StoryEditorOCM
HrvatskaAnaliza izbora

Koje su glavne pogreške Kamale Harris? Holy bez dlake na jeziku: ‘Budimo realni, to u SAD-u ne prolazi! Apsurdno je...‘

Piše Marijana Cvrtila
6. studenog 2024. - 16:07

Koji su ključni razlozi zbog kojih su američki glasači, po svemu sudeći, uvjerljivim brojem glasova osigurali novi predsjednički mandat Donaldu Trumpu? Koje su glavne pogreške Kamale Harris i njezina tima koje su dovele do takvog ishoda? To su neka od pitanja koja u ovom trenutku razmatraju analitičari diljem svijeta, mnogi ne skrivajući iznenađenje što je razlika u korist Trumpa, kako sada stvari izgledaju, znatno veća nego što su predviđale predizborne ankete.

image

Demokratska kandidatkinja Kamala Harris izgubila je izbore za predsjednicu SAD-a

Andrew Harnik/Getty Images Via Afp

 – Ključni problem nastao je kada je Kamala Harris nominirana za predsjedničku kandidatkinju demokrata. Odustajanje Joea Bidena u početku je demokratima dalo veliki zamah, veliki entuzijazam je nastao u američkom društvu. No odmakom vremena bilo je jasno kako Kamala Harris nema prave poruke za neodlučne birače i one koje je 2016. godine, pa i 2020. godine, pridobio Trump – smatra Božo Kovačević, bivši ministar u Vladi RH i bivši veleposlanik RH u Rusiji.

     Prema njegovu mišljenju, Kamala Harris svojom je kampanjom učvrstila poziciju kod birača za koje se unaprijed znalo da su njezini, ali zbog nedostatka pravih poruka nije uspjela doprijeti do onih koji su se dvoumili kome dati glas.

– Što je kampanja više odmicala, potvrdilo se da Harris ima sve manje odgovora na neka goruća pitanja, dok je Donald Trump davao obećanja i najave šakom i kapom. Pokazao se, rekao bih, znatno okretnijim u takvim situacijama. Kamala Harris više je inzistirala na takozvanim identitetskim pitanjima, poput prava žena, što jest pozitivno, ali to nisu pitanja koja muče one koji su svojedobno podržavali demokrate a sada su se okrenuli Trumpu. Njih muče ekonomska pitanja, pitanja plaća, sigurnost radnih mjesta u odnosu na migrante koji su spremni raditi za manji novac. Kamala Harris nije dala jasna rješenja za te probleme – smatra Kovačević, te dodaje:

image

Božo Kovačević, bivši ministar u Vladi RH i bivši veleposlanik u Rusiji

Ronald Goršić/Cropix

 – Ona se, zapravo, našla u proturječnoj situaciji; najavljivala je nove politike, ali iz pozicije nekoga tko je dio aktualne administracije – ističe on.

Energetska i politička ‘zvijer‘

Splitski komunikacijski stručnjak i politički analitičar Jerko Trogrlić kaže kako ipak ne bi stavljao sav krimen na leđa Kamale Harris, koja je kandidat demokrata "izvučen" u zadnji tren.

 – Ona nije prošla redoviti proces izbora u stranci ni proces profilacije i potvrde da je ona željeni demokratski kandidat. To je problematično iz više razloga, osobito u situaciji kada vam s druge strane stoji netko tko je nedvojbeno izabrani kandidat svoje stranke, siguran i, rekao bih, energetska i politička zvijer kao što je Donald Trump. Zato bih više krivio demokrate koji su se dugo mučili s postojećim predsjednikom, odugovlačili s odlukom i na kraju izvukli najlakše rješenje – analizira Trogrlić.

image

Jerko Trogrlić, komunikacijski stručnjak i politički analitičar iz Splita

Luka Gerlanc/Cropix

 – Kamala Harris još se i neloše držala s obzirom na protivnika. Rezultati koje vidimo pokazali su da je ovo bila jednosmjerna ulica. Trump je po drugi put pokazao da je u politici presudna autentičnost, energija, odgovor na trenutak u kojem se zemlja i društvo nalaze. On je antipod postojećoj politici, s kojom se očigledno većina Amerikanaca ne slaže – kaže Trogrlić, koji dodaje kako se u SAD-u paralelno događa zahtjevna gospodarska situacija koja nije viđena od 2008. godine i recesije, a demokrati i Kamala tom se tematikom nisu bavili.

 – Ne kažem da su mjere koje je predlagao Trump provedive, ali birači su mu očito povjerovali kao nekome tko se razumije u biznis, iza kojega stoji iskustvo i brojke iz prvog mandata. Kamala Harris potegnula je pitanje pobačaja, gdje se pokazala autentičnom i ozbiljnom, ali ta se tema brzo "izdušila" kao nedovoljna da bi mogla nositi kampanju. S druge strane, imate Trumpa koji je poput bagera žestoko odradio svoju kampanju, i to u toj dobi, uspijevajući znatno više mobilizirati svoje pristaše nego što je strah od njegova povratka na vlast mobilizirao drugu stranu. Kamala se nije pokazala osobom koja može ponuditi nadu i biti al pari protivnik – smatra Trogrlić.

SAD nije spreman za ženu predsjednicu    

Mirela Holy, bivša ministrica, političarka, profesorica etnologije i komparativne književnosti koja je doktorirala na temi ekološkog feminizma, smatra kako su kampanju Kamale Harris obilježili brojni gafovi.

– U nekoliko navrata ona nije bila dobro pripremljena za nastupe pa se jasno mogla vidjeti njezina nesigurnost i "izbačaj iz kolosijeka", što je i mene iznenadilo s obzirom na njezinu karijeru iskusne političarke i odvjetnice. Na nekoliko skupova i nastupa na televiziji doslovno je govorila gluposti, nije imala kontrolu i lako je "ispadala iz tračnica" – kritična je Mirela Holy.

 – S druge strane, problem je što su demokrati poveli predsjedničku kampanju s Bidenom, a onda su ga zamijenili Kamalom Harris. U početku je to donijelo određeni rast potpore njoj i demokratima, međutim ta se potpora brzo ispuhala. Dakle, osim komunikacijskih gafova, pokazalo se nezgodnim mijenjati kandidata usred predizborne utrke – ocjenjuje Holy.

image

Mirela Holy, bivša ministrica, političarka i doktorica ekološkog feminizma

Bruno Konjević/Cropix

Međutim, bez dlake na jeziku ona analizira još jednu očiglednu prepreku.

– Budimo realni, u SAD-u će prije predsjednikom postati nebinarne osobe nego žene. To se pokazalo u slučaju Hillary Clinton, a sada i Kamale Harris. Ženski kandidat u SAD-u, a bojim se i u velikom dijelu zapadnog svijeta, ne prolazi. Neshvatljivo je da jedna osoba poput Trumpa, koji bi trebao sjediti u zatvoru zbog utaje poreza, zlostavljanja i seksualnog uznemiravanja žena, pokušaja državnog udara, ne samo da je na slobodi, nego i pobijedi na predsjedničkim izborima – oštra je Mirela Holy, kojoj je također nevjerojatno da se osoba "rođena sa zlatnom žlicom u ustima" može Amerikancima prodati kao "antiestablišment" kandidat.

 – Apsurdno je da radnička klasa može glasovati za takvog "lika", da mu glas daju žene, pripadnici manjina. Kamala je imala niz gafova, ali imao ih je i on, i to puno gorih, ali njemu su se gafovi tolerirali. To samo pokazuje kako živimo u društvima i svijetu dvostrukih kriterija – zaključuje Holy.

Politika prema Ukrajini i Bliskom istoku

Što se tiče Trumpova budućeg odnosa prema trenutačno najvećim ratnim žarištima u svijetu, onih u Ukrajini i na Bliskom istoku, on je sam u više navrata o tome davao nedvosmislene izjave.

– Rješenje rata u Ukrajini jedno je od glavnih Trumpovih predizbornih obećanja. Unatoč njegovoj nepredvidljivosti, realno je očekivati da će pokušati provesti svoj takozvani mirovni plan za okončanje rata u Ukrajini. To, podsjetimo, znači da bi Ukrajina trebala pristati na teritorijalne ustupke Rusiji i istodobno se odreći ulaska u NATO savez, što je protivno i želji Ukrajine i želji saveznika. Međutim, ne bi me čudilo da na tome nastavi inzistirati jer se i dosad već konfrontirao s europskim saveznicima. Ipak, tu ostavljam otvorenim mogućnost za iznenađujuće poteze, jer sam Trump nije želio otkriti sve detalje svog plana – kaže na ovu temu Božo Kovačević.

Međutim, kada je u pitanju sukob na Bliskom istoku, tu ne vidi mogućnost većih iznenađenja u odnosu na dosadašnje Trumpove stavove.

– Trump bezrezervno podržava Izrael i Netanyahua, ali ne vjerujem ni da će odustati od koncepcije dviju država. Trump je čak spreman na jači vojni angažman u suprotstavljanju Iranu, pa su u tom smislu stajališta Trumpa i Netanyahua sličnija nego Bidena i Netanyahua – ističe Kovačević.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
02. prosinac 2024 18:55