StoryEditorOCM
BiznisMitovi kapitalizma

Utopistima neoliberalizma je uvijek za sve kriva ‘zločesta država‘ i kažu da bi sve bilo savršeno da se prepustimo vladanju boga tržišta. Evo gdje ta religija griješi

14. studenog 2022. - 00:29

Danas se u ciklusu o mitovima kapitalizma bavimo tvrdnjom: "Ono što imamo danas nije kapitalizam.”

Ova “intrigantna” ideja uglavnom se brani zaključkom da se vlada i regulatorne institucije miješaju u sveti integritet tržišta, sugerirajući da su problemi koje vidimo u društvu zapravo rezultat tog upletanja, a ne samog sustava. Kao i većina nerafiniranih tvrdnji na ovom polju, poput one da je nedostatak morala u društvu također taj koji ometa pravilno funkcioniranje današnjeg sustava, i ovo je vrlo opasna poluistina. S tim da, naravno, treba reći da, kada živite u gospodarstvu vođenom (umjetnom) oskudicom, izgrađenom na konkurenciji, gdje nema ugrađene sigurnosti za vaš opstanak - ljudi će bez sumnje mijenjati svoje etičko ponašanje na temelju potreba koje takvo društvo ne zadovoljava i zanemaruje.

Započnimo podsjećanjem na tradicionalnu definiciju kapitalizma. Ona kaže da je kapitalizam privatno vlasništvo nad sredstvima za proizvodnju koje pokreće mehanizam slobodne trgovine. I unutar toga, naravno, postoje brojne filozofske škole poput čikaške, libertarijanske, kejnezijanske i tako dalje. Ali, za ovu prigodu ćemo se zadržati na što širem opisu ovog pojma.

Definirajuća karakteristika po kojoj se mogu prepoznati gore navedena poimanja jest pozicioniranje na spektru od nereguliranih slobodnih tržišta do regulirane državne kontrole. S jedne strane su čistunci slobodnog tržišta koji pretpostavljaju tržište bez kontrole, intervencija, propisa, zakona ili bilo kakvog upletanja. Ukratko - nesputano vladanje boga tržišta. Ovo je ujedno i najprirodnija gravitacija ovog sustava te osnovni teorijski temelj kapitalizma općenito.

image
reddit photo

Također, ovdje nalazimo i samu filozofsku bazu igre na kojoj je sve ostalo izgrađeno. Dakle, radi se o svjetonazoru ukorijenjenom u socijalnom darvinizmu i maltuzijanskoj (Thomas Malthus je bio ekonomist, svećenik i utemeljitelj doktrine demografske kontrole, čiji se opus može sažeti u izjavi: “Umjesto da preporučujemo higijenu siromašnima, trebali bismo poticati suprotne navike. U našim gradovima bismo trebali učiniti ulice užima, ugurati više ljudi u kuće i prizvati povratak kuge.”) perspektivi koji zapravo stvara temeljnu ravnodušnost jednih prema drugima.

Ideal tog sustava je samoregulirajuća, samoispravljajuća praktična struktura koja dinamički stvara različite stupnjeve ravnoteže bez potrebe za intervencijom. To je teorija. I potpuno je utopijska, očito. Mehanički je neostvariva, s obzirom na ugrađenu prirodu sustava da proizvodi tržišne eksternalije, kao što su zagađenje i siromaštvo, a koje nemaju izravna tržišna rješenja. Ako biste pak poželjeli imati sustav ove prirode - čisto utopijsko tržište - i spremno ga implementirali, ono bi se, gotovo odmah, samouništilo zbog tih (i drugih) vanjskih učinaka. Uostalom, takav scenarij, doduše nešto usporeniji i blaži od opisane krajnosti, upravo se odvija na našem planetu.

Dok netko može, na primjer, tvrditi da se može pokrenuti državna neprofitna institucija koja dobiva prihode putem donacija, a zatim ta sredstva prenosi u plaće zaposlenika, koji onda pokušavaju pomoći beskućnicima, takva pretpostavka je anomalna za teoriju i strukturu samog tržišnog kapitalizma. Zašto? Jer nema transakcijskog povrata.

image
Moritz Vennemann/Dpa Picture-alliance Via Afp

U osnovi, sve što se ne temelji na transakciji usmjerenoj na profit je heterogeno u odnosu na sami model. Ljudi koji rade s beskućnicima ne prodaju im ništa jer, očito, beskućnici ne mogu ništa kupiti. I ne postoji ništa u temeljnom principu tržišne strukture što, sama po sebi, ovakvo nešto dopušta. Dakle, riječ je o izmišljenom dizajnu intervencije.

Ovaj zaključak nas dovodi do umjerenijeg raspoloženja na spektru od slobodnih tržišta do državne kontrole i same činjenice da je, u konačnici, svaka ekonomija mješovitog tipa. Bilo koji ugledni ekonomist - ako biste bili spremni ijednog tržišnog ekonomista smatrati uglednim - koji ima zdrav razum reći će da je mješovita ekonomija do neke mjere nužna. Sve drugo je nemoguće održivo, kao što je već objašnjeno. Slobodna tržišta postoje na jednoj razini, s regulatornom kontrolom vlade na drugoj razini, u pokušaju održavanja stabilnosti. Ipak, stvari postaju vrlo mutne kada se radi o modernim definicijama kapitalizma iz ove perspektive.

Uzmimo za primjer humanitarne akcije.

Većina zagovaratelja slobodnog tržišta, poput Miltona Friedmana, inzistirat će na tome da je dobrotvorstvo zapravo nužna i potrebna značajka sustava. Ali, očito, milosrđe i bilo koja druga regulatorna intervencija zapravo postaje dio sustava samo kao posljedica odluke društva da stvori te kontrole kako bi se zadovoljile određene stvari, a koje se ne mogu postići putem same dinamika tržišta. Naša je zasluga kao ljudi što želimo vidjeti opću ljudsku brigu; barem u onoj mjeri u kojoj se to može pronaći u za takvu empatiju sposobnoj strani našeg društva, iako se takvo ponašanje ne nagrađuje unutar same igre tržišnog kapitalizma.

Neki bi se mogli sjetiti Wattsova regulatora, uređaja koji inženjeri koriste za pomoć u upravljanju motorom poput vlaka na temelju povratnih informacija o tome što motor radi. Ako radi prebrzo, regulator detektira problem i zatim prilagođava motor, vraćajući ga natrag u ravnotežu. I taj povratni proces davanja i primanja se nastavlja praktički unedogled. I dok je ovo očito dizajn proiznikao iz nužnosti samog sustava, netko ga je morao naknadno smisliti kako bi čitava stvar funkcionirala. To je upravo ono što je čovječanstvo pokušalo učiniti institucionalnom regulacijom u pokušaju da spriječi tržišnu ekonomiju da izleti s tračnica ili digne u zrak civilizaciju, što je upravo ono što bi ova učinila da je potpuno neregulirana.

Kao što smo naveli u uvodniku ovog serijala, imamo dvije dominantne, destruktivne, pojačavajuće, tzv. pozitivne povratne sprege, koje bez ikakve intervencije jamče uništenje. Ove dvije petlje proizvode neizbježan poriv za beskonačnim ekonomskim rastom na konačnom planetu zajedno s neizbježnom socioekonomskom nejednakošću.

Međutim, postoji i treća petlja koju treba spomenuti.

Budući da ni motor ni njegov Watts regulator očito nisu svjesni, stroj koji se regulira nema kapacitet promijeniti način na koji je regulator dizajniran da ga regulira, već će uvijek raditi istu stvar. Socioekonomski mehanizmi ljudske kontrole ipak, očito, nisu tako jednostavni. Za razliku od stroja, ljudi imaju sposobnost utjecaja i tiskanja vlastitih povratnih informacija u regulatorne i upravljačke kontrole koje se, samim time, dramatično mijenjaju. Drugim riječima, imamo kapacitet korumpirati vlastite kontrole, što je upravo ono što vidimo u našem posrnulom svijetu.

Upravo ovo je mjesto gdje hijerarhija ili ljestvica utjecaja u dinamici sustava postaje stvarno važna za promatranje i, istovremeno, ono što većina ljudi ne razumije - zbog čega se bave moralističkim negodovanjem i općim regulatornim pretpostavkama koje jedva funkcioniraju zbog ovog mehanizma treće povratne sprege, a koji je potaknut osobnim interesom što leži u samoj srži sustava.

image
afp photo

To ima veze s korijenskom socioekonomskom orijentacijom i temeljima našeg društva rođenog iz neolitske revolucije, prije 12.000 godina, tada utemeljenog u konkurenciji oskudice, dominaciji i izrabljivačkom okviru.

Te četiri riječi mogle bi uznemiriti neke ljude - oskudica, natjecanje, dominacija i izrabljivanje - svojim uobičajeno percipiranim prizvukom kao problema vrijednosti ili morala; ali one to nisu. One su, jednostavno, mehanička dinamika sustava ugrađena u model koji je nepromjenjiv sve dok sami model tržišta postoji. Te dinamike su, zapravo, mjerljive. Oskudica se, kao temeljna tržišna pretpostavka, iskorištava kroz natjecateljsko ponašanje u igri kapitalizma, a kad pojedinci ili institucije dovoljno efikasno eksploatiraju ljude i resurse, njihova dominacija postaje sve sigurnija.

Dakle, ono što imate nije samo pozitivna destruktivna povratna sprega beskonačnog ekonomskog rasta - jer sustav nije dizajniran da razumije ograničeni planet s ograničenim resursima - i destruktivna pozitivna povratna sprega neizbježne socioekonomske nejednakosti, tj. stvaranja siromaštva i ekstremnog bogatstva radom navedenog sustava, već se pojavljuje i ova treća povratna petlja koja zauvijek ugrožava regulatorne pokušaje da se ograniče dva prethodna problema.

Očito, kontrolni mehanizam treće povratne petlje može raditi do određenog stupnja, ali ne dovoljno da čovječanstvo ne zakorači preko litice. Razlog tome je što je taj mehanizam kontrole iznimno ograničen zbog sebičnih i konkurentskih dominantno-izrabljivačkih sila koje žele zadržati svoje bogatstvo, a time i nerazmjernu moć, uslijed čega korištenje instituta regulacije za vlastitu prednost postaje dio ukupne igračke strategije. Ili - jednako tako, ali ne i suprotno - za postizanje istog cilja se pokušava ograničiti moć regulatornih institucija.

image
Fanatic Studio/Gary Waters/ Sc/ AFP

Nedavno su u Americi prezentirani prijedlozi zakona koji su pokušali usvojiti određene politike koje bi pokušale staviti pod kontrolu industriju fosilnih goriva i, sukladno, ublažiti klimatske promjene. Jedan od demokratskih zastupnika, senator iz Zapadne Virginije po imenu Joe Manchin, odlučio je potpuno paralizirati ovaj proces svojim neslaganjem, odbijajući usvojiti spomenute prijedloge. Zašto? Postoji li sukob interesa? Naravno da postoji. Ovaj tip zarađuje pola milijuna godišnje od svojih ulaganja u ugljen i vezanih poslovnih odnosa.

Očekivano, mnogi će ovo okarakterizirati kao “korupciju”. Ne, to nije korupcija. Korupcija bi bila nešto što je kvarno u odnosu na poticaje struktura diskutiranog sustava. Nešto što nije dio njegova mehanizma pa se treba izmisliti i nametnuti. Kao, recimo, humanitarne akcije. Korupcija je dio kapitalističkog sustava i događa se stalno i na više razina, u povratnom procesu koji uvijek iznova sabotira pokušaje reguliranja društva na bolje.

image
Mohd Rasfan/ AFP

Aktivisti, nažalost, to ne prepoznaju pa nastavljaju kriviti ljude i “posebne interese”, ne prepoznajući samu sistemsku silu. Također, orijentiraju fokus na lokalne situacije i ignoriraju globalne. A budući da živimo u sustavu potpune globalne međunarodne dinamične trgovine s nečuvenim brojem transakcija koje se svakodnevno događaju diljem globalne mreže, ne možete razumjeti zbivanja u jednoj zemlji bez razumijevanja mehanizma cijele globalne mreže.

I stoga, između ove tri petlje povratne sprege - koje se preklapaju i definiraju čitavu strukturu - svi smo potpuno sluđeni, osim ako se ne promijeni temelj čitave ove stvari zvane kapitalizam. Zapamtite, ono što se naziva korupcijom, nije - barem ne samo po sebi - korupcija. Da jest, cijela država bi, po krađi milijarde (ili koliko već, u široj slici je potpuno nebitno) kuna, bila na ulici i zahtijevala kaznu za prekršitelja. Istina je da su ljudi, makar podsvjesno, shvatili da život u kapitalizmu podrazumijeva život u sveopćoj korupciji. A najlakši način da plutaš je da se - prepustiš.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
10. lipanj 2023 19:50