StoryEditorOCM
HrvatskaEU SANKCIJE

Iranski napad na Izrael upozorenje je za ono što bi se moglo dogoditi u Indopacifiku. Ali ima i jedna dobra vijest...

Piše Jadran Kapor
19. listopada 2024. - 20:03
Građani nose model prve hipersonične rakete Fattah​ na proslavi kojom je u Teheranu obilježen prvi iranski raketni napad na Izrael  Morteza Nikoubazl/Nurphoto Via Afp

Ministri vanjskih poslova država Europske unije su odobrili paket sankcija protiv iranskih dužnosnika i tvrtki koje su povezane s izvozom bespilotnih letjelica i raketa u Rusiju, javlja novinska agencija AP. Na meti europskih sankcija tako je nacionalni prijevoznik Iran Air te zamjenik ministra obrane Irana Sajed Hamzeh Ghalandari i visoki časnici iranske Revolucionarne garde Quds.

– Podrška iranskog režima ruskom agresorskom ratu protiv Ukrajine je neprihvatljiva i mora prestati – objavila je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. Zbog toga su uz nacionalnog avioprijevoznika u mjere uključeni i Saha Airlines, Mahan Air te još dvije tvrtke koje su optužene za "prijenos i opskrbu, putem transnacionalnih mreža nabave, bespilotnih letjelica proizvedenih u Iranu i povezanih komponenti i tehnologija Rusiji". Osobama, prijevozničkim tvrtkama i dvama proizvođačima raketnog goriva Zapad će zamrznuti imovinu i  zabraniti putovanja u Europsku uniju.

Što je šira slika

Iako Iran odbacuje optužbe da je Rusiji isporučio projektile koji služe za napad na Ukrajinu, američki državni tajnik Antony Blinken tvrdi da su desetine ruskih vojnika baš u Iranu završile obuku za korištenju projektila Fath-360, dometa do 120 kilometara. No nije (samo) zaštita Ukrajine od ruske agresije cilj zapadnih sankcija. Globalni Zapad zabrinut je zbog mogućeg raketnog sukoba u Indopacifiku, gdje je u ponedjeljak upravo započela kineska vojna vježba kojom se nastoji utjecati na Tajvan. Iranske rakete koje svakodnevno padaju po Ukrajini i dobar dio onih kojima je 1. listopada iranska Revolucionarna garda gađala Izrael zapravo su rađene obrnutim inženjeringom kojemu su model bili kineski originali.

image

Godišnja vojna parada u Teheranu kojom Iran obilježava godišnjicu rata s Irakom

Fatemeh Bahrami/Anadolu Via Afp
image

Iranska raketa oborena nad pustinjom Negev u Izraelu

Menahem Kahana/Afp

Collin Koh sa singapurskog Učilišta za međunarodne odnose smatra da su kineski originali ipak značajno napredniji, pa odvraćanje postavljanjem snažne protuzračne obrane u Indopacifik neće biti dovoljno. On smatra da Kineze jedino može "pripitomiti" zapadnjačka sposobnost izvođenja masovnog protuudara.

Globalni Zapad sad već ima sasvim dovoljno iskustva s iranskim, preslikanim kineskim raketama. Ne samo kroz promatranje onog što se događa u Ukrajini, nego i aktivnim sudjelovanjem u obrani Izraela od napada iz Irana. SAD je najavio da će u Izraelu, radi zaštite od balističkih raketa, montirati i PZO sustav THAAD vrijedn oko milijardu i 250 milijuna dolara. To zahtijeva i prebacivanje stotinjak američkih vojnika u Izrael, ali nema dvojbe da će oni tamo prikupiti vrlo vrijedna iskustva ako dođe do novog iranskog napada.

Prijeti li stvarna opasnost?

Ankit Panda iz američke zaklade za međunarodni mir Carnegie slaže se da tenzije u Indopacifiku može smanjiti analiza efikasnosti napadačkih i obrambenih sustava. SAD je u Indopacifiku razvio i rasporedio novo oružje, na Filipinima je instalirao bateriju raketnog sustava Typhun montiranu na kamion. Sustav može lansirati projektile Tomahawk i SM-6  raketama zrak-zrak AIM-174B i raketnu bateriju Typhon na kopnu na Filipinima.

image

Raketa Palestina-2 koju su hutisti iz Jemena lansirali na Iran 

AFP/ANSARULLAH MEDIA CENTER"
image

Prva iranska hipersonična raketa Fattah i balistička raketa Kheibar Shekan na paradi u Teheranu

Morteza Nikoubazl/Nurphoto Via Afp

Tomahawk je već poznati raketni sustav nebrojeno puta korišten u sukobima diljem svijeta. No, SM-6 od Raytheona su zapravo tri (mornaričke) rakete u jednoj – klasična protuzračna raketa za obaranje aviona i bespilotnih letjelica, zaštita od balističkih projektila u onoj najbržoj, silaznoj fazi leta i konačno raketa s kojom se s broda ili kopna može pogoditi drugi kopneni cilj. Službeno se govori o dometu od 240 km, no govori se i o dometima od 370, odnosno 460 km. Američkoj mornarici do sada je isporučeno oko 500 ovih projektila. 

Pravo čudo od rakete zrak-zrak je pak AIM-174B, dometa 370 km, koja je posebno razvijena za američke zrakoplove koji lete u prostoru Indopacifika (iako je prvi put upotrijebljena ove godine protiv hutista u Jemenu). I to baš s mislima na suprotstavljanje kineskim avionima J-16 i J-20 naoružane raketama dugog dometa, poput rakete PL-15 koja je već u kineskoj standardnoj upotrebi i PL-17 koja se samo jednom pojavila ispod krila kineskog borbenog zrakoplova (J-16).

Dobra vijest je da su mogući ciljevi u Indopacifiku prilično raspršeni i razmjerno mali, što u svakom slučaju otežava ideju o masovnom raketnom napadu, tko god o njoj maštao.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. prosinac 2024 04:18