Na azijskim su burzama u četvrtak cijene dionica porasle, unatoč jučerašnjem padu Wall Streeta, jer se ulagači nadaju da će agresivne mjere kineskih vlasti ubrzati rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u sedam sati u plusu oko jedan posto, pa je dosegnuo novu najvišu razinu u dvije i pol godine.
Pritom je japanski Nikkei indeks porastao 2,3 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0,6 i 2,3 posto.
Kineske burze rastu sedmi dan zaredom jer tamošnji mediji pišu kako bi vlasti mogle ubrizgati oko 140 milijardi dolara svježe likvidnosti u najveće državne banke kako bi dodatno potaknule kreditiranje.
Početkom tjedna kineske vlasti predstavile su nove monetarne i fiskalne poticajne mjere, najveće od pandemije, kako bi podržale rast gospodarstva i suzbile krizu na tržištu nekretnina.
Medijski napisi o dodatnim mjerama pokazuju, kažu analitičari, da su vlasti vrlo odlučne u poticanju rasta.
Rast kineskih burzi pozitivno je utjecao i na ostala tržišta u regiji, pa ulagače nije obeshrabrio ni jučerašnji pad cijena dionica na Wall Streetu.
Naime, Dow Jones indeks oslabio je 0,70, a S&P 500 oko 0,20 posto, pa su skliznuli s rekordnih razina.
Na valutnim je tržištima, pak, vrijednost dolara prema košarici valuta porasla i tako se odmaknula od najnižih razina u godinu dana.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 100,87 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 100,30 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 143,55 na 144,55 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,1135 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1190 dolara.
Cijene su nafte, pak, pale drugi dan zaredom. Cijena barela na londonskom tržištu oslabila je jutros 0,33 posto, na 73,20 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,42 posto, na 69,40 dolara.