StoryEditorOCM
Biznisprimirilo se

Poznati proizvođač maslinovog ulja najavio: Cijena pada 50 posto!; Domaći maslinari promptno reagirali: ‘Ne i kod nas‘

Piše JL
19. studenog 2024. - 21:50

Dobra vijest za većinu europskih potrošača - najveći španjolski proizvođač maslinova ulja Deoleo potvrdio je kako se tržište napokon stabiliziralo te da će se cijena ovog tekućeg zlata, nakon što je posljednjih godina drastično narasla, napokon prepoloviti.

Kako su pojasnili, cijene su se napokon primirile nakon što je prošlo razdoblje drastičnih vrućina i suša tijekom kojih su urodi bili vrlo loši, zbog čega je tržište oskudijevalo maslinovim uljem.

Tvrtka koja drži poznate brendove ulja kao što su Bertolli i Carbonell najavila je da je jedno od najizazovnijih razdoblja s kojima se industrija susrela napokon stiglo svojemu kraju, i to nakon što se ovogodišnji urod maslina pokazao odličnim.

image


 

Božidar Vukičević/Cropix/arhiva

"Neke tenzije oko cijena i dalje postoje, posebno kad su u pitanju bolja odnosno kvalitetnija maslinova ulja, kao što su ona ekstradjevičanska. No narednih mjeseci očekujemo da će se stvar stabilizirati te se cijene napokon vratiti nazad u normalu s obzirom na činjenicu da ove godine imamo dovoljno plodova", rekao je šef prodaje Deolea Angel Guzman.

Najveći rast cijene

Vijest je važna zato što je Španjolska najveći svjetski proizvođač maslinova ulja pa je činjenica da se proteklih godina susrela s drastičnim sušama koje su joj preporodile urod automatski utjecala na cijenu ulja na svjetskom tržištu, piše Jutarnji.

One su drastično rasle, a samo u Hrvatskoj, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, cijena maslinova ulja u razdoblju od 2021. do 2024. godine narasla je za 96,7 posto i bila namirnica s apsolutno najvećim rastom cijene (slijedili su je kakao i čokolada u prahu koji su poskupjeli 89 posto).

Logično, očekuje se da će se pad cijene osjetiti i na domaćem tržištu, a maslinari s kojima smo razgovarali napominju da će se to uglavnom odnositi na industrijska ulja u trgovinama, no ne i na ona domaće proizvodnje.

"Logika nalaže da bi cijena maslinova ulja u trgovinama također trebala pasti, no kada je u pitanju naše kvalitetno istarsko maslinovo ulje, zasad se čini da cijena neće rasti, no ne očekujemo neke značajnije padove", rekao nam je tajnik udruge Olea Zdenko Barac.

U svjetskoj je proizvodnji, pojašnjava, posljednjih godina došlo do podbacivanja uroda zbog visokih vrućina, što je automatski smanjilo količinu maslinova ulja te mu diglo cijenu, no u Hrvatskoj takvih drastičnih temperaturnih oscilacija nije bilo pa istarski maslinari ne očekuju da bi cijene domaćeg ulja trebale padati.

Neki žele i više cijene

"Istarsko maslinovo drži neku cijenu od 15 eura za litru i mi vjerujemo da će tako nekako i ostati", rekao je Barac.

Slično nam je rekao i predsjednik zajednice maslinara i uljara Ivica Ljubenkov.

"Postoje tri velike burze maslinova ulja - španjolska, talijanska i grčka - i one diktiraju cijene maslinova ulja koje su proteklih godina rasle zbog loših klimatskih uvjeta.

image
/Shutterstock

Ovo industrijsko maslinovo ulje sada je otprilike na iznosu od desetak eura za litru na burzi, dok je prije nekoliko godina imalo cijenu oko dva do tri eura. Mi smatramo da je cijena od 15 eura za litru domaćeg ulja prikladna, iako naravno ima onih koji tvrde da bi trebalo koštati 20 eura, što mislim da je pretjerano", rekao nam je Ljubenkov te potvrdio da se očekuje pad cijena industrijskog ulja u trgovinama, ali ne i domaćeg.

Cijena domaćeg, kaže, mogla bi pasti eventualno ako se naredna turistička sezona pokaže lošom te turisti, kojima domaći maslinari najviše prodaju svoje ulje, zakažu, no to baš i nije izgledno.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. studeni 2024 21:50