Uredba o oznakama zemljopisnog podrijetla EU za vino nakon svih napora i zalaganja hrvatskog Ministarstva poljoprivrede na kraju je usvojena bez štetnih amandmana koje je prvotno usvojio Europski parlament, što bi nažalost spriječilo svaki daljnji rad na zaštiti Prošeka
Hrvatska niz godina intenzivno radi na pitanju zaštite tradicionalnog izraza Prošek na razini EU. Postupak je i dalje u rukama Europske komisije, koja bi, nakon što je saslušala obje strane i proučila sve argumente i prigovore, trebala tijekom ove godine donijeti odluku i staviti istu na glasovanje državama članicama.
Kako bismo čitateljima približili problematiku, valja razjasniti kako su uredbe u Europskoj uniji ono što su u Hrvatskoj zakoni. Naime, uredbe se u EU usvajaju uz dva suzakonodavca, ne od strane jednog kao što je to slučaj kod nacionalnih sustava. Odnosno, uredbu predlaže Europska komisija, a usvajaju je Parlament i Vijeće.
Ovdje se radilo o Uredbi o oznakama zemljopisnog podrijetla EU za vino, jaka alkoholna pića i poljoprivredne proizvode i sustave kvalitete, koja je od iznimne važnosti za proces zaštite našeg Prošeka.
Spomenuta je Uredba nakon svih napora i zalaganja hrvatskog Ministarstva poljoprivrede na kraju usvojena bez štetnih amandmana koje je prvotno usvojio Europski parlament, što bi nažalost spriječilo svaki daljnji rad na zaštiti Prošeka.
Naime, Vijeće ministara poljoprivrede i ribarstva EU je kao drugi donositelj odluka o ovim pitanjima, uz snažan angažman hrvatskog Ministarstva poljoprivrede, zauzelo drugačiju poziciju koju je prihvatila Europska komisija i na glasanje Parlamentu dostavila novi prijedlog teksta sukladan poziciji Vijeća – bez štetnih odredbi za hrvatsku stranu.
Podsjetimo, Ministarstvo poljoprivrede je 2021. godine značajno pojačalo svoje aktivnosti oko Prošeka na EU razini, svim državama članicama, ali i kod kuće. U listopadu te godine osnovan je Savjet za prošek sa svrhom stručne i pravne pomoći oko svih pitanja vezanih uz ovu problematiku. U radu Savjeta sudjelovali su predstavnici relevantnih nacionalnih institucija, znanstvene zajednice, strukovnih udruga te predstavnika proizvođača.
Stručno i povijesno opravdanje
Naglasak je stavljen na dokazivanje stručnog i povijesnog opravdanja zahtjeva za zaštitu izraza Prošek te su prikupljeni i predstavljeni literarni, jezični i tradicionalni dokazi njegova dugogodišnjeg korištenja i proizvodnje u primorskim krajevima RH. Istovremeno je ministrima poljoprivrede država članica EU poslano pismo u kojem se detaljno pojasnio hrvatski stav, isključivo zasnovan na pravnim argumentima i poštujući procedure i normativni okvir EU.
Iste te godine i EK je okončala inicijalni administrativni postupak provjere zahtjeva za priznavanje tradicionalnog izraza Prošek i slijedom toga, odobrila zahtjev kao utemeljen i opravdan.
Objavom u Službenom glasilu EU otvoren je postupak prigovora. Nakon toga je Ministarstvo poljoprivrede značajno intenziviralo komunikaciju s EK na svim razinama. U sklopu ovog postupka EK je od raznih talijanskih dionika zaprimila više od stotinu prigovora, koji su u skladu s procedurom proslijeđeni Ministarstvu poljoprivrede. Svi su prevedeni i detaljno analizirani u okviru aktivnosti Savjeta za prošek te je na apsolutno svaki od njih dan konkretan pravni i lingvistički odgovor.
Pritom su analizirani prethodni slučajevi registracija zaštićenih proizvoda te sva relevantna dosadašnja sudska praksa EU. Kompletna dokumentacija dostavljena je u zadanom roku EK u čijoj je nadležnosti donošenje konačne odluke.
Kako bi se vinogradarsko – vinarskom sektoru osigurala konkurentnost i omogućilo praćenje svjetskih trendova u tehnologijama proizvodnje grožđa i vina u Republici Hrvatskoj se provodi Nacionalni program pomoći sektoru vina za koji su osigurana financijska sredstva iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi (EFJP) i nacionalnih izvora, a uspješno su završena dva programska razdoblja.
Samo u periodu od 2019. do danas iz Vinske omotnice je za ulaganja u vinarije odobrena potpora u iznosu 35,8 milijuna eura za 278 projekata. Istovremeno, objavljena su i tri natječaja za mjeru Restrukturiranje i konverzija vinograda te je odobrena potpora u iznosu od gotovo 12 milijuna eura, čime je restrukturirano više od 500 hektara vinograda.
Ukupno je u okviru mjera i natječaja iz Programa ruralnog razvoja za sektor vinogradarstva ugovoren iznos potpore od gotovo 24 milijuna eura, a kroz natječaj koji se odnosio na podizanje novih vinograda i/ili restrukturiranje vinograda stolnih kultivara planirano je podizanje novih nasada vinograda na površini većoj od 113 hektara.
Nacionalni sustav kvalitete
Za intervencije iz sektora vinarstva u okviru Strateškog plana do 2027. predviđena su ukupna sredstva u iznosu od 41,64 milijuna eura.
U tijeku je novo programsko razdoblje provedbe Programa sufinanciranja rada regionalnih organizacija za razdoblje od 2024. do 2026. godine. Provedba Programa potpore financirat će se u iznosu od 1,8 milijuna eura iz sredstava Državnog proračuna za trogodišnje razdoblje.
Republika Hrvatska ima 18 zaštićenih oznaka izvornosti vina (ZOI) i jednu koja trenutno ima status prijelazne nacionalne zaštite te 6 oznaka zemljopisnog podrijetla jakih alkoholnih pića.
Kada govorimo o broju zaštićenih naziva poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda na razini EU bilo kao zaštićena oznaka izvornosti ili zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla, s 48 proizvoda dospjeli smo na visoko 7. mjesto članica. Da bi još više istaknulo i pozicioniralo hrvatske kvalitetne proizvode, Ministarstvo poljoprivrede uspostavilo je dobrovoljni nacionalni sustav kvalitete poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda “Dokazana kvaliteta”.
Trenutno su priznate oznake “Dokazana kvaliteta” koje se odnose na 8 sektora i to voća, konzumnih jaja, povrća, mesa peradi, mlijeka i mliječnih proizvoda, svježeg svinjskog mesa, junećeg mesa i meda te je svakim danom sve veći broj certificiranih proizvođača i proizvoda iz ovog sustava.
Sadržaj nastao u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....