StoryEditorOCM
Hrvatskatraže veće plaće

Sindikat kaže da štrajka 4000 zdravstvenih radnika, Beroš kaže manje 600; Selak Raspudić: ‘Jasno je što će se dogoditi‘

Piše Vijesti SD
11. studenog 2024. - 16:37

Sindikat Zajedno koji okuplja oko 4000 djelatnika u zdravstvu (od ukupno njih 74.000) od danas štrajka zbog nezadovoljstva uredbom o koeficijentima kojom su, tvrde, najviše oštećeni laboranti, radiološki tehničari, medicinske sestre, djelatnici u sanitetskom prijevozu i farmaceutski tehničari. Osim izmjene uredbe o koeficijentima, sindikat traži i povećanje osnovice za najmanje 20 posto.

Iz Ministarstva su prije poručili da su spremni razgovarati sa svim sindikatima o otvorenim pitanjima. Smatraju da štrajk nije prihvatljivo rješenje, a građanima poručuju da mogu biti mirni. Ministarstvo je sa sindikatom utvrdilo popis prijeko potrebnih poslova koji se moraju neprekidno obavljati.

Sindikat Zajedno izvijestio je u ponedjeljak ujutro kako po prvim podacima u 58 zdravstvenih ustanova štrajka oko 4.000 zdravstvenih djelatnika, dok je ministar naveo da je u štrajku, prema informacijama ravnatelja ustanova, manje od 600 djelatnika te da 14 zdravstvenih ustanova radi bez opterećenja.

Beroš ističe i da se štrajk događa u trenutku kada je Vlada napravila "povijesni potez" i povećala plaće te se ukupni trošak za rast plaća u zdravstvu povećao s planiranih 270 milijuna eura na 528 milijuna eura, do čega je došlo u suradnji s reprezentativnim sindikatima, piše HRT.

- Žalosti me da netko ne želi razgovarati, da netko ucjenjuje. Štrajk je najbolji pokazatelj njihovih aktivnosti, a ne žele kroz institucionalni okvir rješavati probleme i otvorena pitanja, kazao je Beroš dodavši da se sve nelogičnosti mogu uputiti na Vijeće za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća,

Stoga je pozvao na "utemeljeni razgovor, a ne ucjene - riješite nam u dva mjeseca ili mi idemo u štrajk".

- Riješit ćemo, hoće li to biti mjesec i pol, dva i pol ili četiri, ne mogu reći, ali sasvim sigurno će se to riješiti, kazao je.

Beroš je istaknuo i kako je Vlada imenovala pregovarački odbor za kolektivno pregovaranje koje počinje u četvrtak te da su oni koji štrajkaju mogli doći tada i artikulirati svoje probleme.

image

KBC Split

Sasa Buric/Cropix

Ravnatelj KBC-a Sestre milosrdnice: Sve djelatnosti se provode redovito

Ravnatelj jedne od naših najvećih bolnica, Sestara milosrdnica u Zagrebu, kaže da se djelatnosti u bolnici provode redovito, što vrijedi i za laboratorij u kojem radi najviše djelatnika koji su u štrajku.

- Danas, što se tiče zavoda, našeg laboratorija, sve je dobro funkcioniralo. Svi pacijenti koji su bili naručeni su napravljeni, rekao je prof. dr. sc. Davor Vagić, ravnatelj KBC-a Sestre milosrdnice

Naglasio je da medicinske sestre i liječnici ne štrajkaju, tako da su svi pregledi koji su danas bili naručeni, kod kardiologa, otorinolaringologa, obavljeni i dalje se obavljaju. Također, svi operativni zahvati koji su bili zakazani u KBC-u se normalno obavljaju.

- Pacijenti koji su danas primljeni u bolnicu, sutra idu na operaciju, znači KBC normalno funkcionira. Od 4.000 zaposlenih, koliko je ukupno u KBC-u, u jednoj smjeni je 2.800 otprilike zaposlenih, a 53 radnika su u štrajku, što je njihovo zakonsko i ustavno pravo, dodao je.

Ministarstvo: Svi pacijenti dobivaju potrebne usluge

Ministarstvo zdravstva poručilo je da je javni zdravstveni sustav unatoč štrajku organizirao rad u bolnicama i ustanovama na način da svi pacijenti dobiju potrebne medicinske i zdravstvene usluge, a Sindikat Zajedno pozvali su "na razum i realan dijalog".

- Apeliramo na razum i pozivamo na realan dijalog, otvorena pitanja se ne rješavaju štrajkom, već na institucionalan način putem predviđene procedure, rekao je ministar Vili Beroš.

Rad u većini bolnica i zdravstvenih ustanova odvija se gotovo redovitim planiranim ritmom i s te strane pacijenti mogu biti mirni, priopćilo je Ministarstvo zdravstva u kojem je jutros održan virtualan sastanak sa svim ravnateljima bolnica.

Cilj im je, kažu, kontinuiranog praćenja stanja po ustanovama diljem Hrvatske kako bi se zaštitila prava pacijenata, što im je u ovom trenutku prioritet.

image

Institut za tumore, Zagreb

Ranko Suvar/Cropix

Selak Raspudić: Profitirat će privatnici

Nezavisna predsjednička kandidatkinja Marija Selak Raspudić kazala je da će štrajk zdravstvenih djelatnika za posljedicu imati još dulje liste čekanja od čega će ponovno profitirati privatne poliklinike, među kojima i bolnica njezinog protukandidata Dragana Primorca.

- Dogodit će se to da će se produžiti već nemoguće duge liste čekanja, primjerice danas se u KB Dubrava na ultrazvuk dojke čeka preko godinu dana, u KBC Zagreb za magnetsku rezonancu čeka se 240 dana i te već dramatične brojke će se pogoršati, kazala je nezavisna saborska zastupnica Selak Raspudić na konferenciji za novinare.

Posljedica toga, tvrdi, bit će da će ministar zdravstva Vili Beroš ponovno davati milijune eura privatnim poliklinikama da bi riješio problem i one će od toga profitirati.

- Ne možemo dozvoliti odlijevanje javnoga u privatno, moramo ojačati javni zdravstveni sustav, istaknula je.

 

Kekin: Simptom potpunog rasula u zdravstvu

 

Predsjednička kandidatkinja stranke Možemo Ivana Kekin ustvrdila je u ponedjeljak da je štrajk zdravstvenih djelatnika simptom potpunog rasula u zdravstvenom sustavu, ocijenivši nedopustivim što ministar zdravstva Vili Beroš još nije iznio plan rješenja krize.

- Nedopustivo je i puno govori o tome što ministar zdravstva nije u stanju izaći pred javnost i reći koji je plan rješenja ove krize, izjavila je Kekin u Saboru ocijenivši da je zdravstveni sustav u raspadu.

- Ljudi nemaju obiteljske liječnike, nema preventive, nema adekvatne dijagnostike, sve se prelijeva u sekundarni bolnički zdravstveni sustav. Poteškoća u provođenju dijagnostičkih i terapijskih postupaka ima i kad nema štrajka, radi kvarenja aparata, nedovoljnog broja aparata itd, kazala je.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. studeni 2024 20:29