Nemali broj ljudi već je bio prestao ulagati nade da bi u skoroj budućnosti netko mogao preuzeti ulogu američkog veleposlanika u Hrvatskoj. Privremeni otpravnik poslova Mark Fleming je svoj posao odrađivao sjajno i činilo se da će njegova privremenost postati prešutna stalnost.
Ipak, to se nije dogodilo. Zgrada američkog veleposlanstva u Buzinu nakon pune tri godine sedisvakancije ima novog stanara. Na zagrebački aerodrom Pleso sletjela je 20. siječnja nova američka veleposlanica Nathalie Rayes.
S istog mjesta u siječnju 2021. godine Zagreb je napustio njezin prethodnik Robert Kohorst, kojeg je imenovao bivši američki predsjednik Donald Trump, kako bi uživao u zasluženoj mirovini u rodnoj Kaliforniji.
Jedine sličnosti republikanskog donatora Kohorsta i nove veleposlanice Rayes je u tome što im je Zagreb prva diplomatska služba i što su oboje rezidenti savezne države Kalifornije. Od ukupno deset američkih veleposlanika koji su od uspostave diplomatskih odnosa bili akreditirani u Hrvatskoj, Nathalie Rayes je tek druga žena među njima.
Prije Kohorsta dužnost predstavnika Sjedinjenih Američkih Država obnašala je Julieta Valls Noyes, koju je imenovao predsjednik Barack Obama. Zanimljiv detalj je da su obje veleposlanice podrijetlom Latinoamerikanke, i to iz država s kojima Sjedinjene Američke Države imaju tradicionalno loše odnose: Kube i Venezuele. Veleposlanica Rayes je čak prvih deset godina svog života provela u rodnom gradiću Anacu u Venezueli.
Preselivši u novu domovinu, Rayes je diplomirala sociologiju na kalifornijskom sveučilištu, a političku karijeru je počela kao suradnica gradonačelnika Los Angelesa Jamesa Hahna kao voditeljica Ureda za međuvladine odnose, međunarodnu trgovinu i protokol, a osnovala je i Ured za useljenička pitanja. Prepoznatljivost je stekla kao glavna izvršna direktorica Latino Victoryja, organizacije koja se bori za bolji položaj Latinoamerikanaca u američkom društvu.
Bivši predsjednik Barack Obama u vrijeme svog mandata imenovao ju je za članicu odbora Woodrow Wilson centra, a predsjednik Joe Biden za članicu odbora Instituta za mir Sjedinjenih Američkih Država.
U prvim danima koje je provela kao veleposlanica SAD-a u Hrvatskoj, nakon predaje vjerodajnica predsjedniku Republike Zoranu Milanoviću, Nathalie Rayes sudjelovala je u obilježavanju Dana sjećanja na holokaust ispred spomenika posvećenog zagrebačkim Židovima ubijenima za vrijeme Drugog svjetskog rata, te se susrela s ministrima Gordanom Grlićem Radmanom, Davorom Božinovićem te Ivanom Anušićem.
Kada se govori o američkoj diplomaciji u jugoistočnoj Europi, nije na odmet pogledati preko plota, u najbliže hrvatsko susjedstvo. U Bosni i Hercegovini američki veleposlanik je Michael Murphy, karijerni diplomat koji ima natprosječno znanje o ovoj regiji, budući da je prethodno službovao u Sarajevu (šef političkoj odjela pri veleposlanstvu) i Prištini (zamjenik šefa misije).
Što tek reći za Srbiju. Na Dedinju, u novoizgrađenom američkom veleposlanstvu, već godinu i pol djeluje veteran američke diplomacije Christopher Hill, koji je bio pomoćnik Richarda Holbrooka u vrijeme sklapanja daytonskog mirovnog sporazuma. Naivniji promatrač zaključio bi da, sudeći po kadrovskim odabirima američkog predsjednika Bidena, Hrvatska spada među zapostavljenije države u ovom dijelu svijeta.
Bili bi u pravu, ali iz krivih razloga. Naša država postigla je sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s SAD-om, ušla je u visa waiver Program, te se nalazi pod vojno-sigurnosnim kišobranom NATO-a.
Hill i Murphy nisu potrebni u državama u kojima nema opasnosti od izbijanja, kamoli prelijevanja sigurnosnih ugroza. To ne znači da će mandat veleposlanice Rayes proteći bez važnih aktivnosti, koje će, nadajmo se, doprinijeti jačanju hrvatsko-američkih odnosa, na obostranu dobrobit.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....