StoryEditorOCM
RegijaLEGIJA BI NA SLOBODU

Đinđićev ubojica traži da ga puste iz zatvora: zloglasni član Crvenih beretki u zatvoru je napisao čak 29 knjiga

Piše vijesti sd
10. studenog 2024. - 16:29

Do sada mu nije uspijevalo, ali očito računa da se upornost isplati: Milorad Ulemek Legija (56), osuđen na 40 godina zbog ubojstva srbijanskog premijera Zorana Đinđića u ožujku 2003. godine,, zatražio je od Višeg suda u Beogradu puštanje na uvjetnu slobodu, saznaje ekskluzivno Informer.

Pored njega, uvjetni otpust zatražio je i Branko Berček, bivši pripadnik "Crvenih beretki". Ovo je potvrdio i njihov ovdjetnik Aleksandar Kovačević.

"U ime Milorada Ulemeka i Branka Berčeka predao sam molbu za uvjetni otpust sa izdržavanja kazne zatvora. Osuđeni Ulemek je izdržao više od 20 godina dok je Berček na izdržavanju kazne preko 21 godine, čime su ispunili zakonski uvjet da izdrže više od pola kazne i stekli pravo na uvjetni otpust", izjavio je Legijin odvjetnik. Zatim je dodao:

"Za vrijeme izdržavanja kazne - više od 20 godina, Ulemek i Berček su bez ijednog disciplinskog prekršaja, čak sudjeluju u svim dostupnim programima resocijalizacije, maksimalno poštuju pravila i osoblje zavoda, njeguju obiteljske odnose, što i sam Zavod posebno ističe u svojim izvješćima koje svake dvije godine podnosi sudu. Time pokazuju da su provedeni programi uspješni i da se isto ponašanje može očekivati i tijekom uvjetnog otpusta. Te činjenice zakon uzima u obzir. Napominjem da je Ulemek na nedavnom Sajmu knjiga imao više od 20 naslova od ukupno 29 knjiga koje je napisao".

image

Legija pred Specijalnim sudom u Beogradu

Ho/Afp

Kovačević otkriva da Legija i Berček posebno ističu kako ne postoji ni najmanja mogućnost dovedu sebe ili sud u situaciju da se uvjetni otpust opozove.

"U Europi se uvjetni otpust stimulira i teži se ka tome da postotak uvjetnog otpusta bude što veći, a ne manji. Za vrijeme stare Jugoslavije, više od 50 posto osuđenih je dobivalo uvjetni otpust. Danas je u većini europskih zemalja taj postotak  50 do 70 posto, dok je u Srbiji oko 10 posto, što je daleko ispod europskog standarda. Nakon 20 godina svijet je potpuno drugačiji, oni su u godinama, najvažnija im je obitelj i potpuno su okrenuti svom napretku koji traje više od dva desetljeća, što je inače i maksimalna kazna u Srbiji, osim za manji broj kaznenih djela", kaže Kovačević za Informer.

Konačna odluka je na sudu, a odvjetnik se nada da će biti uzet u obzir "očigledan napredak"  kod obojice zatvorenika. Podsjetimo, ovo nije prvi put da Ulemek preko ovdjetnika pokušava izići na slobodu, ali do sada mu to nije polazilo za rukom.

Ulemek na "sedmom odjelu" zatvora u Požarevcu, kojega zovu još i Alcatraz, očito ima viška vremena. Pa se zabavlja - pisanjem. Kolege iz srbijanskih medija su davno uočile kako većina Legijinih romana nosi naslove koji podsjećaju na kung-fu filmove B produkcije koji su bili popularni u Jugoslaviji 70-ih. “Željezni rov”, “Kroz vatru i vodu”, trilogija “Prah i pepeo”... samo su neki od hitova ovog osebujnog romanopisca. Kada je u melankoličnom raspoloženju, Legija "izbacuje" i romantičnije naslove poput “Tajna mog srca” ili “Ljubav suzama ne vjeruje”...

Naravno, u knjigama iznosi i autobiografske detalje. Pa je tako u romanu "U Tigrovom gnijezdu" opisao i razdoblje života koje je proveo služeći u Srpskoj dobrovoljačkoj gardi, zloglasnim Tigrovima, pokojnog ratnog zločinca i pripadnika krim-miljea Željka Ražnatovića Arkana...

image

Legija je već tražio uvjetni otpust, ali uzalud

Koca Sulejmanović/Afp
image

Zoran Đinđić - nada u demokratskiju Srbiju za mnoge je umrla njegovom nasilnom smrću 

Malte Ossowski/sven Simon/Dpa Picture-alliance Via Afp
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 14:57