Ivana Perić, koja već godinama radi u Njemačkoj kao agentica za zapošljavanje podijelila je svoje iskustvo u vezi sa trenutnim stanjem po tom pitanju, piše Alo! Naime, sve češće se može čuti među ljudima iz bivše Jugoslavije da ni u Njemačkoj više nije lako pronaći posao.
Perić, koja već godinama radi u Njemačkoj kao agentica, nudi odgovore iz prve ruke...
Zaposlena je u velikoj njemačkoj kompaniji i svakodnevno surađuje sa Nijemcima i strancima, i često posjećuje sajmove za zapošljavanje. Na tim sajmovima je primijetila je da čak i Nijemci nailaze na teškoće u pronalaženju posla; mnogi od njih dobijaju samo odbijenice, i mjesecima ne uspijevaju pronaći odgovarajuće zaposlenje u skladu sa svojom stručnom spremom iako se Njemačka smatra zemljom s niskom stopom nezaposlenosti i dobrim mogućnostima zapošljavanja.
- Sajmovi su jako dobra prilika za stjecanje šireg uvida u situaciju na tržištu rada. Na zadnja dva-tri sajma upoznala sam Nijemce koji mi kažu da dobijaju samo odbijenice i da pet, šest mjeseci ne mogu pronaći posao. Njemačka važi za zemlju koja ima vrlo nisku stopu nezaposlenosti i vjeruje se da je lako pronaći posao, te da ga je lako promijeniti. Međutim, događa se da ni Nijemci ne mogu pronaći posao – kazuje agentica.
- Uvijek se traži nešto više. Nekome nedostaju vještine, nekome obrazovanje, iskustvo… Mi s Balkana se razočaramo što ne možemo tako brzo pronaći posao, a s druge strane, imamo Nijemce koji imaju isti problem, posao traže mjesecima – primjećuje Perić.
I sama je, kao strankinja, tražila drugi posao u Njemačkoj. Prošlo je pet-šest mjeseci pre nego što ga je konačno pronašla.
- Bilo je jako zahtjevno i teško. Ne znam na koliko sam intervjua bila i koliko sam odbijenica dobila dok nisam pronašla ovaj posao. Nitko nema odmah sreće, ne ide tek tako. Ne možeš pokucati na jedna vrata, odmah dobiti posao. Potrebno je uložiti trud - rekla je, napomenuvši da je važno ne odustajati.
- To što je i Nijemcima postalo teže pronaći posao otvorilo mi je vidike i shvatila sam da vam je potrebno vrijeme da pronađete posao i da se integrirate. Ima ljudi koji kažu da su dobili pet odbijenica i odustali. Odustaje se tek kada se pronađe posao - zaključuje ona, uz napomenu da "odustajanje nije opcija", piše Alo!