke krize koja vlada u našoj zemlji - kaže Seničić.
Ističe da u ovom trenutku najviše otkazuju ljudi iz okruženja, ali ne misli na zemlje bivše Jugoslavije.
- Oni najbolje razumiju ovu krizu i nadam se da će biti ovdje za Uskrs i 1. svibnja. Ali imamo Bugarsku, Rumunjsku, smanjen broj gostiju iz Turske, kao i iz zapadnoeuropskih zemalja. To je najveći problem. Osim toga, otkazani su skupovi i manji kongresi. Zemlje planirane u našem velikom kongresnom centru do kraja godine još nisu otkazane. Ali treba pratiti situaciju i učiniti sve da do toga ne dođe - kaže Seničić.
Komentari (0)
Komentiraj