Gong je u petak objavio da je društvena mreža TikTok obrisala korisnički račun "Ne možemo" (@nemozemo1) koji je "vodio difamacijsku kampanju iz sjene" protiv hrvatske političarke i kandidatkinje na nadolazećim izborima za predsjednika Republike Hrvatske Ivane Kekin.
Gong je o sadržaju koji je korisnički račun Ne možemo objavljivao na TikToku obavijestio TikTok, Državno izborno povjerenstvo i Hrvatsku regulatornu agenciju za mrežne djelatnosti (koordinatora za digitalne usluge Republike Hrvatske). Iste je institucije pozvao da istraže sadržaj koji je Ne možemo objavljivao, javlja Jutarnji list.
Gong je utvrdio da se sporni sadržaj koji je Ne možemo objavljivao na TikTok dijelio i na društvenoj mreži Instagram, i to na profilu "Ne Možemo Platforma" (@nemozemo_platforma).
Gong sumnja da bi iza difamacijske kampanje protiv Ivane Kekin mogla stajati neka politička stranka. Gong sumnju temelji "na osobama koje surađuju (Instagram opcija Collaborate) na spornom Ne Možemo sadržaju".
- Analizirali smo tko koristi opciju “suradnja” s Ne Možemo sadržajem na Instagramu, kroz koju, za razliku od običnog dijeljenja sadržaja (opcija Share post), izvorni kreator sadržaja može pozvati druge račune kao kolaboratore, odnosno koautore, kako to i definira Instagram. Prihvaćanjem takvog poziva drugi računi postaju kolaboratori, odnosno koautori objave te se ista automatski objavljuje i na njihovim računima, pospješujući njenu vidljivost i doseg.
Upravo se zbog toga i koristi ova funkcionalnost na Instagramu. Za ključne Instagram postove Ne Možemo koautor je bio Dominik Alpeza. Jednostavnom pretragom utvrdili smo da je Alpeza marketinški djelatnik i vlasnik tvrtke Next usluge, koji na svom Facebook profilu pozira s Andrejem Plenkovićem i Vladimirom Šeksom na fotografijama iz travnja 2024.
U ranijim objavama na društvenim mrežama iz 2014. godine vidljivo je da je Alpeza bio član izvršnog odbora Mladeži HDZ-a Trešnjevka Sjever, a na svom YouTube kanalu 2013. uslikao je vlastitu HDZ-ovu iskaznicu, pa sve ukazuje da je član vladajuće stranke - ustvrdio je Gong.
- Na tri objave kolaborator bio je i Vinko Kojundžić, kojeg mediji opisuju kao “omiljenog Beroševog IT-ovca”, s obzirom da je od bivšeg ministra zdravlja osumnjičenog u korupcijskoj aferi dobio nekoliko poslova izrade softvera. Na jednoj objavi je kao koautor naveden i Neven Brnjas, ZET-ov sindikalist koji je bio na listi Radničke fronte, dok danas surađuje s Kojundžićem na kreiranju videa u kojima se kritizira upravljanje - dodao je Gong.
- Video u kojem lažno navode da Ivana Kekin skriva vilu, o kojoj se detaljno izvještavalo otkad je postala saborska zastupnica i koja je upisana u imovinsku karticu u Istri, dosegnuo je u četvrtak 140.000 pregleda na TikToku. No ta je objava jučer najprije obrisana s računa, da bi ubrzo nakon toga i cijeli račun bio uklonjen. Međutim, arhivirali smo spornu objavu kako bi se jasno moglo utvrditi da je njezin izvorni stvaratelj račun Ne Možemo, koju je moguće pogledati u nastavku - zaključio je Gong.
Gong je pozvao Državno izborno povjerenstvo da istraži ovaj slučaj te podsjetio da je uoči parlamentarnih izbora razotkrio mrežu botova i prijavio ih Meti (vlasniku Facebooka, Instagrama i WhatsAppa), koja je povezala neautentični angažman s Mladeži HDZ-a, te ih uklonila.
- Sama stranka nije ni na koji način odgovarala, mada je korištenje neautentičnih angažmana u političkim kampanjama ne samo neetično, nego je i protivno Zakonu o digitalnim uslugama - navodi Gong.
Udruga "Bolje možemo" objavila je na Instagramu da je Gong prijavila Državnom izbornom povjerenstvu te da Gongovu prijavu TikTok profila "Ne Možemo" drži "pokušajem gušenja slobode govora".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....