Vukovarce je ovoga petka rastužila vijest o preranoj smrti heroja Domovinskog rata Ivana Leutara. Bio je pripadnik “Žutih mrava”koji su branili Vukovar rame uz rame sa pripadnicima “Pustinjskih štakora”.
"Navodno je i Milošević pitao Tuđmana za nas, iako kao formacija nismo zapravo nikad ni postojali, ni u MORH-u, ni u MUP-u. Jedini tragovi su neki računi za gorivo koje smo potpisivali kao Mravi i Štakori”, prisjetio se u intervjuu za Slobodnu Dalmaciju, u studenom 2020., početaka organizacije Hrvatske vojske u najtežim uvjetima.
Možda ste ga zapamtili iz dokumentarnog serijala “Heroji Vukovara - Groblje tenkova”, prikazivanog na HTV-u. No, vjerujte, Leutar je bio toliko živopisan lik da se njemu samome moglo posvetiti nekoliko epizoda. Ivan, među svojim Slavoncima znan i kao Iva, bio je ratnik široke slavonske duše. I otac četvero djece.
Rodom je iz Županje, nakon rata je svoj mir našao u Vukovaru. Zavolio je taj grad kao da je oduvijek u njemu.
"Mogao sam i ja za obranu Vukovara dati 5000 maraka iz udobnosti Münchena. Ali sam odlučio otići tamo! Isto tako i nakon rata. Ja sam se mor‘o suočit sam sa sobom. Zločina počinio nisam. Tu je stradalo puno mojih dragih prijatelja. Uostalom, od sebe ne možeš uteć‘”, kazivao nam je.
Ovaj veliki vojnik za života je izdao monografiju i vrijedno radio na knjizi o proživljenom vukovarskom ratu, no sve je zaustavila njegova prerana smrt.
Iz Vukovara je izišao 29. rujna 1991. godine. Ali Vukovar nikad nije izišao iz njega. "Pokojni Blago Zadro me poslao iz grada, jer je čuo da imam djecu”, progovaraju uspomene na najteže dane.
Leutar je uz ekipu “Slobodne” u ljeto 2015. prvi put obišao splitske murale s likovima svojih suboraca, branitelja Vukovara. Pardon, Leutar je više volio da ga se zove gardistom nego braniteljem, jer je “danas svatko branitelj, a gardista ipak nema toliko”.
Iva je bio jedan jedini.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....