
Mjeseci nas dijele do uvođenja obveznog vojnog roka. Usvoje li se zakoni, a Zoran Milanović odobri, prvi naraštaji ročnika na jesen će se obučavati u tri vojarne. U svečanom postrojavanju za ministra djelatne vojne osobe. No, od rujna ili najkasnije listopada, nove generacije ročnika obučavat će se u osam tjedana obvezne vojne obuke.
"Klasična vojnička spavaonica, deset kreveta za deset ljudi u skladu sa standardom. Svaki vojnik ima pet metara kvadratnih, što se toga tiče. Novi kreveti, novi madraci, novi ormari", kaže za Danas.hr general-pukovnik Tihomir Kundid, načelnik Glavnog stožera OSRH.
Osim u Kninu, temeljna vojna obuka provodit će se i u Slunju i Požegi. Sve vojarne opremljene su po NATO standardu. Klasične učionice opremljene su sa svom informatičkom opremom koja je potrebna za provedbu obuke koja se provodi u učioničkim uvjetima, opisuje Kundid.
Na godišnjoj razini očekuje se između osamnaest i dvadeset tisuća ročnika. No, neki će se pozvati na priziv savjesti i umjesto vojnog roka izabrati civilni.
"Očekujemo da ne smijemo biti ispod pet tisuća na godišnjoj razini, ali ja sam siguran da će biti puno, puno veći odaziv jer i određeni benefiti koje smo osigurali i koji će imati oni koji se budu odlučili na dva mjeseca na temeljno vojno osposobljavanje će sigurno biti motivacijski faktor", kaže ministar obrane Ivan Anušić.
Za dva mjeseca 2200 eura, koje se računaju u radni staž i prednost su kod zapošljavanja u državnoj upravi. "Nakon završetka temeljnog vojnog osposobljavanja ti ročnici također stječu pravo da se izravno mogu prijaviti za djelatnu vojnu službu. Oni koji se neće prijavit će dobiti raspored u razvrstanu pričuvu", dodaje Kundid. Studenti će imati pravo na odgodu vojnog osposobljavanja, ali do 30. godine života. Zaposleni neće smjeti dobiti otkaz u tom roku, piše Danas.hr.
"To će koštati četiri milijuna eura po jednoj generaciji, a ukupno će ih biti pet u cijeloj godini. Znači govorimo o nekih dvadeset milijuna eura ukupnog troška na godišnjoj razini za temeljno vojno osposobljavanje", objašnjava Kundid.
Idući tjedan izmjene zakona bi trebale biti dostavljene i predsjedniku Zoranu Milanoviću, a potom idu u javno savjetovanje. Sabor bi ih trebao izglasati do ljetne stanke.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....