Hanfa upozorava ulagače u kriptovalute da pripaze na obmanjujuće informacije pri nuđenju kriptoimovine i povezanih proizvoda, posebice onih koji se agresivno oglašavaju javnosti uporabom marketinških materijala i drugih informacija koje mogu biti nejasne, nepotpune i netočne.
Ipak, njihovo upozorenje ne može pomoći onima koji su ranije uložili u tvrtku Bitlucky. Prema neslužbenim informacijama Novog lista, iz istražnog zatvora pušteno je troje osumnjičenih iz kriptoafere Bitlucky koji su u zatvoru bili od 15. studenoga prošle godine.
Nisu dobili odgovor na upit prema Općinskom dravnom odvjetništvu u Rijeci o statusu tog predmeta i njegovih aktera.
Procjenjuje se da šteta u tom predmetu iznosi najmanje 18,5 milijuna eura u trenutku sklapanja ugovora, prevarenih osoba ima možda i 800, a najveći ulozi kretali su se od 200.000 do 300.000 eura, podaci su kojima raspolaže policija.
Podsjetimo, pritvor je u studenome određen osnivačima tvrtke Luki Burazeru i Eugenu Travalji te Burazerovoj zaručnici i tajnici u tvrtki Vedrani Golušin. Uhićeni su nakon višemjesečnog krim istraživanja.
Sumnjiči ih se da su tvrtku osnovali s namjerom da klijente dovedu u zabludu, a kako bi održavali tu zabludu, povremeno su im isplaćivali dio novca.
Zanimljivo da je su web-stranice te tvrtke i dalje aktivne, ali i da na tim stranicama stoji upozorenje za korisnike.
“Sklapanjem Ugovora, vlasnik kriptoimovine potvrđuje da je svjestan rizika povezanih s kupnjom i prodajom robe na tržištu te da iste preuzima na vlastitu odgovornost. Društvo ne može utjecati niti kontrolirati situaciju na tržištu, niti jamčiti ostvarenje dobiti Vlasniku.”
Sve češće prevare putem interneta, a naročito kad su u pitanju kriptovalute, jedan su od razloga što Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) upozorava građane na moguće obmanjujuće objave ponuditelja kriptovaluta.
Hrvatska trenutačno nema nacionalni okvir za izdavanje kriptoimovine, kao ni okvir za pružanje usluga u vezi s njezinim izdavanjem.