StoryEditorOCM
BiznisCRNA BUDUĆNOST

GOJKO DRLJAČA: Romantična era AI-ja je završila. Ovo je The End. Za puno manje AI muzike trošit ćemo puno više eura

Piše GOJKO DRLJAČA
23. lipnja 2026. - 16:25

Negdje u prvom tjednu lipnja mi u Europi napokon smo se uvjerili da nam Amerikanci mogu isključiti najnaprednije AI usluge kao što se uključuje svjetlo u prostoriji ("iskopčali" su nam Antrophicove modele Fable 5 i Mythos 5 po nalogu Bijele kuće) pa se možda ne bismo trebali niti toliko uzbuđivati to što smo potom doznali da nam tih nekoliko AI kompanija – u principu čisti klasični i vrlo tvrdi oligopol 5-6 kompanija – priprema besramni model naplate svojih usluga; onaj model u kojem će stvarnu kvalitetu, intelektualnu izvrsnost i opseg AI usluga moći plaćati samo najbogatiji pojedinci i kompanije, pri čemu niti oni neće znati kako im se točno obračunava vrijednost isporuka. Sve ovo zajedno s AI-jem, što je nam prezentirano kao nova zora čovječanstva uz velike doze moraliziranja, ispada ...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. lipanj 2026 16:26