StoryEditor
HrvatskaKOVAČI SVOJE SREĆE

Najveća javna tajna u zemlji napokon je i službeno otkrivena: članovi HDZ-a preko veze dobivaju posao! 

1. ožujka 2020. - 08:24

O tome mnogi već godinama govore. Do petka navečer smatralo se to i javnom tajnom, jednom od većih u zemlji, možda i najvećom, a sada je i službeno.

U Hrvatskoj nije isključena mogućnost da ćete posao - bilo koji posao - dobiti samo zato što ste član HDZ-a.

I nije to rekao neki novinar, kakvo lijevo piskaralo, nego upravo visokopozicionirani član Hrvatske demokratske zajednice.

Priznanje je to koje je došlo iznenada i jedva da se probilo do medija koji su još uvijek zaokupljeni koronavirusom.

Ali, eto, probilo se. I sad ga imamo crno na bijelo. A ime svjedoka pokajnika je Miro Kovač.

Na upit kako komentira što njegov skup u Slavonskom Brodu i nije bio baš posjećen, Kovač je kazao:

"Ljudi su vezani za radna mjesta koja su možda dobili jer su članovi HDZ-a. Ne osjećaju se sigurno. Misle da će biti konzekvenci.”

image
Miro Kovač rekao je - istinu
Goran Mehkek/Hanza Media

U izvještajima iz Slavonskog Broda stoji da je Miro Kovač točno tako rekao. A kako do trenutka pisanja ovog teksta izjavu nije demantirao, niti korigirao, prihvatit ćemo je kao činjenicu. Koju, za neupućene u hrvatsku stranačku nomenklaturu, nije izrekao bilo tko.

Već 17 ljeta Miro Kovač, naime, važan je čimbenik u najvećoj hrvatskoj stranci. A obnašao je i čitav niz odgovornih funkcija na kojima nikada ne bi bio da nije bio član dominirajuće partije.

Počeo je 2003. kao pomoćnik ministra vanjskih poslova, da bi dvije godine potom postao šef Diplomatskog protokola u Ministarstvu vanjskih poslova. Bio je i veleposlanik u Njemačkoj, a tijekom predsjedničkih izbora 2014. bio je šef kampanje buduće predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović.

U Vladi premijera Tihomira Oreškovića obnašao je dužnost ministra vanjskih i europskih poslova.

Ukratko: ovaj čovjek zna što govori kad govori da se u Hrvatskoj posao - bilo koji posao - može dobiti i samo zato što ste član HDZ-a.

A o tome je progovorio u naletu bijesa. Jer gubi unutarstranačku bitku. I to na terenu koji je smatrao domaćim. Među ljudima koje je držao svojima. Smatrao je da im je on bliži od Andreja Plenkovića. Da su teme koje otvara, odnosno zatvara, demokršćanskije, tuđmanskije, hrvatskije.

Da im je on naprosto draži. A možda i jest, ali se, eto, pokazalo da su im njihova radna mjesta još draža.

Kad je egzistencija u pitanju, a članstvo u HDZ-u mnogima je gola egzistencija, ne pita se srce, nego razum.

S Kovačem je u petak navečer u Brodu bio i Tomislav Tolušić, kandidat Opcije za promjene za potpredsjednika HDZ-a i član još uvijek aktualnog predsjedništva stranke.

Uhvatili smo ga pred ulazom u Imotski. Odmah je požurio demantirati Hinin izvještaj.

- Nije bilo samo desetak članova, nego pedesetak, i baš nam je bilo lijepo. Malo smo popričali i zapjevali, a moram reći i kako među nazočnima nigdje nisam vidio izvjestitelja Hine - napominje Tolušić.

Kovačevu izjavu o zapošljavanju HDZ-ovaca, međutim, nije demantirao. A nije je želio ni komentirati. Ipak, ne libi se zaključiti kako su pritisci veliki i kako su ljudi s kojima diljem zemlje razgovaraju u strahu.

- Kakav strah? Od koga? Od čega? Od gubitka radnog mjesta? - pitamo.

- Strah je očit. To je ono što vam ja mogu reći, a sve ostalo morate pitati te ljude koji se boje - odgovara Tolušić.

Sve je rekao, ništa rekao nije.

image
Branko Bačič i Gordan Jandroković
Goran Mehkek/Hanza Media

U suprotnom taboru za izjavu smo zamolili Branka Bačića, još jednog člana aktualnog Predsjedništva HDZ-a. Poslao nam je SMS poruku. U kojoj je već nakon nekoliko riječi završio u debeloj hladovini Domovinskog rata.

“Radi se o neprimjerenoj izjavi Mira Kovača koja nanosi političku štetu HDZ-u. I vrijeđa naše članove. Poručujem mu da se naši članovi ne boje ničega. Da su bojažljivi i plašljivi, ne bi 90-ih godina prošloga stoljeća, u puno težim i zahtjevnijim okolnostima, kada smo proglašavani strankom opasnih namjera, stali na čelo pokreta koji je rušio komunizam i stvarao suvremenu i samostalnu Hrvatsku! Zato, ne smijemo u ovom stranačkom izbornom procesu zaboraviti HDZ i voditi se osobnim interesima. Jer, stranku očekuje prava izborna utakmica nakon unutarstranačkih izbora na parlamentarnim izborima i šteta koja joj se ovakvim izjavama pričinjava može biti nenadokadiva!"

Jasno i glasno Bačić je i Kovača podsjetio tko je stvorio Hrvatsku.

U oporbi, onoj pravoj, izvanstranačkoj, kupili su kokice i gledaju. Uživaju. Imaju se čime zabavljati dok korona prođe.

Arsen Bauk, saborski zastupnik SDP-a, u svom ciničnom stilu, parafrazirajući samoga Kovača, napominje kako je ovo “možda prvo otvoreno priznanje nekog HDZ-ovca kako ta stranka uistinu funkcionira”.

- I tijekom prošlih unutarstranačkih izbora u HDZ-u čuli smo svašta, i udbaške metode su se spominjale, no ovo je ipak viša razina. Ovaj Kovačev istup pri tome nije prvi na ovu temu, ali je svakako najeksplicitniji, jer i prije su oni pričali o prijetnjama, pri čemu sumnjam da su mislili na fizičke prijetnje, prije će biti da su one ekonomske prirode - tvrdi Bauk.

Na primjedbu kako se i SDP, kad god može, pobrine za svoje ljude, samo se nasmijao.

- S terena nam stalno stižu pritužbe članova da ih ignoriramo kad su ovakve stvari kojima se HDZ bavi posrijedi, toliko o tome da smo isti - jasno će Bauk.

A da su naši politički velikani upravo to, isti, smatra nezavisni saborski zastupnik i gradonačelnik Vrgorca Ante Pranić.
- Naravno da su isti, pa mi nakon svake vlasti imamo nekoliko tisuća novozaposlenih u javnoj upravi, sve je to stranačka vojska, oni su ogledalo našega društva. a javna uprava nam zato i jest najneefikasnija u Europskoj uniji - tvrdi Pranić.

On se u svom Vrgorcu na sudu bori protiv partijskih uhljeba.

- Imao sam desetak parnica s ljudima koje sam otpustio jer su bili zaposleni izvan svake sistematizacije i niti jednu tužbu nisam izgubio - otkriva.

A potom nudi i recept.

- Na sve važnije funkcije u gradu imenovao sam mlade, sposobne i visokoobrazovane ljude koji su vezani za moj mandat, kad ja odem, idu i oni. Tako bi moralo biti na svim razinama vlasti - zaključuje Pranić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
02. kolovoz 2021 22:02