
Cijepljenje protiv novog koronavirusa SARS-CoV-2, koji uzrokuje bolest COVID-19, Pfizerovim cjepivom počet će možda već krajem ove ili početkom sljedeće godine. Ovisno o (ne)odobrenju regulatora.
No, jedan od najvećih izazova u idućim mjesecima bit će kako tu vakcinu održati i transportirati diljem svijeta, i to na temperaturi od oko -70°C, koliko zahtijeva čuvanje Pfizer-BioNTech cjepiva. Pojedini izvori navode i da je temperatura čuvanja -75°C. To će biti jako teško za zemlje u razvoju, ali i ruralna područja zapadnog svijeta, navodi CNN.
Slikovito rečeno, veliki je izazov dopremiti cjepivo od tvornice u Americi do pacijentove ruke u Vrlici i sačuvati njegovu učinkovitost. A cijeli postupak komplicira i to što se cjepivo prima u dva navrata, u točno određenom razmaku od tri tjedna.
Hrvatska je, podsjetimo, naručila milijun doza Pfizerova cjepiva.
Inače, čuvanje na -70, tj. -75 °C je za oko 50 stupnjeva niža temperatura čuvanja od svih ostalih poznatih cjepiva. Iz tvrtke Moderna pak navode da će zamrzivači u ljekarnama biti dovoljni za čuvanje njihova cjepiva na 30 dana jer se njihova vakcina može čuvati i na -20°C. Na tolikoj se temperaturi, primjerice, čuva i cjepivo protiv ospica pa ljekarne, bolnice, zavodi za javno zdravstvo već imaju potrebnu logistiku.
Još je pogodnije cjepivo britansko-švedske tvrtke AstraZeneca, koje se razvija u suradnji s Oxfordom, a može se držati na temperaturi kućnog hladnjaka. Međutim, Modernina i AstraZenecina cjepiva neće biti dovoljno za cijeli svijet, dok bi Pfizer sa svojim kapacitetima mogao praktički opskrbiti sve zemlje iz svojih postrojenja u Americi i Europi.
Naime, Pfizer je druga po veličini i zaradi farmaceutska kompanija u svijetu, odmah iza američkog Johnson&Johnsona. Pfizerovi prihodi su oko 56 milijardi dolara.
Inače, nakon što dođu na odredište, bočice s Pfizerovim cjepivom mogu se čuvati na temperaturi između 2 i 8 °C samo pet dana. Ako se ne iskoristi, onda to cjepivo treba neškodljivo uništiti, tj. spaliti. I onda će golem izazov biti cijepiti veliki broj ljudi u pet dana. I sve to opet ponoviti za tri tjedna.
“Ne možete samo odlediti cjepivo i onda čekati da se netko pojavi i cijepi se. Mora postojati plan”, kažu američki stručnjaci. Američke zdravstvene vlasti tvrde da u velikim, centralnim bolnicama postoje golemi zamrzivači u kojima će se moći čuvati cjepivo. Međutim, odmah je došao demanti iz američke savezne države Hawaii u kojoj kažu da oni nemaju takve resurse.
- Kad pogledate Afriku ili Indiju, ni oni nemaju infrastrukturu za čuvanje cjepiva - rekao je CNN-u stručnjak David Gitlin. Američki mediji navode i primjer Perua (32 milijuna stanovnika), zemlje koja je naručila Pfizerovo cjepivo. U Limi postoje uvjeti za držanje cjepiva, međutim, za ostalih 20 milijuna Peruanaca u ostatku zemlje nema ni jedan takav objekt.
Stoga se razmišlja o uvozu kineskog cjepiva koje ne zahtijeva tako duboko smrzavanje. A što je s Hrvatskom? Na naše pitanje ima li splitska bolnica hladnjake u kojima bi se na -70 moglo čuvati Pfizerovo cjepivo, dobili smo sljedeći odgovor:
- Iako neke naše djelatnosti koriste ovakve hladnjake, nemamo kapacitet, tj. volumen hladnjaka koji bi zadovoljili potrebe za hlađenjem na toj temperaturi - rekli su nam u splitskoj bolnici.
Neslužbeno su nam pak i u drugim hrvatskim bolncama naveli da nemaju takvih frižidera. I gdje je onda rješenje? Iz njemačke tvrtke BioNTech, koja surađuje s američkim Pfizerom na razvoju cjepiva, priznaju da postoji problem s čuvanjem cjepiva na tako niskoj temperaturi.
Došli su na ideju da se distribucija obavlja čuvanjem u suhom ledu, i to sve dok se ne otkrije način kako bi se cjepivo moglo držati i na manjim temperaturama. Pfizer inače planira sljedeće godine staviti na raspolaganje 1,3 milijarde doza svog cjepiva, a za što će trebati jako puno suhog leda, kao i kutija koje čuvaju temperaturu. Takve kutije mogle bi sadržavati 4875 doza, a cjepivo bi se u njima moglo čuvati oko dva tjedna.
No, što je to suhi led? Jedna hrvatska tvrtka koja stavlja takav led na tržište navodi:
- Suhi led je ugljični dioksid u čvrstom stanju. Koristi se za hlađenje i očuvanje hrane, medicinskih i drugih pokvarljivih proizvoda. Njegove prednosti uključuju nižu temperaturu od temperature vodenog leda (-79°C). Suhi led možemo dostaviti izravno na vašu adresu ili ga možete preuzeti izravno od nas. Dugotrajno izlaganje kože suhom ledu može uzrokovati ozebline, a stvorena magla u velikoj koncentraciji može također ugroziti sigurnost pri kontaktu. Suhim ledom treba rukovati samo u otvorenom i dobro prozračenom prostoru - navode hrvatski distributeri.
U SAD-u i Kanadi može se proizvesti i do 30.000 tona takvog leda dnevno te potom tako slati cjepivo širom svijeta. Proizvođači suhog leda već napominju da su dobili narudžbe. Upozoravaju da se s takvim ledom mora rukovati oprezno te je ograničena količina koja se može stavljati u zrakoplove, obično od 500 kg do tone.
No, sve to usporava i komplicira dostavu te u konačnici poskupljuje samo cijepljenje, iako će jedna doza vakcine zapadati između 2,5 i 10 eura. Inače, Pfizer ima proizvodnju u Europi i Americi. Navodi se da će svaki dan diljem svijeta letjeti i 20 transportnih zrakoplova s cjepivom.