Ministar turizma i sporta Tonči Glavina gostovao je u N1 Studiju uživo, gdje je govorio o novim zakonima koji će utjecati na turizam.
Poručuje kako je ovo godina u kojoj se događa točka preokreta, misleći na reformu koja se provodi u turizmu, a koja se sastoji od dva dijela.
“Jedan dio koji se provodi s nacionalne razine, koji je horizontalan i koji na određeni način reogranizira sve u sustavu. Drugi dio za koji očekujemo da se provede na razini destinacija su novi pravilnici koji su danas objavljeni u Narodnim novinama i stupaju na snagu”, kaže Glavina.
Preveliki broj iznajmljivača
“Naša analitika kaže da smo ove godine već u jednoj strukturi smještajne ponude, u privatnom smještaji imali hiperinflaciju ponude u srcu sezone, kad smo imali otprilike 40 posto nepopunjenih kapaciteta. To nam govori da rast turista i gostiju nije dovoljno velik da bi mogao puniti taj ogromni dio kapaciteta koji se svake godine povećava”, tvrdi Glavina.
Dodaje kako se i dalje povećava broj smještajnih kapaciteta.
“Ako sjednete u auto i krenete od Dubrovnika put Pule naići ćete na tisuće kranova gdje ćete izbrojiti gradilišta koja razvijaju jednim dijelom iste te kapacitete. S tom politikom stavljamo još 30, 40 tisuća kreveta na tržište svake godine. Dolazimo u situaciju da pilimo granu na kojoj sjedimo.”
Glavina kaže kako to priznaju i sami iznajmljivači koji kažu da su im i prihodi, i popunjenost manji. “To pokazuje i službena statistika. Nema manje turista – ima ih više, ali je prevelik broj iznajmljivača.”
Provode se tri ključna zakona
Glavina poručuje kako se trenutno provode tri ključna zakona za reformu turizma te da njima obuhvaćaju trokut: prostorno planiranje, fiskalna politika i turistička politika.
“Krenuli smo sa Zakonom o održavanju i upravljanju zgrada kojim želimo zaustavit to bujanje i želimo da pružanje usluga u stanovima ide isključivo uz privolu stanovnika. U stambenim zgradama se takva usluga ne bi trebala ni pružati”, kazao je Glavina.
Osvrnuo se i na poreznu politku.
“Približili smo porezno opterećenje kratkoročnog i dugoročnog najma, jer cilj nam je između ostalog, da motiviramo veći broj vlasnika objekata da ga stave u dugoročni najam i da na taj način pomognemo riještii problem priuštivog stanovanja.”
Kao ključni zakon Glavina ističe Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti koji bi trebao stupiti na snagu početkom iduće godine i koji bi trebao pomoći u identificiranju domaćina u odnosu na ostale pružatelje turističkih usluga.
“Što se tiče poreznog opterećenja ono je apsolutno pošteno i pravedno za sve pružatelje usluga u domaćinstvu. Nije baziran na smještajnoj jedinici, nego je baziran na izračunu po krevetu.”
“Cilj je da naši domaćini ostanu u poreznom modelu koji je niži”, naglašava ministar i dodaje da će svi oni koji nisu domaćini ići u drugačiji sustav oporezivanja.
“Diferencirana stopa na dodanu vrijednost u turizmu je 13 posto i očekujemo da jedinice lokalne samouprave, koje imaju i veća odstupanja u broju popunjenosti, da mogu, ako je potrebno, zoniranjem određenih mjesta, kao što je središte grada ili stara gradska jezgra, da mogu to još korigirati. Aposlutno je bitno da približno izjednačimo to porezno opterećenje.”
Glavina tvrdi da prosječni iznajmljivač u Hrvatskoj ima šest kreveta. “Bez obzira ima li on 5 ili 15 kreveta, opterećenje je po krevetu. Tko ima više kreveta, plaća više opterećenje.”
Domaćini kao velika vrijednost hrvatskog turizma
“Domaćin je izuzetno dodatna vrijednost hrvatskog turizma i jako je bitan kao takav da doprinese našoj konkuretnosti. To su ljudi koje goste dočekuju, koji su im na raspolaganju, koji su im vodiči, daju podatke…”, izjavio je Glavina.
Domaćina je u Hrvatskoj otprilike 38 posto u odnosu na ostale dionike turizma. Njih će se identificirati novim zakonom, a zatim će im se pomoći i u brendiranju, ističe Glavina.
“Provodimo ove reforme u trenutku kad je Hrvatska u gospodarskom smislu najsnažnija, imamo najveće plaće, najmanju nezaposlenost… Hrvatska je posljednje tri godine jedno od najsnažnijih gospodarstva u Europi”, rekao je ministar Tonči Glavina u N1 Studiju uživo.