StoryEditor
Hrvatskakorona u sd županiji

Župan Boban: Moralna ostavka osobni je čin i svatko od nas bi drukčije reagirao, ja sam skloniji postupku ravnatelja Meštrovića

18. svibnja 2020. - 11:46
Vojko Bašić/HANZA MEDIA

Za razliku od prethodnih godina kad je proljeće u Splitsko-dalmatinskoj županiji obilježavala turistička predsezona, ovogodišnje će ostati obilježeno, kao uostalom u cijelom svijetu, koronavirusom.

Uz to što je po broju oboljelih najviše pogođena, Splitsko-dalmatinsku županiju je u žižu zanimanja javnosti dovelo i nekoliko incidenata. Čak dvije zamjene pacijenata u KBC-u Split i još teži, 18 umrlih od korone u Domu za starije u Vukovarskoj ulici u Splitu. U reagiranjima na te incidente išlo se tako daleko da su neki Dalmatince listom proglašavali neodgovornima u svom ponašanju.

Kako i zašto su se incidenti dogodili, otkud takve reakcije, pitali smo prvog čovjeka Županije Blaženka Bobana, s kojim smo razgovarali o ovoj, i dalje aktualnoj temi.

- Kad govorim o građanima, teško je procjenjivati njihovu odgovornost. Radi se o takvoj pandemiji da i u situaciji kad je 99 posto građana samodisciplinirano, kao što i jest bilo, a jedan nije, taj jedan kroz pet ili sedam dana može napraviti široki krug zaraženih.

Mi jesmo uistinu, nažalost, imali te događaje, ali oni nisu karakteristični samo za našu županiju. Kad govorimo o umirovljeničkim domovima, koji su izuzetno veliki sustavi, moramo znati da je Split drugi grad u Hrvatskoj po veličini, grad kojemu gravitira gotovo milijun stanovnika. Slijevaju se po svim segmentima pružanja usluga pa tako i umirovljeničkih te zdravstvenih.

Takav sustav, ipak, moram to reći, i dandanas dobro funkcionira. Kad se dogodio slučaj u domu u Vukovarskoj, podsjetit ću, županijski stožer je organizirao prebacivanje 49 pozitivnih korisnika u KBC Split to isto poslijepodne, a na Uskrs izvršio evakuaciju 54 korisnika u “Biokovku”.

Nosimo se s tim jako dobro. Ne govorim samo o stožeru, nego i o cijeloj plejadi ljudi koji iza toga stoje, o stotinama pripadnika zdravstvenog osoblja u KBC-u, Hitnoj pomoći, Domu zdravlja, Nastavnom zavodu za javno zdravstvo... Policiju ne smijemo nikako zaboraviti jer je odradila lavovski dio posla, kao i Crveni križ, vatrogasci i HGSS. Podsjećam, naš stožer je prvi u državi uspostavio karantenu i ne samo za naše stanovnike i šire, zatim COVID centar na Križinama od Dubrovnika do Zadra, te opremili Spaladium Arenu itd.

I zato mi je posebno žao što je, kako je vrijeme odmicalo, a efekti bili pozitivni, na razini nacionalnog stožera, ali i nižih, računajući i naš, to očito nekima političarima u tom trenutku, ne mogu reći zasmetalo, ali sigurno im nije bilo drago, pa su osjetili potrebu s pristojne udaljenosti docirati ljudima i struci koji su 24 sata bili angažirani.

Često se uspoređuje Split i Zagreb, i pri tom naglašava činjenica da su se proboji u velike sustave dogodili u Splitu, a ne u Zagrebu, u kojemu se radi spašavanja i prvog saniranja štete od potresa tražena distanca jednostavno izgubila.

- Bilo ih je, podsjetit ću vas, u bolnicama u Zagrebu su cijeli odjeli bili zatvarani. Još uvijek se vuku problemi u Koprivnici, bolnici u Kninu, Biogradu itd., ali nekako se sve fokusiralo na nas, volio bih i ja znati zašto. Možda zbog toga što u konačnici brojčani ishod nije isti.

Uvažavajući ukupne brojke u Hrvatskoj, pa ako hoćete i u našoj županiji, one su daleko od poraznih brojki u drugim zemljama. Kad gledate da je u Hrvatskoj 95 osoba umrlo koje su u tom trenutku imale COVID, to je jedna osoba na gotovo 44 tisuća stanovnika, u Italiji na 2000, u Švedskoj na 3000, u Sjedinjenim Američkim Državama jedna osoba na 3500 stanovnika.

Ne želim umanjiti vrijednost nijednog izgubljenog života, ni gubitak njihovih obitelji kojima izražavam iskrenu sućut. Za svaki život, za svaku osobu se treba boriti. Međutim, imate primjera u svijetu gdje su drukčije postupili i epidemiolozi i stožeri, nisu se borili za svakog čovjeka, a mi ovdje na državnoj i županijskoj razini jesmo. Brojke su, međutim, takve kakve jesu i zbog toga nam je jako žao, ali kada se uzmu dob i brojni komoborditeti, to je, nažalost, činjenica.

Sve pozitivno što se napravilo možda je dospjelo u drugi plan zahvaljujući nespretnim javnim istupima o situaciji u Domu u Vukovarskoj. Jedna od takvih je izjava Ivana Škaričića, ravnatelja Doma, s kojom i jesu počela pitanja odgovornosti. Treba li netko makar moralno odgovarati zbog smrti 18 korisnika? Ravnatelj KBC-a Split Julije Meštrović sigurno nije “zamijenio” pacijente pa je podnio ostavku.

- Kao čovjek mogu shvatiti potresenost svih koji su tu večer bili u domu, pa i takve izjave, ali kad već govorite o odgovornosti, podsjetit ću kronološki da je stožer isti dan nakon saznanja sve pozitivne korisnike koje je trebalo, organizirano prebacio u KBC Split, te sam i osobno kontaktirao nadležna resorna ministarstva. Oni su se stvarno promptno odazvali i već dan kasnije došli.

Na tim sastancima sam s ministrom i ministricom dogovorio da nam treba hitno inspekcija i došla je. Inspekcije su odradile svoj posao, a sve ostalo ste čuli od Nacionalnog stožera. Prema tome, ja prije svega moram poštivati institucije i propise RH.

Kad se dogodilo obiteljsko nasilje u Solinu, reagirao sam isti sat, ali ovdje kad je inspekcijski nalaz utvrdio da su svi u domu radili po propisima i da nema odgovornosti, a tko sam ja da sudim?

Kako ste rekli, postoji hipoteka 18 mrtvih i shodno tome moram reći da je moralna ostavka osobni čin na koju bi svatko od nas drukčije reagirao. Ja osobno sam skloniji postupku ravnatelja Meštrovića.

Spomenuli smo da je ravnatelj KBC-a Split dao ostavku, kako vi ocjenjujete situaciju u bolnici?

- Koliko znam, tamo se sada obavlja inspekcijski izvid. Ja uistinu nisam kompetentan da procjenjujem to što se KBC-u dogodilo, ali, moram reći što se tiče ravnatelja da je Julije Meštrović izniman čovjek kakav se uistinu rijetko viđa na ovim prostorima. Bio sam s njim često u kontaktu, često smo ja i mnogi oko mene u određenim trenucima znali klonuti duhom, i onda bi se pojavio Julije i sve nas skupa “dignuo”: “Bit će sve O.K., idemo dalje”. Dok nije postao ravnatelj bolnice nisam ga poznavao, upoznavanjem takvog čovjeka sam obogaćen.

Situacija u domu u Vukovarskoj, pogotovo izostanak makar moralne odgovornosti, bit će tema i skorih izbora, to je neizbježno.

- Slažem se s vama da su skori izbori potencirali neke stvari. Svi smo svjedoci niza netočnih informacija, odnosno lažnih, koje su se pojavile u javnosti, poput toga da nemamo epidemiologa, da je u “Biokovki” bilo zaraženo sedam korisnika, da se u domu u Vukovarskoj ljudi ne kupaju...

Politika sebi uzima za pravo da govori tko je nulti pacijent na Braču, valjda je epidemiolog taj tko je mjerodavan i zadužen da to utvrdi i komentira. Meni npr. nije primjereno na Sv. Duju, zaštitnika grada Splita, da jedna politička stranka ispred Doma u Vukovarskoj organizira konferenciju za novinare i služi se jeftinim politikanstvom radi sitnih političkih poena, koristeći trenutnu situaciju.

Mnogi kažu, do sada se poslovalo s minusom u Domu, i to je točno, ali nitko ne uspoređuje cijene domova. Prosječna cijena boravka u Vukovarskoj je 2100 kuna, u privatnim domovima od 6000 do 7000 kuna. To korisnicima netko mora nadoknaditi. Zato je obveza države i županije da tu razliku sufinancira. Ali, evo, imamo slučajeva da se neki korisnici takvih domova, a rodbinski povezani s onima koji su našli shodno nas prozivati, nalaze se u domu više od 20 godina i plaćaju u apartmanskom smještaju manje od 1000 kuna.

Ja sam to osjetio otprve u nizu lažnih informacija koja je na neki način uzburkala javnost. U tom trenutku sam se kao politička osoba manje pojavljivao u javnosti, pokušavajući na taj način medicinskom osoblju i članovima 55 lokalnih stožera, neovisno o političkoj opciji, pomoći da u svom poslu nemaju teret političkog pritiska bilo koje političke opcije.

S jedne strane činjenica da je ljudima najvažnije zdravlje, a s druge navedeni događaji, u drugi plan su gurnuli mjere koje ste donijeli za pomoć gospodarstvu. Čak ste prozvani da nemate gospodarski program.

- Imali smo, i to od prvog dana. S mojim zamjenikom Lukom Brčićem, koji je načelnik stožera, te drugim zamjenikom Antom Šošićem, razgovarao sam o pripremama za gospodarski i program pomoći građanima koji će biti, sada već vidimo da jesu obuhvaćeni problemom u gospodarskom i egzistencijalnom smislu. Taj program je bio javno dostupan svima, s tim smo programom upoznali i županijske vijećnike.

Pratili smo gospodarske mjere na nacionalnoj razini, izuzetno dobro prihvaćene u javnosti, kao i one što su ih donosile naše lokalne zajednice, i ulazili smo u prostor u kome takvih mjera nema. Imate ljude koji su ostali bez radnog mjesta, a nemaju naknadu od Zavoda za zapošljavanje, evo mi smo ušli u taj prostor. Takvih je oko 550 na području naše županije, njima dajemo jednokratnu pomoć.

Oslobodili smo korisnike svih pristojbi koje pripadaju županiji, poput taksi za ishođenje građevinskih dozvola. Preko Crvenog križa smo, primjerice, građanima starije dobi osigurali dostavu hrane, zatim smo išli na ono što je jako bitno, a to je poljoprivreda. Donijeli smo mjere kojima ćemo sufinancirati nabavu stoke, male sirane, nabavu nasada. Vrijeme je berbe jagoda u vrgoračkom kraju, sufinancirat ćemo berače sezonce u tom kraju itd.

Sprječavanje nepodopština na pomorskom dobru


Cijelo vrijeme govorimo o koroni i posljedicama pandemije pa je i sljedeće pitanje povezano s tim. Neki investitori koriste situaciju i devastiraju pomorsko dobro, a građani to vide i uključuju se u akciju Županije “Pomorsko je dobro”, kao i mediji.

- Ovo je projekt na koji smo ponosni, uz projekt “Tu je tvoj dom”, kojim mladim obiteljima u Dalmatinskoj zagori sufinanciramo gradnju ili uređenje kuće. Mogu zamisliti kakvu bi situaciju sada imali da ga nismo pokrenuli. Koliko bi ih koristilo izolaciju ljudi, nekretanja, za nepodopštine na pomorskom dobru.

Ta je aplikacija dobila “Grand Prix priznanje za 2020.”, najprestižniju nagradu za odnose s javnošću, nedavno u Zagrebu, što je prošlo neprimijećeno, a jedna je od vrednijih u komunikološkom smislu. Jako smo ponosni na taj projekt jer tako čuvamo i ovo naše blago – pomorsko dobro.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Izdvojeno

26. rujan 2020 14:24