StoryEditorOCM
HrvatskaSud u Haagu

Odbijen zahtjev za puštanjem na slobodu nekadašnjeg ministra Herceg-Bosne. Kao razlog navedena težina njegovih zločina

Piše Vijesti SD
2. veljače 2024. - 22:10

Međunarodni mehanizam za kaznene sudove (MMKS) u Haagu odbio je zahtjeve za prijevremeno puštanje na slobodu haških osuđenika Brune Stojića, Stojana Župljanina i Radivoja Miletića. Predsjednica MMKS-a Graciela Gatti Santana u odluci navodi da zahtjev Stojića, nekadašnjeg ministra obrane Herceg-Bosne, koji je osuđen na 20 godina zatvora zbog zločina u Bosni i Hercegovini, treba biti odbijen, prenosi portal Bljesak.info.

Gatti Santana je dodala da, unatoč tome što Stojić ispunjava uvjete i što je pokazao "napredak ka rehabilitaciji", ipak postoje značajni faktori koji u ovoj fazi sprječavaju njegovo prijevremeno puštanje na slobodu. "Velika težina njegovih zločina je jedan od njih. Osim toga, još uvijek imam sumnje u iskrenost Stojićevog prihvaćanja odgovornosti, kritičkog razmišljanja i izražavanja kajanja", navodi Gatti Santana, između ostalog, u svojoj odluci.

Stojić je i ranije tražio puštanje na prijevremenu slobodu, te u sklopu zahtjeva uputio i pismo u kojem izražava žaljenje zbog svih žrtava. On i još petorica bivših dužnosnika Herceg-Bosne – Jadranko Prlić, Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Valentin Ćorić i Berislav Pušić – osuđeni su na ukupno 111 godina zatvora za zločine počinjene u BiH. U pritvoru se Stojić nalazio od 2004., a odlukom Mehanizma kaznu služi u Austriji.

Predsjednica Gatti Santana je odbila i zahtjev Župljanina, nekadašnjeg načelnika regionalnog centra policije u Banja Luci osuđenog na 22 godine zatvora, u kojem je, prema odluci, naveo da bi u slučaju puštanja na prijevremenu slobodu boravio u BiH. "Iako je Župljanin odslužio dvije trećine kazne i stoga ima pravo smatrati se podobnim za prijevremeno puštanje na slobodu, velika težina njegovih zločina je faktor koji se snažno protivi odobravanju prijevremenog puštanja na slobodu, kao i njegova nedovoljna demonstracija rehabilitacije", kaže sutkinja Gatti Santana u svojoj odluci.

U istoj odluci se, između ostalog, navodi i da se udruženja žrtava protive njegovom puštanju na prijevremenu slobodu, a neka su opisala da bi to bio "poraz međunarodne pravde", "uvreda i poniženje žrtava", kao i veliki rizik za proces pomirenja koji još uvijek traje u BiH. Također se navodi i da su dva udruženja žrtava iskazala da Župljanin nikada nije ponudio pomoć u lociranju posmrtnih ostataka njihovih najmilijih, kako bi njihova tijela mogla biti ekshumirana, identificirana i prikladno sahranjena, čime bi se ublažio bol preživjelim žrtvama.

Gatti Santana napominje da je uzela u obzir i ove činjenice, kao i Župljaninove navode da nema namjeru da kontaktira ili da se na bilo koji drugi način miješa sa žrtvama ili svjedocima, kao i da nema dokaza koji upućuju da bi njegovo prijevremeno puštanje na slobodu utjecalo na sigurnost ili sigurnost žrtava i svjedoka. "Što se tiče udruženja žrtava, Župljanin napominje da se ‘neće baviti njihovim podnescima, osim da izjavljuje da u potpunosti razumije njihov stav i ponavlja svoje žaljenje i kajanje svim žrtvama zbog njihovih patnji‘", stoji u odluci.

Haški tribunal je Župljanina osudio sa Mićom Stanišićem, nekadašnjim ministrom unutarnjih poslova Republike Srpske na po 22 godine zatvora za zločine u više općina. Zatvorsku kaznu Župljanin je, prema odluci, služio u Poljskoj, a nakon što je ova zemlja odlučila da više tu ne može izdržavati kaznu, on je u ljeto 2023. godine privremeno prebačen u pritvorsku jedinicu u Haagu.

Mehanizam je odbio i prijevremeno puštanje na slobodu Miletića, bivšeg načelnika Odjeljenja za operativno‐nastavne poslove Glavnog stožera Vojske Republike Srpske, osuđenog na 18 godina zatvora zbog zločina u Srebrenici, koji je ranije već četiri puta ulagao ovaj zahtjev i bio odbijen.

Predsjednica Mehanizma je odbila novi Miletićev zahtjev uz slično pojašnjenje, odnosno da velika težina njegovih zločina i propust da pokaže dovoljno znakova rehabilitacije ne idu u njegovu korist. "Ja sam svjesna činjenice da će Miletić odslužiti punu kaznu u svibnju ove godine. Međutim, on je još uvijek dužan da ispuni uvjete za prijevremeno puštanje na slobodu. Blizina datuma kada će Miletić u potpunosti odslužiti kaznu od 18 godina nije razmatranje koje bi išlo u korist prijevremenog puštanja na slobodu", navodi Gatti Santana, između ostalog, u odluci.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
28. travanj 2024 06:05