StoryEditorOCM
Hrvatska‘Mazanje očiju‘

Nezadovoljstvo u prosvjeti raste, evo što traže sindikati: Znate li koliko iznosi prosječna plaća učitelja?

Piše Marijana Cvrtila
14. studenog 2024. - 23:32
Učitelji zasad neće u novi prosvjed i štrajk, ali ni taj scenarij nije isključen u idućem perioduDragan Matić/Cropix

Nezadovoljstvo plaćama u prosvjeti i znanosti raste, ali u ovom trenutku ti resori, kako se može doznati u sindikatima koji ih zastupaju, neće pokretati štrajkove ili druge oblike industrijskih akcija poput aktualnih u resoru zdravstva. Takvi potresi u obrazovanju ipak u nekom kasnijem scenariju nisu isključeni, a to sve ovisi kako će na aktualne zahtjeve sindikata odgovoriti mjerodavna tijela, Vlada i prosvjetne vlasti.

     Naime, sindikati Preporod te Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja u četvrtak su objavili novi zahtjev za povećanjem koeficijenata za obračun plaća zaposlenima u sustavu obrazovanja i znanosti. Prema našim informacijama, sindikati će tražiti linearno povećanje koeficijenata svih zaposlenih, od najmanjeg 1,06 do najvišeg 2,62, i to u iznosu od osam posto na osnovnu plaću. S tim će se zahtjevom najprije obratiti Vijeću za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća u državnoj službi i javnim službama, u kojemu sjede predstavnici Vlade, odnosno resornih ministarstava te sindikalnih središnjica. Ne budu li oni prihvatili njihov zahtjev, povećanje plaća nastojat će izboriti kroz granske kolektivne ugovore i to povratkom takozvanog prosvjetnog dodatka od 13,72 posto, koji je trenutno ‘ugrađen‘ u nove koeficijente.

     -Prošlo je šest mjeseci od donošenja nove Uredbe o koeficijentima i to je dovoljno vremena u kojima su se vidjeli njezini negativni učinci, osobito u sustavu obrazovanja i znanosti. Umjesto ispravljanja ranijih nepravdi i anomalija, uspostavljene su nove. Prosječna plaća učitelja bez napredovanja u rujnu je iznosila 1452 eura što je 50 eura manje nego u gradu Zagrebu – nezadovoljan je Željko Stipić, čelnik sindikata Preporod.

image

Željko Stipić, predsjednik školskog sindikata Preporod

Josip Bandić/Cropix

Najprije ‘milom ‘, pa ‘ulica‘ 

   Ako se Vijeće ogluši na njihove zahtjeve, napore ‘prebacuju‘ na granske kolektivne pregovore, odnosno pregovore za nove granske kolektivne ugovore koji uskoro počinju. Naime, u slučaju da ne dođe do povećanja koeficijenata kako traže, u sklopu pregovota za nove GKU kao kompenzaciju zahtijevat će povratak prosvjetnog dodatka. Ako i tada ne bude sluha za njihove zahtjeve – krenut će određeni pritisci.

     -Naša očekivanja nisu mala. Govore nam kako ta pitanja  „ne treba rješavati na ulici“, „ne treba rješavati štrajkom“. Evo, ova dva sindikata su se prije jednog i drugog obratila povjerenstvu i sačekat ćemo njihovi odluku – kaže Stipić, dok Matija Kroflin, glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, poručuje:

     -Ako ne ide kroz Vijeće i ako ne ide kroz zahtjev za uvođenjem prosvjetnog dodatka, moramo nešto raditi dalje. I radit ćemo dalje i spremamo se na to – najavio je on.

     Prema izračunima iz ova dva sindikata, ako Vijeće prihvati njihov zahtjev za linearnim povećanjem koeficijenata u obrazovanju od osam posto, to bi donijelo povećanje plaća u bruto iznosima za spremačice od 80,32 eura, učiteljima i nastavnicima od 152,30 eura, učiteljima u statusu mentora 164,43 eura, u statusu savjetnika 180,34 eura a izvrsnog savjetnika 198,53 eura.

image

Sanja Šprem, predsjednica najvećg sindikata u obrazovanju, Sindikata hrvatskih učitelja

Goran Mehkek/Cropix/Cropix

‘Mazanje očiju‘

     Međutim, u preostala dva većinska sindikata obrazovanja – Sindikata hrvatskih učitelja Sanje Šprem i Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Nade Lovrić - s priličnom skepsom gledaju na ove najave kolega. Nije tajna da između ova dva sindikata s jedne strane te sindikata Stipića i Kroflina s druge već dulje vrijeme traju trzavice i netrpeljivost. Sanja Šprem, koju je kao članicu Vijeća za praćenje sustava plaća ‘bocnuo‘ Stipić pozivajući je da kao netko "tko s ponosom ističe da je učiteljica treba onda i u Vijeću progovoriti u ime tih učitelja", ironično odgovara čelniku Preporoda:

     -Sa sindikatima se još prije 11 mjeseci pregovaralo o koeficijentima, Uredba je u primjeni od ožujka ove godine i toliko je trebalo da te velike sindikalne glave dosanjaju kakve zamjerke imaju. I jedan i drugi sindikat izvodili su igrokaze za medije i javnost a da nisu predočili izračune o tome kakvo konkretno povećanje kojeg koeficijenta i za koje radno mjesto traže. Stipić je pokazao ozbiljnost kada je koeficijente učitelja uspoređivao s koeficijentima trenera konja i ostalim neusporedivim koeficijentima. Što se tiče koeficijenata u obrazovanju, oni su rasli upravo zahvaljujući zahtjevima većinskih sindikata – oštra je Sanja Šprem.

     I sada je, kaže, novi igrokaz ‘iskakati‘ s nekakvim zahtjevima, upravo kada se najavljuje početak pregovora za granske kolektivne ugovore (GKU) u osnovnom i srednjoškolskom obrazovanju, kao i početak pregovora svih javnih službi (zdravstvo, školstvo, znanost, socijalna skrb i kultura) za novi Temeljni kolektivni ugovor (TKU).

image

Sanja Šprem (SHU) i Nada Lovrić, predsjednica Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama

Nera Šimić/Cropix

     -Sindikati u sklopu Matice hrvatskih sindikata, koji su dio pregovaračkog odbora sindikata javnih službi za novi TKU, već su se usuglasili o paketu zahtjeva koji će u sklopu tih pregovora ići prema Vladi RH. Povećanja plaća tražit ćemo kroz povećanje osnovice za plaće, uvođenje nekih prava poput toplog obroka za sve javne službe i niza drugih, a prema prijedlozima naših članova formirali smo i zahtjeve za novi GKU. Mi se itekako znamo boriti za prava svojih članova, sve ostalo je ‘mazanje očiju‘ – poručuje Sanja Šprem.

     -Uvijek se može i treba izboriti više za obrazovanje, ali izlaziti s prijetnjama dok još nisu ni počeli pregovori za novi GKU i TKU je neozbiljno. Pregovarat ćemo unutar legalnog pravnog okvira i maksimalno se boriti za ono što je najbolje za naše članove – najavljuje Nada Lovrić, čelnica NSZSŠ-a.

Izvrsni savjetnici u školama i do 2160 eura neto plaće, redovitom profesoru u trajnom izboru na fakultetu 3161,66 eura neto 

Prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS) iz kolovoza ove godine, prosječna neto plaća u Hrvatskoj iznosila je 1324 eura. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih na svojim mrežnim stranicama redovito objavljuje isplaćene neto plaće u sustavu obrazovanja na temelju sustava COP (Centralni obračun plaća). Prema podacima o plaći za rujan ove godine, u sustavu osnovnog školstva prosječna neto plaća učitelja bez napredovanja u zvanju (i starog 47 godina) iznosila je 1452 eura (medijalna 1551 euro neto), učitelja mentora (49 godina) 1656 eura a medijalna 1712 eura, učitelja savjetnika (53 godine) prosječna 1878 eura a medijalna 1901 euro. Najviše zvanje, učitelj izvrsni savjetnik (54 godine), ostvario je plaću od 2084 eura neto (medijalna 2094).

     U sustavu srednjeg školstva prosječna plaća nastavnika bez izbora u zvanje bila je 1551 euro neto (medijalna 1572 eura), nastavnika mentora 1757 eura prosječna i 1746 eura medijalna, onaj u statusu savjetnika imao je prosjek 1957 euro (medijalna 1933 eura), a izvrsni savjetnik 2160 eura (medijalna 2130 eura).

     Doznali smo i plaće u visokom obrazovanju: redovitom  profesoru u trajnom izboru isplaćena je prosječna neto plaća u visini od 3161,66 eura, redovitom profesoru 2734,35 eura, izvanrednom profesoru 2391,79 eura neto, a docentu 2046,31 euro. Plaća asistenta iznosila je 1366,08 eura, dok je najniža prosječna plaća bila ona stručnog suradnika u sustavu znanosti i visokog obrazovanja od 1342,68 eura neto.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. studeni 2024 23:32