StoryEditorOCM
Hrvatskapet godina čekanja

Radnik nije htio raditi prekovremeno pa je dobio otkaz; sada ga firma mora vratiti na posao, a smiješi mu se i odšteta

Piše vijesti sd
19. studenog 2024. - 09:55
Pomoćni radnik u tvrtki sa šireg zagrebačkog područja nije htio ostati prekovremeno pa je ekspresno dobio otkaz (ilustracija)Ivo Ravlić/Cropix

Jedan je radnik je dobio otkaz u firmi jer jedan dan nije htio ostati raditi prekovremeno poslije 15 sati.

Dogodilo se to još u lipnju 2020. godine u tvrtki u okolici Zagreba u kojoj je tužitelj radio kao pomoćni radnik. On je rekao kako su im tog dana rekli da moraju ostati poslije 15 sati jer treba dovršiti neki posao. On i još jedan radnik nisu htjeli pa su nakon rada od 7 do 15 sati otišli, piše Danica.hr.

“Prije toga nisam imao nikakvih povreda radne discipline i niko me nikada ni za šta nije opomenuo ni upozorio. Ja sam taj dan odradio svoju šihtu, sve prema ugovoru o radu, i otišao kući. Uručen mi je izvanredan otkaz bez objašnjenja šta sam napravio”, žalio se radnik.

Poslodavac je na sudu rekao kako su trebali dovršiti neki važni posao pa im je usmeno rečeno da ostanu, ali dvojica radnika to nisu htjela. On je drugi dan dobio otkaz.

sudski vraćen na posao

Sutkinja je protekli tjedan zaključila kako je takav otkaz nezakonit, pa tvrtka radnika mora odmah vratiti na posao. S obzirom na presudu, radnik ima pravo i na sve plaće u protekle četiri i pol godine. No, to će morati potraživati u posebnoj privatnoj parnici.

“Tvrtka nije dokazala da bi konkretnog dana (za koji se samo pretpostavlja da je razlog za otkaz jer iz odluke o otkazu isto sa sigurnošću ne proizlazi), bili ispunjeni uvjeti za prekovremeni rad, odnosno da bi se radilo o višoj sili, izvanrednom povećanju opsega posla ili drugom slučaju prijeke potrebe.

Stoga radnik, imajući u vidu i odredbe njegovog Ugovora o radu i ugovorenom radnom vremenu, prekovremeno tog dana nije niti bio dužan dulje raditi. On je svoje radno vrijeme u trajanju od 7 do 15 sati u cijelosti odradio.

Nije mu čak ni rečeno do kada, zašto i što točno treba završiti tog dana, pa tvrtka pogrešno smatra da je radnik morao ostati po usmenom nalogu i duže, a pogotovo da bi to predstavljalo bio kakvu povredu radne discipline ili nepoštivanje radnih obveza”, ističe sutkinja.

Presuda je nepravomoćna i tvrtka sa šireg zagrebačkog područja na nju se može žaliti. Izgubi li, radniku će morati isplatiti najmanje 60-ak mjesečnih plaća s kamatama. I vratiti ga na posao 15 dana po pravomoćnosti presude, piše Danica.hr.

image

Sutkinja je protekli tjedan zaključila kako je takav otkaz nezakonit, pa tvrtka radnika mora odmah vratiti na posao. S obzirom na presudu, radnik ima pravo i na sve plaće u protekle četiri i pol godine (ilustracija)

Afp
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. studeni 2024 09:55