
Počasno-zaštitna bojna slovi kao jedna od najelitnijih postrojbi Hrvatske vojske i pristožerna je postrojba Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske čija je glavna misija osiguranje i zaštita Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika OSRH te provedba počasno-ceremonijalnih radnji za potrebe državnog i vojnog vrha. Oni, ukratko rečeno, čuvaju predsjednika Zorana Milanovića, procjenjuju rizik od ugroze, nadziru sve objekte u kojima boravi predsjednik.
”Biti pripadnik Počasno-zaštitne bojne prije svega je čast i ponos i zato svi pripadnici postrojbe svoje zadaće izvršavaju iznimno motivirani i vođeni sloganom – Čast, dužnost, domovina što je snažan imperativ da u svakom trenutku moraju biti spremni odgovoriti na nove izazove i zadaće”, rekao je zapovjednik Počasno-zaštitne satnije brigadir Tihomir Zebec, a prenosi Hrvatski vojnik.
Počasno-zaštitna bojna, elitna postrojba Hrvatske vojske, slijednica je 1. hrvatskog gardijskog zbora, čiji su pripadnici sudjelovanjem u Domovinskom ratu dali znatan doprinos ostvarenju hrvatskog povijesnog sna o samostalnoj i suverenoj državi. U vojarni “1. hrvatski gardijski zbor” na zagrebačkom Tuškancu nedavno je svečano obilježena 25. obljetnica ustrojavanja Počasno-zaštitne bojne.
Ustroj i zadaće Počasno-zaštitne bojne
Zapovjedništvo – operativno, personalno, materijalno i financijsko planiranje i upravljanje. Počasna satnija – provodi protokolarno-ceremonijalne radnje za potrebe državnog i vojnog vrha, pruža potporu Vojnom ordinarijatu, udrugama proizišlim iz Domovinskog rata kao i civilnim institucijama u RH. Protokolarno-ceremonijalne radnje provode se prigodom dočeka i ispraćaja Predsjednika RH, stranih predsjednika, premijera i ministara obrane, prigodom počasnih pozdrava te polaganja vijenaca u posebnim prigodama.
Zaštitna satnija – zadužena za vanjsko osiguranje štićenih objekata (Predsjednički dvori, Vila Prekrižje), prijavnice na ulazima u štićene objekte, te osiguranje vojarne na Tuškancu. Osiguranje se provodi neprekidno, u svim meteouvjetima, u različitim oblicima, unaprijed određenim snagama, sredstvima i mjerama zaštite. Satnija za osiguranje – obavlja unutarnje osiguranje Predsjedničkih dvora, protudiverzijsku zaštitu na ulazima u objekte i sanitetsko-toksikološko osiguranje.
Posadna satnija – zadužena za osiguranje četiri lokacije na Velikom Brijunu i osiguranje otoka Krasica, pruža potporu u prijevozu kopnom i morem, obavlja protudiverzijske i protueksplozijske preglede podmorja, provodi osiguranje Predsjednika RH za vrijeme boravka na otočju, te u suradnji s Uredom Predsjednika organizira službene prijmove na Brijunima. Satnija za potporu – namijenjena za protokolarnu, prometnu, administrativnu i sportsku potporu cijeloj bojni te Uredu Predsjednika RH, a po ukazanim potrebama MORH-u i OSRH.
Postrojba broji više stotina pripadnika. Obavlja počasno-ceremonijalne i druge zadaće ne samo za predsjednika Republike, nego i za Vladu Republike Hrvatske i Ministarstvo obrane te kao pristožerna postrojba odgovara Načelniku Glavnog stožera. Nastala je iz dijela 1. hrvatskog gardijskog zbora, a popunjavana je i pripadnicima iz drugih ustrojstvenih cjelina OSRH.
Zapovjednika bojne, na prijedlog načelnika Glavnog stožera, imenuje vrhovni zapovjednik. Zapovjednik je odgovoran načelniku Glavnog stožera OS RH, ministru obrane te vrhovnom zapovjedniku.
Dan Počasno-zaštitne bojne obilježava se 25. veljače. Postrojba je većim dijelom smještena u vojarni "1. hrvatski gardijski zbor" u Zagrebu. Dijelovi postrojbe smješteni su na lokaciji Pantovčak, Zagreb te u vojarni "Peneda" na Velikom Brijunu, navodi Wiki.
Kada ne obavljaju počasne zadaća pripadnici nose crvene beretke, s grbom postrojbe na desnoj strani beretke.
Od svibnja 2016. dio počasnog postroja Počasne satnije čine i vojnikinje, koje nose žensku kapu kao dio vojne odore. Propisani je standard visine za žene u postroju 170 cm (plus-minus dva centimetra).
Nerijetko se uz Počasno-zaštitnu bojnu veže pridjev elitna, na što se u obraćanju osvrnuo i predsjednik Milanović, istaknuvši onu elitu koja se okupljala u najtežim trenucima hrvatske povijesti: “Elita u vojsci je odabrana jer ona ne može nastajati bez kriterija, ona se mjeri i po njoj se ravna. Srce junačko bio je glavni kriterij odabira onih koji su otišli u rat 1991. godine, vođeni i pod palicom malog broja dobrih ljudi.” Poručio je pripadnicima ove postrojbe da teže najvišim postignućima, ali da nikada ne zaborave da uz to ide i svijest o tome tko su, što su, odakle su i gdje pripadaju. “Jedino ako je tebi stalo, naša zemlja može naprijed i može opstati”, zaključio je Predsjednik prošle godine na obljetnici.
Zaštitna satnija – konstantno i dinamično osiguranje
Zaštitna je satnija zadužena za vanjsko osiguranje štićenih objekata (Predsjednički dvori, Vila Prekrižje), prijavnice na ulazima u štićene objekte, te osiguranje vojarne na Tuškancu. Osiguranje se provodi neprekidno, u svim vremenskim uvjetima, u različitim oblicima, unaprijed određenim snagama, sredstvima i mjerama zaštite. Djelokrug rada obuhvaća i preventivno djelovanje od napada, uništenja, otuđenja i oštećenja te otkrivanja tajnih podataka. “Primarna nam je zadaća osiguranje točaka na ulazu, odnosno kontrola ulaska osoba i vozila u kompleks Ureda Predsjednika i vojarne na Tuškancu te osiguranje objekata i perimetra unutar njih“, ističe satnik Mladen Horvat zapovjednik Satnije za Hrvatski vojnik.
Dostizanje zahtjevne razine obučenosti
Zaštitna satnija sastoji se od četiri voda od kojih samo prvi vod ima desetinu vodiča pasa. Godinama su vodiči pasa bili u svakom vodu, ali zbog lakšeg funkcioniranja odlučeno je da svi budu u jednoj desetini i imaju svojeg zapovjednika. Nadnarednik Krunoslav Frković, vodič pasa od 1995. godine, objasnio nje da psi unutar Zaštitne satnije imaju isključivo zaštitnu namjenu i zbog specifičnog osiguranja oni su maksimalno socijalizirani, savršeno dresirani da trenutačno reagiraju na zapovijed vodiča. “Godinama se poboljšava rad i obuka kako bi došli na vrlo zahtjevnu razinu gdje psi napadaju iz helikoptera, desantnih čamaca, kroz vatru i pod neprestanom paljbom iz svih vrsta naoružanja“, govori nadnarednik i ističe kako su psi i ljubav prema njima glavni motiv zašto taj posao obavlja dugi niz godina. Za novog vodiča pasa vrši se odabir unutar pripadnika Satnije. Odlike vodiča su: ljubav prema psima, tjelesna vrhunska pripremljenost, spremnost za dodatna usavršavanja unutar dužnosti i savršena interoperabilnost vodiča i službenog psa zaštitne namjene. Specifičnost Zaštitne satnije jest u tome što su jedina sastavnica PZB-a koja ima snajpersku sposobnost čime se nadograđuje cjelokupni sustav osiguranja kompleksa Ureda.
Komentari (0)
Komentiraj