StoryEditorOCM
Crna kronikaZAGAĐENJE U LICI

Ovo je predmet protiv fensi para Šincek, šteta je toliko strašna da je USKOK ‘poništio‘ tajnost istrage. Evo detalja...

Piše Katarina Marić Banje
13. kolovoza 2026. - 08:54
Bračni par Šincek; Ivan Turudić, glavni državni odvjetnikPrivatni album; Cropix
Prati slobodnadalmacija.hr na Googleu

Nakon što je USKOK objavio rezultate vještačenja industrijskog kompleksa u Gospiću, došlo je do erupcije nezadovoljstva u javnosti. Već sada se procjenjuje kako se radi o jednom od najvećih ekoloških incidenata, s dugoročnim posljedicama za tlo, vode i zdravlje stanovnika Like. Analize Geotehničkog fakulteta u Varaždinu pokazale su povišene koncentracije teških metala, ekotoksična svojstva otpada te prisutnost PFAS spojeva, tzv. vječnih kemikalija, u podzemnim vodama nizvodno od odlagališta.

Na lokaciji je ostalo oko 35.000 tona otpada, od čega je oko 33.000 tona zakopano i prekriveno zemljom i šljunkom. Riječ je o miješanom plastičnom, industrijskom, elektroničkom i medicinskom otpadu, navedeno je u nalazu i mišljenju vještaka zaštite okoliša.

Tri dana prije objave nalaza Ivan Turudić, glavni državni odvjetnik, potvrdio je kako je u sklopu istrage o opasnom otpadu u Lici, u kojoj su osumnjičeni supružnici Josip i Monika Šincek, dostavljeno vještačenje na više od 350 stranica.

– Nalaz nije sjajan, toliko mogu reći. Lika je na tom području zagađena. Riječ je o 300 stranica nalaza i još 50 stranica dopune – otkrio je, te poručio da je spreman nalaz javno objaviti prije suđenja.

Koji podaci su bili toliko porazni da su nadjačali oznaku tajnosti na istražnom spisu, pročitajte u nastavku. 

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. kolovoz 2026 08:54