StoryEditorOCM
Hrvatskazelenskom ovacije

Plenković i Zelenski na zajedničkoj konferenciji za medije; Vučić: ‘Imamo jednu stolicu, srpsku...‘

Piše Vijesti Sd
9. listopada 2024. - 20:00

KLJUČNI DOGAĐAJI 

- U Dubrovniku se danas održava summit Ukrajina - jugoistočna Europa

     - Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić također stigao

      - Sudionici će raspraviti i prihvatiti zajedničku Dubrovačku deklaraciju

      - Andrej Plenković i Zelenski potpisali su Sporazum o suradnji između Hrvatske i Ukrajine

      - Na summit stigli visoki dužnosnici iz regije, uključujući predsjednike Slovenije, Crne Gore i Kosova te premijere iz  Grčke, Bugarske, Albanije, Sjeverne Makedonije i BiH

-  Opozicija: Zvali ste Vučića, a Milanovića ne: ‘Kršite Ustav‘

18:27 Premijer Andrej Plenković i predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski su u sklopu samita u Dubrovniku stigli na zajedničku konferenciju za medije.

- Ponovili smo našu snažnu potporu Ukrajini koja je žrtva ruske agresije već skoro tisuću dana. S te strane će podrška biti snažna i postojana i u budućnosti. Ona je i odraz hrvatsko-ukrajinskog prijateljstva, Ukrajina je bila jedna od prvih država koje su priznale Hrvatsku. Potpisali smo i sporazum koji obuhvaća sve bitne aspekte podrške Ukrajini - rekao je uvodno premijer Plenković.

- Dubrovačka deklaracija rezimira snažnu političku volju podrške Ukrajine, a podupiremo i napore mirovne formule predsjednika Zelenskog, očekujemo da se ta dinamika intenzivira. Smatramo da joj treba davati snažnu potporu kako bi i u pregovorima imali bolju poziciju - rekao je.

"Hrvatska podržava ukrajinski teritorijalni integritet. Spomenuli smo i Hrvatska iskustva. Siguran sam da će ovaj sastanak zbog širih međunarodnih napora koje radi predsjednik Zelenski predstavljati dodatnu potporu od strane sudionica, drago mi je da je Hrvatska bila domaćin ovako uspješnog sporazuma - uvodno je kazao Plenković, nakon čega se obratio predsjednik Zelenski na ukrajinskom jeziku, piše RTL.

image
Bozo Radic/Cropix

Predsjednik Zelenski rekao je da je ovo njegov prvi posjet Hrvatskoj kojoj izražava zahvalnost, dodajući da su Ukrajina i Hrvatska izgradile uspješne strateške odnose koji jačaju regiju.

- Hvala što ste me poveli u Dubrovnik, željeli bismo prenijeti poštovanje naših branitelja i boraca koju ste iskazali, to stvara emocionalne veze naših zemalja. Spomenut ću 11 sigurnosnih paketa koji su došli iz Hrvatske, a pomoći će izgradnji naše zemlje - rekao je Zelenski.

Dodao je kako je sastanak u Rammsteinu odgođen zbog vremenskih nepogoda, a ticao se mirovnog plana koji je ranije Ukrajina iznijela.

- Moramo učiniti sve što je moguće za jačanje pozicije Ukrajine, našeg naroda, i postizanje pravednog mira. Ovaj format jugoistočne Europe može se odvijati i na razini ministara, a ne samo šefova država vlada. Naš sporazum može zaživjeti što je prije moguće - rekao je ukrajinski predsjednik te izrazio sućut obiteljima poginulih u Bosni i Hercegovini, navodeći kako je ‘brojka prevelika‘.

Ukrajina računa s pravednim mirom, te nije bitno hoće li se Putin s time složiti ili ne, napomenuo je Zelenski u odgovoru novinarima.

image
Tonci Plazibat/Cropix

- Kada se prisjetim da prije rata Ukrajina nije bila u okviru EU politike koji se zove proširenje, nego susjedstvo i partnerstvo. Putinova agresija promijenila je politiku proširenja Europske unije. Ukrajina je u kratkom roku, uz toliko žrtava, uspjela ne samo podnijeti zahtjev za članstvo, nego i dobiti status kandidata. To djeluje gotovo nestvarno - rekao je Plenković. Dodao je da je to legitiman put.

"Zato smatram da svaka zemlja, osobito Ukrajina, ima pravo tražiti svoj put jačanja sa Sjevernoatlanskim savezom, kao i tražiti svoj put kada je riječ o mirovnom procesu - dodao je Plenković.

Na pitanje, kakav mirovni plan se očekuje i kakva sigurnosna jamstva se traže te kako će to sve utjecati na Putina, Zelenski je odgovorio:

- Što se tiče pitanja sigurnosnih jamstava, računamo na naše partnere - rekao je Zelenski.

- Ono što nam pomaže, a radi se o kibernetičkoj sigurnosti, naravno i u pogledu budućnosti oporavka, ono što sad imamo su bilateralni sporazumi. Nemamo članstvo u NATO-u jer da imamo, ne bismo bili u ratu. Mirovni plan ima određen izričaj koji se odnosi na naš položaj u sigurnosnom savezu. Nije mi sasvim jasno u kojem pogledu ste spomenuli Putina, bi li to njega moglo ohrabriti. Što bi njega moglo ohrabriti? - upitao je.

- Mislim da, što se tiče slabosti određenih partnera, da bi to moglo ohrabriti Putina u budućim koracima, a to je da se ni u kom slučaju ne zaustavlja ovaj rat - nastavio je Zelenski.

- Ako se rat nastavi, to će mu omogućiti korištenje raznih resursa i naravno, njega izgleda ne zanima što misli njegov narod, ali to će imati ozbiljne posljedice na gospodarstvo i drugo. Jer on samo razumije moć, samo snagu - rekao je.

- Ako se u pregovore ide slab, onda su i rezultati slabi. Ali tu moramo biti principijalni. Teritorijalni gubitci su najgora moguća poruka međunarodnom pravu danas. To znači upaliti ogromno zeleno svjetlo bilo kojem akteru sa sličnim ekspanzionističkim ambicijama - nadovezao se Plenković.

Izrazio je nadu da će i drugi akteri u Hrvatskoj, kad malo bolje promisle, kao i susjedi te europski partneri i NATO saveznici doprinijeti rasvjetljavanju politike prema Ukrajini.

18:00 Dok je ulazio u povijesnu jezgru, Volodimira Zelenskog su velikim pljeskom pozdravili i brojni turisti. Ukrajinski predsjednik bio je vidno dirnut podrškom koja mu je pokazana u Dubrovniku.

17:50 - Plenković i Zelenski posjetili su Spomen sobu poginulih dubrovačkih branitelja u Sponzi

17:40 Vučić je na Instagramu objavio fotografiju s Plenkovićem i Zelenskim

Na kraju summita dao je kratku izjavu za medije.

- Želim se zahvaliti domaćinima na gostoprimstvu. Ne mislimo ovdje svi isto po svim pitanjima, ali važno je što smo razgovarali o principu poštovanja teritorijalnog integriteta Ukrajine - poručio je Vučić, prenosi N1.

- Ukazao sam na neophodnost poštovanja Povelje Ujedinjenih naroda. Nekada nekome odgovara poštovati taj princip, a kad mu ne odgovara se brže-bolje udalji od tog principa. Slučaj Srbije je najbolji primjer za to, gdje i dalje imamo na svojoj strani Povelju UN-a, Rezoluciju 1244, ali mnogi se toga ne žele držati - rekao je Vučić i dodao:

- U svakom slučaju, važno je što smo iskazali našu želju da se uspostavi mir. Rekao sam da je moje mišljenje nešto drugačije od većine drugih, da smatram da je mir neophodno postići, da ne postoji kompromis koji je loš i to je to. Važno je što smo razgovarali i o europskoj budućnosti svih naših zemalja, zahvalan sam Hrvatskoj na domaćinstvu. Premijer Plenković je govorio o agresiji iz 1991., a ja sam rekao da Srbija stvari vidi sto posto drugačije ili potpuno drugačije od Hrvatske, ali ću biti potpuno otvoren. Za naš je važno otvoriti iskreni dijalog s Hrvatskom i bez obzira na sve nas koji zbog osobnih razloga ne mogu uvijek blagonaklono gledati na te odnose, važno je gledati ih na drugačiji način i otvoriti ih. Važno je razgovarati, otvoriti dijalog - kazao je Vučić.

Novinare iz Srbije je zanimao Rio Tinto, ali i to što se Hrvatska naoružava.

- Nas se ne tiču poslovne stvari Rio Tinta, a što se tiče naoružavanja, to je stvar Hrvatske, oni su suverena zemlja i donose svoje odluke, kao i mi. Svatko se naoružava u skladu s potrebama i s onim što misli da im je važno. Ne vidim opasnost od sukoba - naglasio je Vučić.

Što se Ukrajine tiče, poštuje njen teritorijalni integritet, ali ne podržava sankcije Rusiji.

- Koncentrirali smo se na teritorijalni integritet, koji je u skladu s poveljama UN-a. Smatramo da ratna rješenja nisu najbolja. To je uvaženo i prihvaćeni su prijedlozi Republike Srbije - rekao je.

Napomenuo je da Srbija ne sjedi na dvije stolice.

- Imamo samo jednu stolicu, srpsku. Vodit ćemo svoju politiku, vi vodite svoju. Nikakav problem nemamo. Nemojte nas nagraditi, nemojte učiniti što gledate učiniti svima drugima. Žalimo li vam se? Očekujemo li nešto? Ništa od toga. Jedino što smatramo važnim je imati otvoren dijalog. A to koliko stolica mi imamo… Mi vas ne pitamo koliko ih imamo. Imamo jednu, svoju i čvrsto se držimo te srpske stolice. Za drugu nismo ni najmanje zainteresirani - rekao je Vučić.

image
Tonci Plazibat/Cropix

RANIJE: Predsjednik Zelenski rekao je danas u Dubrovniku da bi pozivnica Ukrajini za članstvo u NATO-u predstavljala korak prema miru jer bi Rusija time pretrpjela geopolitički poraz.

"Ima li Ukrajina svoje mjesto u NATO-u? Ako ima, Putin će izgubiti geopolitičku bitku. Rusija će morati prihvatiti da Europa ima granice, da postoje nezavisne države koje imaju pravo izabrati svoju budućnost", rekao je Zelenski. 

Vučić stigao u Dubrovnik

Aleksandar Vučić stigao je na summit potpore Ukrajini koji se održava u Dubrovniku. Kako piše Večernji list srbijanski predsjednik krati vrijeme do summita u razgovorom s drugim uzvanicima.

"Stvarno je prelijep grad", kazao je u jednom trenutku gledajući prema Dubrovniku.

On je po dolasku na summit rekao da će na skupu biti riječi o primjeni Formule mira, naporima za postizanje mira i zajedničkom odgovoru na sigurnosne izazove, kao i o suradnji na putu prema Europskoj uniji i NATO-u.

image
Bozo Radic/Cropix
image
Bozo Radic/Cropix
image
Bozo Radic/Cropix
image
Tonci Plazibat/Cropix

Zelenski održao govor

Nakon premijera Plenkovića, sudionicima summita obratio se ukrajinski premijer Volodimir Zelenski. Na početku je uputio izraze zahvale.

"Zahvaljujemo vam na gostoprimstvu djece, ranjenih boraca. Hvala vam na sudjelovanju u mirovnom summitu i doista svi vi ste pokušali da se ovaj rat okonča na pravedan način što je za nas od najveće važnosti. Želimo stabilnost, ali je ona postala resurs, vrlo važan u međunarodnim odnosima", rekao je Zelenski. 

"Naravno da je ruska agresija ugroza i za stabilnost istočne Europe. Sve te prijetnje Moskve su stvarne. Ona želi destabilizirati Europu i na Balkanu i na Baltiku miješajući se u živote drugih država. Upravo zato moramo jačati kapacitete za borbu protiv destabilizacije Europe i svijeta. Ovakvi bilateralni sporazumi o sigurnosti, kojih imamo ukupno 26, ključni su za strukturu Europe. Kada postoje takve sigurnosne spone, onda je nemoguće da se netko sastrane umiješa u našu sigurnost. Ruski rat protiv nas, našeg naroda, pokazao je svijetu kako izgleda moderno ratovanje", poručio je i dodao da je Ukrajina u stanju danas proizvoditi suvremenije oružje što će i drugima omogućiti snagu i arsenalima drugih država. 

image
Tonci Plazibat/Cropix

"Unatoč političkim napetostima, moramo osigurati da europsko jedinstvo ostane stabilno i da Europa bude ujedinjena. Bez jedinstva nema mira. Procesi intergracije koji su počeli, moraju ići prema svom kraju. Sve demokratske nacije Europe moraju u tome sudjelovati. Nadam se da ćemo članstvo u EU-u uskoro postići i pokušao bih vas potaknuti na blisku suradnjuu s državama kandidatkinjama kako bi proces pristupanja bio što glatkiji", rekao je Zelenski, pozvavši na suradnju.

"Govorimo i o onome što treba ponovno izgraditi, a što je Rusija uništila, ali isto tako i o novoj snazi - o industrijskoj, društvenoj i svemu ono što će doprinjeti našoj uspješnosti na globalnom tržišnom natjecanju. To bi trebalo biti nešto poput Marshallovog plana za Europu", poručio je. Spominjući plan primirja, Zelenski je rekao: "Do studenog će dokument biti spreman i sadržavat će uvjete potrebne za završetak rata. Vjerujem da ćete svi ovdje biti uključeni u proces".

Govoreći o tome kako navesti Rusiju i oni koji su odgovorni za rat da slijede mirovni sporazum, Zelenski je rekao: "Ono što sad vidimo od Rusije, ta diplomacija rezultirala je ukrajinskim planom da odgovori, među ostalim, i ovakvim akcijama poput ovog summita kako bi se ostvarila čvrsta stabilnost. Rusija će izgubiti svoju sposobnost da bude prijetnja cijeloj Europi. Naš plan predstavljen je SAD-u i vjerujem da će nam to pomoći postići ciljeve. Prva točka koncentrira se na to je li deficit geopolitičke sigurnosti u Europi nešto što se može riješiti. Riješi li se to, Putin bi, vjerujemo, mogao izgubiti svoju geopolitičku snagu i Rusija će bi se mogla prestati miješati u slobodu država s kojima graniči", poručio je Zelenski.

image
Tonci Plazibat/Cropix
image
Tonci Plazibat/Cropix

15:59 Obraćanje Plenkovića

"Dubrovnik je grad koji je poznavao rat, koji je poznavao razaranja. Danas on uživa mir, prosperitet i napredak. Točno to je budućnost koju želimo Ukrajini", započeo je Plenković.

"Dragi prijatelji, Hrvatska je stajala uz Ukrajinu od 1991., jedna je od prvih koja je stala uz Hrvatsku i priznala našu neovisnost. Pomogli su nam i s vojnom opremom u periodu kad smo bili suočeni s embargom na uvoz oružja. Danas Hrvatska stoji uz Ukrajinu i stoji od prvog dana invazije Rusije na Ukrajinu.

Prošlo je gotovo 1000 dana i doista smo zadovoljni što je ovo treći summit koji organiziramo u RH", kazao je premijer i dodao:

"Naša je pomoć - višestruka. 300 milijuna eura humanitarne pomoći, u energetici, vojnoj opremi... Osim toga, dali smo Ukrajini i svoja stručna znanja koja se odnose na poslijeratna razdbolja poput razminiranja, brige za branitelje, a primili smo i oko 30 tisuća ukrajinskih izbjeglica, kao i branitelje u braniteljske bolnice. Organizirali smo edukaciju odvjetnika specijaliziranih za ratne zločine", nabraja Plenković.

"Predsjednik Zelenski i ja smo potpisali sporazum o dugoročnoj suradnji i potpori koji će obilježiti naredne godine. S tim vjerujemo, možemo dati najbolji doprinos. To je prirodni refleks za Hrvatsku koja je u svojoj prošlosti bila izložena ratu i dobila puno manje međunarodne pomoći. Danas, stojimo zajedno u obrani demokracije i mira", poručio je premijer, prenosi N1.

"Hrvatska Ukrajini daje potporu na putu u članstvo u EU-u prilikom otvaranja pregovora i screeninga. Zatim su uslijedili i pregovori s BiH što je vrlo važno za proces proširenja u smislu dinamike u kontektstu ruske agresije na Ukrajinu", istaknuo je i dodao da Hrvatska već uživa privilegije koje dobiva kao članica. Nije bilo lako provoditi reforme tijekom ratnog perioda, ali pozdravljamo napredak Ukrajine u tom smislu. Proces proširenja, svi se tome nadamo, mora biti temeljen na zaslugama i omogućiti iste uvjete za sve", rekao je Plenković pozdravljajući ukrajinski put prema Uniji, ali i NATO savezu.

"Borba Ukrajine je važna za svijet jer Ukrajinci neopisivo hrabro brane svoje domove. Svim srcem smo uz njih", poručuje premijer Andrej Plenković i ističe da Rusija nije samo napala Ukrajinu već je i potkopavala same temelje europske sigurnosti kršeći načela međunarodnog prava i poretka.

Ističe i da treba dati potpunu potporu mirovnom planu predsjednika Zelenskog.

 Zelenski i Plenković o raketiranju Dubrovnika

Zelenski i Plenkovic stigli su na terasu i prije zajedničke fotografije kratko razgovarali sa kosovskom predsjesnicom Osmani i slovenskom Pirc. Bio je tu i crnogorski predsjednik. Spomenuli su i raketiranje Dubrovnika 1991. godine i žrtvu tog grada u Domovinskom ratu. Zelenski je rekao kako mi je to prvi put u Dubrovniku.

image
Bozo Radic/Cropix

15:10  Zelenski se oglasio na X-u nakon sastanka s Plenkovićem. 

"Održao sam sastanak s premijerom Hrvatske, Andrejem Plenkovićem. Ključne teme naših razgovora bile su obrambena pomoć i suradnja, humanitarno razminiranje, rehabilitacija naše djece i ranjenih ratnika, oporavak Ukrajine i europske integracije. Također smo potpisali sporazum o dugoročnoj suradnji i podršci između naših zemalja. Zajedno ćemo razvijati suradnju između naših obrambenih industrija. Hrvatska će nastaviti pružati opremu i dijeliti stručnost u humanitarnom razminiranju.

Zahvaljujem Hrvatskoj na svakom činu podrške našoj zemlji i narodu, kao i na tome što stoji uz Ukrajinu od početka ruske agresije 2014. godine", napisao je Zelenski.

Objavio je i video. 

Plenković: ‘Pružali smo i pružat ćemo i dalje pomoć‘ 

"Drago nam je u Dubrovniku ugostiti predsjednika Zelenskog... Ukrajina je među prvima 90-ih priznala Hrvatsku, a danas brani svoju slobodu. Nastavljamo pružati političku, humanitarnu, gospodarsku i vojnu pomoć te snažno podupirati europski put, napisao je Plenković.

Nakon potpisivanja Sporazuma objavio je kako "prenosimo Ukrajini jedinstvena iskustva Hrvatske u području humanitarnog razminiranja, procesuiranja ratnih zločina i skrbi za ratne veterane, kao i iz pristupnog procesa".  

13:35:  Zelenski i Plenković su potpisali Sporazum o dugoročnoj suradnji i potpori između Hrvatske i Ukrajine. 

image
Tonci Plazibat/Cropix
image
Tonci Plazibat/Cropix
image
Tonci Plazibat/Cropix
image
Tonci Plazibat/Cropix
image
Tonci Plazibat/Cropix
image
Tonci Plazibat/Cropix
image
Tonci Plazibat/Cropix

Hajdaš Dončić o dolasku Vučića na summit

Predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić rekao je što misli o nepozivanju predsjednika Zorana Milanovića na summit Ukrajine i zemalja jugoistočne Europe u Dubrovniku, dok je pozvan Vučić.

“Nedopustivo je da osoba koja vjerojatno ni dan danas nije sigurna je li Dubrovnik hrvatski grad bude pozvana na summit u taj isti Dubrovnik, a da izravno izabran predsjednik Republike Hrvatske na taj isti skup nije pozvan. To govori prije svega o okupiranosti institucija i jednoj nesuradnji između sukreatora vanjske politike i to je definitivno sramota za Republiku Hrvatsku”, izjavio je Hajdaš Dončić, prenosi N1. 

Kosor: ‘Ustav pregažen kao plitak potok‘

Nešto ranije na twitteru se o tome oglasila i bivša premijerka Jadranka Kosor. "Hrvatska ustavno usklađena vanjska politika ne postoji. Ustav pregažen kao plitki potok", napisala je Kosor.

Zapitala se i koji je stav Domovinskog pokreta (DP) po ovom pitanju.  "Dolazi li vladajući Penava, pp Sabora i gradonačelnik grada Vukovara u Dubrovnik kako bi pozdravio Vučića? Dolazi li s Vučićem možda i njegov Šljivančanin, osuđen za ratni zločin u Vukovaru? Podržava li vladajući DP nepozivanje PRH, a pozivanje Vučića u Dbk?" napisala je.

Mostovi zastupnici su ogorčeni što je pozvan Vučić  

"Što god mi mislili o predsjedniku, on je predsjednik svih nas i sigurno mu je tamo bilo mjesto. Tragikomično je da je pozvan Vučić, jedan četnik bez brade, koji je došao glumeći da niti zna tko je niti što je ili možda zaboravlja ili pokušava prikriti da je Putinova uhoda", rekao je Ante Kujundžić. On smatra da je možda i dobro da Vučić dolazi da "pogleda i prisjeti se svega onoga što je njegova ili politika čiji je on sljednik napravila Dubrovniku". 

Možda je donio popis na kojem se nalaze mjesta nestalih iz Domovinskog rata ili određenu ponudu za ratnu odštetu RH, dodao je.

"Čovjek koji se 90-ih vrlo jasno izjašnjavao da za jednog Srbina treba ubiti 100 Muslimana, sada glumi najvećeg mirotvorca na ovim prostorima", rekao je Kujundžić.

RANIJE: 12.30 - Premijer Plenković je dočekao ukrajinskog predsjednika Zelenskog s kojim bi trebao uskoro potpisati sporazum, a stigle su i prve fotografije s njihovog sastanka:

image
Tonci Plazibat/Cropix
image
Tonci Plazibat/Cropix
image
Tonci Plazibat/Cropix
image
Tonci Plazibat/Cropix
image
Tonci Plazibat/Cropix
image
Tonci Plazibat/Cropix
image
Tonci Plazibat/Cropix
image
Tonci Plazibat/Cropix

11:40 Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski doputovao je u Dubrovnik gdje će sudjelovati na 3. sastanku na vrhu Ukrajina - Jugoistočna Europa, na kojemu bi zemlje regije trebale dati podršku Kijevu u borbi protiv ruske agresije. Od Konavala do Dubrovnika u stopu ga je pratio helikopter.

Dubrovnik je jutros prilično pust: 

image

Pusti grad

/Slobodna Dalmacija
 

U Dubrovniku je gradski prijevoz danas besplatan da bi se smanjio broj vozila u prometu. Visoki državni dužnosnici u hotel Excelsior iz pravca Cavtata stižu u ‘kontra smjeru‘, zatvorenim dijelom ceste od vidikovca na Orsuli i Zlatnom potoku. Specijalci su ‘okupirali‘ rezervat Lokrum koji je danas zatvoren za posjetitelje.

image
Bozo Radic/Cropix
image


 

Bozo Radic/Cropix

Na skupu sudjeluje i predsjednica Slovenije Nataša Pirc Musar, predsjednica Kosova Vjosa Osman te predsjednik Crne Gore Jakov Milatović a umjesto najavljenog ministra vanjskih poslova Srbije u Dubrovnik stiže srpski predsjednik Aleksandar Vučić. Tu su i premijeri Grčke Kyriakos Mitsotakis, Albanije Edi Rama, Sjeverne Makedonije Hristijan Mickoski, Bugarske Dimitar Glavčevte  predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, potpredsjednik Vlade Moldavije Mihail Popsoij kao i ministri vanjskih poslova Turske Hakan Fidan te Rumunjske Luminița Odobescu.  U radu Summita sudjelovat će i potpredsjednica Europske komisije Dubravka Šuica, a tajnik OECD-a Mathias Cormann obratit će se videovezom.

image
Tonci Plazibat/Cropix

Stiže Aleksandar Vučić

11:25 - Na summit u Dubrovniku dolazi i Aleksandar Vučić iako je prvotno najavio da stiže ministar vanjskih poslova Marko Đurić koji je trebao predstavljati Srbiju. Zbog toga je Dubrovačka deklaracija, koju će potpisati premijer Andrej Plenković, predsjednik Volodimir Zelenski i 12 predsjednika Vlade i države jugoistočne Europe, morala u zadnji tren biti izmijenjena kako bi kao jednog od potpisnika izjave sadržavala ime i prezime Aleksandra Vučića.

Vučićev je ovim manevrom tako još jednom uspio zaokupiti i skrenuti pozornost javnosti na sebe. Srpski vanjskopolitički novinar Boško Jakšić nam kaže da se radi o dobro prokušanom PR triku predsjednika Vučića. Uostalom, srpski je predsjednik isto najavljivao da se neće pojaviti na summitu Ukrajina - jugoistočna Europa u Tirani u veljači ove godine, da bi se na kraju ipak pojavio i potpisao tamošnju deklaraciju.

"Vučić se vodi osobnom ambicijom da odlučuje o svemu i prisustvuje svim skupovima na kojima se o nečemu odlučuje. To je njegov osobni motiv da se pojavi u Dubrovniku, znajući da će onda iskoristi tu priliku da reagira i daje provokativne izjave, sve ono što je dio njegovog političkog marketinga. On jednostavno nije htio propustiti priliku da taj summit prođe bez njega. U krajnjoj liniji, vidjeli smo da on odlazi i na summite na kojima je i Albin Kurti. Vučić se ne usteže odlaziti na ovakve summite jer mu je to prilika da se fotografira bilo u društvu lidera regije, njemačkog kancelara ili francuskog predsjednika", objašnjava nam Jakšić. Na summitu u Dubrovnik dolazi predsjednica Kosova Vjosa Osmani.

Osim prilike za fotografiranje, Vučić je vjerojatno zaključio da bi mu nedolazak u Dubrovnik stvorilo veću šteta nego pojavljivanje.

"Nesudjelovanje Vučića na summitu u Dubrovniku bi bio politički signal zle volje. Srpski predsjednik je očito ocijenio da bi njegovo neprisustvovanje bila loša poruka čitavoj regiji. Iako od summita on neće imati nikakve koristi, od nesudjelovanja bi mogao imati samo štete", zaključuje Jakšić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
01. siječanj 2025 20:01