StoryEditorOCM
HrvatskaPrivatni vrtić

Pobuna roditelja, bijesni na vlasnicu vrtića zbog cijene: ‘Bezobrazluk prelazi svaku granicu. Nismo vreća bez dna!‘

Piše Mirela Lilek/JL
11. studenog 2024. - 22:28

Roditeljima 150 djece upisane u privatni dječji vrtić "Osmijeh" s centralom u Samoboru i podružnicom u Svetoj Nedelji dozlogrdila je samovolja uprave vrtića.

Gradovi, u čijim odgojno-obrazovnim ustanovama nedostaje mjesta pa su roditelji primorani upisati djecu u privatne, nedavno su povisili iznose subvencija privatnim vrtićima zbog rasta ekonomske cijene boravka djece s 387 na 590 eura, piše Jutarnji.

Zbog toga su roditelji s pravom očekivali nižu cijenu vrtića od one koju plaćaju, no to se nije dogodilo pa su se odlučili na bojkot. Umjesto pune mjesečne cijene od 160 eura u Sv. Nedelji i 190 eura u Samoboru, vrtiću plaćaju nižu cijenu, odnosno nadoplaćuju razliku od povećanih subvencija do stare ekonomske cijene jer ih vrtić, kako tvrde, o povećanju pune cijene nije obavijestio.

- Vrtić netransparentno podiže cijene, bez prethodne obavijesti roditeljima i bez aneksa ugovora. Nisu nas obavijestili ni o podizanju subvencije gradova, ni o promjeni ekonomske cijene. Naravno, uprava vrtića uvijek realizira svoja poskupljenja u razdoblju kad završe upisi u drugim vrtićima i djecu više ne možemo nigdje prebaciti. Uvijek smo dovedeni pred gotov čin i sada se već pomalo osjećamo kao taoci uprave vrtića - kažu roditelji.

Komu subvencije?

Tvrde, naime, da su prošle godine roditeljske participacije rasle nekoliko puta. Znači li to, pitaju se, da u siječnju uprava može reći da je cijena vrtića 1000 eura? Zar je iznos gradske subvencije namijenjen isključivo vrtiću? Nije li to mjera kojom bi se trebalo olakšati roditeljima? Ima li ikakve kontrole nad privatnim vrtićima i trošenju sredstava koja dobivaju od gradova, nižu pitanja.

Njihovi prigovori vezani su i uz tvrdnju kako u vrtiću, izuzev tjelesnog, nema nikakvog dodatnog programa, odnosno sve dodatne aktivnosti se plaćaju, a vrtić ih traži da donose i potrošni materijal, poput papirnatih ubrusa, vlažnih maramica i sličnog. Iako je predškola zakonski obavezna, roditelji navode kako je ona u vrtiću organizirana svaki drugi tjedan, zbog previše djece. Zanimljiv je i njihov navod da novoupisana djeca plaćaju viši iznos od ostalih. Zbog toga su zatražili sastanak s upravom gradova i vrtića, no odgovor nisu dobili.

- Mi ne živimo u zabludi i ne mislimo da ćemo vrtić plaćati 50 eura, ali izostanak komunikacije s roditeljima i netransparentno podizanje cijena apsolutno je neshvatljivo. Ovo neprestano cijeđenje roditelja više nema smisla. Bezobrazluk koji nam iskazuje vlasnica vrtića Ljuba Mihaljević prelazi svaku granicu - naglašavaju roditelji i apeliraju na gradove da im pomognu koji su već neko vrijeme predvodnici nekih dobrih trendova.

Pismo uprave

Na upit zašto uprava vrtića nije snizila iznos roditeljske participacije nakon podignutih gradskih subvencija te koji su razlozi nekomunikacije uprave s roditeljima, nismo dobili odgovor ravnateljice Marije Mutić. Ipak, dan nakon upita, uprava vrtića (bez potpisa odgovorne osobe) obratila se roditeljima pismom. U njemu navode kako ne mogu umanjiti iznose roditeljskih uplata jer su prisiljeni pratiti povećanje plaća djelatnicima u gradskim vrtićima. Navode da vrtić ostaje u minusu od 130 eura po djetetu do nove ekonomske cijene potrebne za normalno funkcioniranje.

"Ekonomska cijena do 30. rujna iznosila je 389,27 eura, no ukupan prihod s popustima na 150 djece iznosio je oko 54 tisuća eura. Plaće radnika za to su razdoblje iznosile oko 44 tisuće eura, što znači da je vrtiću na raspolaganju ostalo oko 10 tisuća eura za ostale troškove koji su neusporedivo veći", požalili su se iz uprave roditeljima, navodeći uz ostalo kako u njihovu vrtiću "mogu istaknuti pojačani likovni rad s djecom koji se često dodatno naplaćuje u nekim vrtićima".

Nova vlasnica

Pismo uprave vrtića dodatno je razljutilo roditelje. "Ovdje smo i dalje isključivo zbog predivnih teta u vašem vrtiću, a postaje očito da vi to debelo iskorištavate", poručili su upravi u svom odgovoru. "Subvencije gradova nisu mjere kako bi se olakšalo vrtićima, već i roditeljima. Prestanite svojatati subvencije", naglasili su.

Dok ne dobiju zadovoljavajuće rješenje, roditelji će u vrtić prestati donositi traženi potrošni materijal, a svi će nastaviti plaćati samo razliku od subvencije do stare ekonomske cijene. Upravi najavljuju i inspekcijski nadzor. "Nisu ni roditelji vreće bez dna", kažu, spremni i na ozbiljnije metode bojkota vrtića.

Doznali su da od 1. siječnja vrtić preuzima nova vlasnica Kristina Ištuk pa se nadaju da će, "za razliku od prethodnice, imati više sluha za roditelje".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. prosinac 2024 07:55