StoryEditorOCM
Hrvatskanije ni njima lako

Što ako vam se podstanar nikako ne želi iseliti i želite ga izbaciti. Policija će prijaviti vas, a možda i zatvoriti!

Piše VIJESTI SD
20. listopada 2024. - 12:46

Vlasnici stanova su često na stupu srama zbog velikih cijena najma. No, da i najmodavcima nekad doista nije lako svjedoči ovaj primjer. 

Primjerice, što napraviti ako podstanara odbija izaći iz stana i iseliti se?

Mnogi vlasnici najprije pozovu policiju, ali to može ispasti najgora opcija. Policija vam u takvoj situaciji ne može pomoći osim ako podstanari remete javni red i mir. S druge strane, podstanar može reći policiji da vlasnik koji je došao u njegov stan remeti njegov posjed i u tom će slučaju vlasnik zaraditi prijavu, piše Index

To se dogodilo i Janji Vargi, koja je zbog dolaska pred svoju kuću s neželjenom podstanarkom završila na sudu. Žena kaže da je išla provjeriti kuću, ali joj podstanarka nije dala da provjeri prostorije. Zvala je policiju i optužila vlasnicu za uznemirivanje, a oni su je legitimirali dva metra od vlastite kuće u Murskom Središću.

Još nestvarnije djeluje slučaj 70-godišnjaka iz Matulja koji je nedavno osuđen na čak osam mjeseci zatvora jer je prijetio podstanaru koji mu od 2021. godine živi u stanu, ali uporno odbija plaćati stanarinu i režije.

On je podstanara prijavio policiji, a kada to nije urodilo plodom, počeo mu je prijetiti. Na kraju je vlasnik bio prijavljen, a sud je njegove prijetnje shvatio ozbiljno i dosudio mu zatvor. 

Može li policija izbaciti neželjenog podstanara?

"Navedeno nije u neposrednoj nadležnosti policije. Naime, međusobna prava i obveze najmodavca i najmoprimca propisana su Zakonom o najmu stanova, a pojedinosti, kao što je početak i trajanje najma, korištenje i održavanje stana, prestanak i raskid ugovora, iseljenje ili pitanje sudske zaštite od nezakonitih deložacija i ometanja, prije svega se uređuju ugovorom na koji se podredno primjenjuju odredbe Zakona o obveznim odnosima", poručuju iz MUP-a.

Policija tvrdi kako se zaštita u tim slučajevima treba tražiti od suda te da oni mogu samo pružiti pomoć ako podstanar pruža otpor nakon sudske odluke o iseljenju. "Policija tijekom postupanja u slučajevima iz Vašeg upita, bez obzira na postojanje ili nepostojanje ugovora o najmu, stranke upućuje na međusobni dogovor, a ako to nije moguće, da međusobni spor riješe putem suda", kažu iz MUP-a za Index. 

A znamo koliko sudske parnice traju, zar ne? No, ima jedan način kako se zaštititi. 

"Prvo i osnovno, svatko bi trebao imati dobar ugovor o najmu, ja uvijek preporučujem da se napravi solemnizirani ugovor koji ima ovršnu klauzulu. Dakle, kada ugovor prođe, kada se ispune ugovorni uvjeti, da se direktno može provesti ovrha radi iseljenja na temelju ugovora, a ne da se treba podnositi tužba za iseljenje. Solmizacija kod javnog bilježnika nešto više košta, no vrijedna je tog novca. U svakom slučaju bi uvijek u ugovoru trebala biti odredba da vlasnik stana kroz cijelo vrijeme najma zadržava suposjed stana", navodi odvjetnik Frano Letica.

Nema druge nego poslušati odvjetnika i pažljivo birati koga puštate u kuću!

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. listopad 2024 12:59