StoryEditorOCM
HrvatskaZAŠTITNA BOJNA

Ovo su ljudi koji čuvaju Milanovića, vodi ih moćni Zebec, prekaljeni ratnik. Evo što se još zna o njima...

Piše T. J.
8. ožujka 2025. - 21:25

Počasno-zaštitna bojna slovi kao jedna od najelitnijih postrojbi Hrvatske vojske i pristožerna je postrojba Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske čija je glavna misija osiguranje i zaštita Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika OSRH te provedba počasno-ceremonijalnih radnji za potrebe državnog i vojnog vrha. Oni, ukratko rečeno, čuvaju predsjednika Zorana Milanovića, procjenjuju rizik od ugroze, nadziru sve objekte u kojima boravi predsjednik. 

image

C R O P I X

”Biti pripadnik Počasno-zaštitne bojne prije svega je čast i ponos i zato svi pripadnici postrojbe svoje zadaće izvršavaju iznimno motivirani i vođeni sloganom – Čast, dužnost, domovina što je snažan imperativ da u svakom trenutku moraju biti spremni odgovoriti na nove izazove i zadaće”, rekao je zapovjednik Počasno-zaštitne satnije brigadir Tihomir Zebec, a prenosi Hrvatski vojnik. 

image

Počasno - zaštitna bojna

Josip Bandić/Cropix
image

Počasno - zaštitna bojna

Josip Bandić/Cropix

Počasno-zaštitna bojna, elitna postrojba Hrvatske vojske, slijednica je 1. hrvatskog gardijskog zbora, čiji su pripadnici sudjelovanjem u Domovinskom ratu dali znatan doprinos ostvarenju hrvatskog povijesnog sna o samostalnoj i suverenoj državi. U vojarni “1. hrvatski gardijski zbor” na zagrebačkom Tuškancu nedavno je svečano obilježena 25. obljetnica ustrojavanja Počasno-zaštitne bojne.

Ustroj i zadaće Počasno-zaštitne bojne

Zapovjedništvo – operativno, personalno, materijalno i financijsko planiranje i upravljanje. Počasna satnija – provodi protokolarno-ceremonijalne radnje za potrebe državnog i vojnog vrha, pruža potporu Vojnom ordinarijatu, udrugama proizišlim iz Domovinskog rata kao i civilnim institucijama u RH.  Protokolarno-ceremonijalne radnje provode se prigodom dočeka i ispraćaja Predsjednika RH, stranih predsjednika, premijera i ministara obrane, prigodom počasnih pozdrava te polaganja vijenaca u posebnim prigodama.

image
Josip Bandić/Cropix
image

Zapovjednik Tihomir Zebec

Josip Bandić/Cropix
image
Josip Bandić/Cropix

Zaštitna satnija – zadužena za vanjsko osiguranje štićenih objekata (Predsjednički dvori, Vila Prekrižje), prijavnice na ulazima u štićene objekte, te osiguranje vojarne na Tuškancu. Osiguranje se provodi neprekidno, u svim meteouvjetima, u različitim oblicima, unaprijed određenim snagama, sredstvima i mjerama zaštite. Satnija za osiguranje – obavlja unutarnje osiguranje Predsjedničkih dvora, protudiverzijsku zaštitu na ulazima u objekte i sanitetsko-toksikološko osiguranje.

Tko je Zebec?

Tportal piše da je riječ jo iskusnom profesionalcu s dugogodišnjim iskustvom u zapovjedanju, šest godina je bio zapovjednik Vojne policije te je zapovijedao hrvatskim postrojbama u misiji u Afganistan. Zebec je u sastav Oružanih snaga RH ušao kao dragovoljac 1991.

No, Tportal nabraja i "Zebecove afere", a o čemu možete pročitati OVDJE

No, to ga nije spriječilo da bude prvi čovjek osiguranja Mlanovića, kao i Pantovčaka, Brijuna... 

Kako navode i drugi mediji i izvori, Zebec je moćan i ima povjerenje vodećih ljudi hrvatskog vojnog i političkog života. 

‘Brigadir Tihomir Zebec diplomirani je kriminalist. Završio je Ratnu školu Ban Josip Jelačić, NATO School Oberammergau (NSO), Austrian PfP Training Centre i Danish Army Logistics School. Pripadnik je Oružanih snaga RH od studenog 1991. godine.

Tijekom službe u OS RH obnašao je niz odgovornih dužnosti, većinom u okviru Vojne policije. Dva puta je sudjelovao u mirovnim operacijama u Afganistanu, 2005. u okviru 5. HRVCON-a te 2007./2008.  u okviru 10. HRVCON-a. 

Za svoj rad i ostvarene rezultate ocjenjivan je visokim ocjenama, a više puta je pohvaljen i nagrađen. Odlikovan je Spomenicama domovinskog rata i domovinske zahvalnosti, Redom hrvatskog trolista, Redom hrvatskog pletera, Redom bana Jelačića te medaljom Bljesak i Oluja.

Tijekom godina se uspinjao u zapovjednom lancu, a 2010. je postao zapovjednikom Vojne policije. Tijekom karijere bio je zapovjednik hrvatskog kontigenta u Afganistanu 2005. i zapovjednik voda Vojne policije unutar hrvatskog kontigenta u istoj misiji 2007.

Pred kraj mandata, u ožujku 2016., Zebecu je iz službenog automobila ukradena ručna torba u kojoj su se nalazile njegova službena značka i iskaznica Vojne policije, što je potvrđeno iz MORH-a više od tri mjeseca nakon događaja, a nakon što se značka našla u prodaji na internetskoj stranici aukcije.hr. gdje je u vrijeme tadašnje objave članka na tportalu dosegla cijenu od 7000 kuna (oko 930 eura). Među ukradenim stvarima navodno je bilo i Zebecovo prijenosno računalo.

Nedugo nakon tog incidenta Zebecu je završio mandat na čelu Vojne policije, navodi Tportal.  

Posadna satnija – zadužena za osiguranje četiri lokacije na Velikom Brijunu i osiguranje otoka Krasica, pruža potporu u prijevozu kopnom i morem, obavlja protudiverzijske i protueksplozijske preglede podmorja, provodi osiguranje Predsjednika RH za vrijeme boravka na otočju, te u suradnji s Uredom Predsjednika organizira službene prijmove na Brijunima. Satnija za potporu – namijenjena za protokolarnu, prometnu, administrativnu i sportsku potporu cijeloj bojni te Uredu Predsjednika RH, a po ukazanim potrebama MORH-u i OSRH. 

Postrojba broji više stotina pripadnika. Obavlja počasno-ceremonijalne i druge zadaće ne samo za predsjednika Republike, nego i za Vladu Republike Hrvatske i Ministarstvo obrane te kao pristožerna postrojba odgovara Načelniku Glavnog stožera. Nastala je iz dijela 1. hrvatskog gardijskog zbora, a popunjavana je i pripadnicima iz drugih ustrojstvenih cjelina OSRH.

image

Predsjednik u pregledu Počasno zaštitne bojne

Ranko Šuvar/Cropix
image

Predsjednik u pregledu Počasno zaštitne bojne

Ranko Šuvar/Cropix

Zapovjednika bojne, na prijedlog načelnika Glavnog stožera, imenuje vrhovni zapovjednik. Zapovjednik je odgovoran načelniku Glavnog stožera OS RH, ministru obrane te vrhovnom zapovjedniku.

Dan Počasno-zaštitne bojne obilježava se 25. veljače. Postrojba je većim dijelom smještena u vojarni "1. hrvatski gardijski zbor" u Zagrebu. Dijelovi postrojbe smješteni su na lokaciji Pantovčak, Zagreb te u vojarni "Peneda" na Velikom Brijunu, navodi Wiki. 

Kada ne obavljaju počasne zadaća pripadnici nose crvene beretke, s grbom postrojbe na desnoj strani beretke.

Od svibnja 2016. dio počasnog postroja Počasne satnije čine i vojnikinje, koje nose žensku kapu kao dio vojne odore. Propisani je standard visine za žene u postroju 170 cm (plus-minus dva centimetra).

image
Josip Bandić/Cropix
image
Josip Josip Bandić/Cropix/Cropix
image

Počasno - zaštitna bojna

Josip Bandić/Cropix

Nerijetko se uz Počasno-zaštitnu bojnu veže pridjev elitna, na što se u obraćanju osvrnuo i predsjednik Milanović, istaknuvši onu elitu koja se okupljala u najtežim trenucima hrvatske povijesti: “Elita u vojsci je odabrana jer ona ne može nastajati bez kriterija, ona se mjeri i po njoj se ravna. Srce junačko bio je glavni kriterij odabira onih koji su otišli u rat 1991. godine, vođeni i pod palicom malog broja dobrih ljudi.” Poručio je pripadnicima ove postrojbe da teže najvišim postignućima, ali da nikada ne zaborave da uz to ide i svijest o tome tko su, što su, odakle su i gdje pripadaju. “Jedino ako je tebi stalo, naša zemlja može naprijed i može opstati”, zaključio je Predsjednik prošle godine na obljetnici. 

image

Počasno - zaštitna bojna

Josip Bandić/Cropix
image

Počasno - zaštitna bojna

Josip Bandić/Cropix

Zaštitna satnija – konstantno i dinamično osiguranje

Zaštitna je satnija zadužena za vanjsko osiguranje štićenih objekata (Predsjednički dvori, Vila Prekrižje), prijavnice na ulazima u štićene objekte, te osiguranje vojarne na Tuškancu. Osiguranje se provodi neprekidno, u svim vremenskim uvjetima, u različitim oblicima, unaprijed određenim snagama, sredstvima i mjerama zaštite. Djelokrug rada obuhvaća i preventivno djelovanje od napada, uništenja, otuđenja i oštećenja te otkrivanja tajnih podataka. “Primarna nam je zadaća osiguranje točaka na ulazu, odnosno kontrola ulaska osoba i vozila u kompleks Ureda Predsjednika i vojarne na Tuškancu te osiguranje objekata i perimetra unutar njih“, ističe satnik Mladen Horvat zapovjednik Satnije za Hrvatski vojnik.

image
Josip Bandić/Cropix
image
Josip Bandić/Cropix
image

Počasno - zaštitna bojna

Josip Bandić/Cropix
image

Počasno - zaštitna bojna prima ravnopravno žene i muškarce u svoje redove

Josip Bandić/Cropix
image

Počasno-zaštitna bojna u svečanim odorama



 

Damjan Tadić/Cropix

Dostizanje zahtjevne razine obučenosti

Zaštitna satnija sastoji se od četiri voda od kojih samo prvi vod ima desetinu vodiča pasa. Godinama su vodiči pasa bili u svakom vodu, ali zbog lakšeg funkcioniranja odlučeno je da svi budu u jednoj desetini i imaju svojeg zapovjednika. Nadnarednik Krunoslav Frković, vodič pasa od 1995. godine, objasnio nje da psi unutar Zaštitne satnije imaju isključivo zaštitnu namjenu i zbog specifičnog osiguranja oni su maksimalno socijalizirani, savršeno dresirani da trenutačno reagiraju na zapovijed vodiča. “Godinama se poboljšava rad i obuka kako bi došli na vrlo zahtjevnu razinu gdje psi napadaju iz helikoptera, desantnih čamaca, kroz vatru i pod neprestanom paljbom iz svih vrsta naoružanja“, govori nadnarednik i ističe kako su psi i ljubav prema njima glavni motiv zašto taj posao obavlja dugi niz godina. Za novog vodiča pasa vrši se odabir unutar pripadnika Satnije. Odlike vodiča su: ljubav prema psima, tjelesna vrhunska pripremljenost, spremnost za dodatna usavršavanja unutar dužnosti  i savršena interoperabilnost vodiča i službenog psa zaštitne namjene. Specifičnost Zaštitne satnije jest u tome što su jedina sastavnica PZB-a koja ima snajpersku sposobnost čime se nadograđuje cjelokupni sustav osiguranja kompleksa Ureda.

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. travanj 2025 15:21